Czy właściciel mieszkania musi zostać członkiem spółdzielni mieszkaniowej?
REKLAMA
REKLAMA
Od 2004 roku – od momentu kiedy Trybunał Konstytucyjny uznał obowiązek bycia członkiem spółdzielni ze względu na posiadanie mieszkania w tej spółdzielni za niekonstytucyjny nie ma konieczności wstępowania w poczet członków spółdzielni mieszkaniowej. Oczywiście jeśli właściciel chce zostać członkiem spółdzielni ma do tego pełne prawo, nie jest to jednak kwestia konieczna i nieodłącznie związana z zakupem nieruchomości od spółdzielni.
REKLAMA
Przystąpienie do spółdzielni mieszkaniowej – korzyści
Ze względu na to, że spółdzielnia nie może wymusić na właścicielu lokalu obowiązku przystąpienia do niej, właściciel samodzielnie podejmuje decyzję w tej kwestii. Co istotne spółdzielnia nie ma prawa odmówić przyjęcia w poczet członków zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15 grudnia 200 roku. Jeśli więc zgłosimy chęć członkostwa i wpłacimy określoną w statucie spółdzielni kwotę mamy prawo zostać członkami spółdzielni. Warto się nad tym zastanowić ze względu na możliwości jakie posiadają członkowie. Mają oni prawo do wglądu do dokumentów, mogą brać udział w walnych zgromadzeniach i uczestniczą w zyskach uzyskanych przez spółdzielnię.
Zobacz także: Czy właściciel mieszkania musi ponosić koszty eksploatacji i utrzymania mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej?
Zanim zdecydujemy się na przystąpienie do spółdzielni mieszkaniowej warto sprawdzić w jakiej kondycji finansowej się ona znajduje – jej członkowie mają nie tylko prawo do zysków, lecz także powinni pokryć straty spółdzielni jeśli ta jest zadłużona. Pokrycie strat zależy od udziałów danego członka.
Jak zostać członkiem spółdzielni mieszkaniowej?
Aby zostać członkiem spółdzielni mieszkaniowej należy wpłacić wpisowe oraz zadeklarować udziały – przeważnie to statut spółdzielni określa zarówno wysokość wpisowego, jak i konieczną ilość zadeklarowanych udziałów oraz terminy, w których powinny one zostać wniesione. Warto wiedzieć, że ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych ogranicza wysokość wpisowego do jednej czwartej części minimalnego wynagrodzenia za pracę i w takiej sytuacji wpisowe zawarte w statucie spółdzielni nie może być wyższe od tej kwoty. Oczywiście członek spółdzielni ma także prawo do wystąpienia ze spółdzielni – wówczas wystarczy złożyć pisemną rezygnację z członkostwa.
Zobacz także: Czy można być członkiem spółdzielni mieszkaniowej nie posiadając prawa do lokalu?
REKLAMA
REKLAMA