Jak ustalić wysokość wkładu własnego?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wkład własny wnosi każdy z lokatorów w trakcie podpisywania umowy ze spółdzielnią – umowy, na mocy której zaczyna obowiązywać spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Wkład ten może być dziedziczony przez spadkobierców po śmierci członka spółdzielni mieszkaniowej, może być także zwrócony lokatorowi po wygaśnięciu jego członkostwa w spółdzielni. W tej ostatniej sytuacji konieczne będzie ustalenie wysokości wkładu własnego.
Na jakiej podstawie ustala się wysokość wkładu własnego?
Wysokość wkładu własnego obecnie ustalana jest na podstawie Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych obowiązującej z 15 grudnia 2000 roku – weszła ona w życie 24 kwietnia 2001 roku. Wcześniej podstawę prawną stanowiło Prawo spółdzielcze z 16 września 1982 roku. Nieco bardziej skomplikowaną sytuacją jest taka, w której członkostwo osób zamieszkujących określone lokale należące do spółdzielni ustało przed rozpoczęciem obowiązywania Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ale z jakichś względów – przeważnie reguluje to statut każdej ze spółdzielni – spółdzielnia nie mogła rozliczyć swoich byłych członków z złożonego przez nich wkładu własnego. Wówczas powinno się wziąć pod uwagę czas ustania członkostwa i ustalać wysokość wkładu na podstawie Prawa spółdzielczego. Oczywiście w sytuacji odwrotnej, to znaczy ustania członkostwa po 24 kwietnia 2001 roku przy ustalaniu wkładu stosuje się przepisy Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Zobacz także: Spółdzielcze prawo lokatorskie, a własnościowe prawo do lokalu – różnice
Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych – określenie wysokości wkładu własnego
REKLAMA
Zgodnie z rzeczoną Ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych wkład własny powinien być obliczany na podstawie aktualnie obowiązujących cen rynkowych określających wartość 1 m2 lokalu położonego w określonym miejscu. Do 2001 roku, a więc w trakcie obowiązywania Prawa spółdzielczego stosowano metodę ustalania wysokości wkładu mieszkaniowego na podstawie relacji cen obowiązujących w dniu ustania członkostwa.
Po ustaniu członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej spółdzielnia ma obowiązek zwrócenia wkładu własnego temu członkowi. Podobnie postępuje się w sytuacji wygaśnięcia własnościowego prawa do lokalu – jeśli zamieszka w nim członek spółdzielni, spółdzielnia powinna zwrócić lokatorowi równowartość tego prawa (własnościowego) po odjęciu od tej kwoty należności z tytułu niewniesionej części wkładu.
Zobacz także: Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego – wszystko co trzeba wiedzieć
Zobacz także: Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego a przedawnienie
REKLAMA
REKLAMA