REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dziedziczenie wkładu gruntowego – wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Justyna Hek
Dom jednorodzinny, nieruchomości, budynek. Fot. Fotolia
Dom jednorodzinny, nieruchomości, budynek. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wkład gruntowy, tak jak wkład mieszkaniowy możemy odziedziczyć wraz z pozostałym spadkiem. Jednak w kwestii wkładu gruntowego dziedziczenie jest możliwe tylko w niektórych przypadkach, inaczej wkład gruntowy przepada. Kto i w jakiej sytuacji ma prawo do dziedziczenia wkładu gruntowego?

REKLAMA

Wkład gruntowy w rozumieniu spółdzielni rolniczych to wkład wnoszony w postaci gruntu do danej spółdzielni. Statut określonej spółdzielni rolniczej może zakładać, że wkład ten powinien obejmować wszystkie grunty posiadane przez członka spółdzielni lub wyłącznie ich część. Dla uściślenia warto dodać, że wkład stanowią nie tylko same grunty, lecz także budynki albo ich części – w tym wszystkie elementy trwale związane z gruntem – które znajdują się na gruntach włączanych do spółdzielni w momencie ich włączania.

Kto może odziedziczyć wkład gruntowy?

Wkład gruntowy należy tak jak pozostałe elementy majątku do masy spadkowej. Istnieją jednak ściśle określone warunku dziedziczenia wkładu gruntowego. Przede wszystkim wkład ten może odziedziczyć wyłącznie – z osób dorosłych i samodzielnych finansowo i oczywiście spokrewnionych ze zmarłym – ktoś, kto także jest członkiem danej spółdzielni rolniczej. Oprócz tego zgodnie z artykułem 1087 Kodeksu Cywilnego prawo do dziedziczenia wkładu gruntowego mają osoby małoletnie, uczące się lub pobierające naukę zawodu i osoby trwale niezdolne do pracy spokrewnione ze spadkodawcą.

Zobacz także:  Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego – wszystko co trzeba wiedzieć

Jeśli żaden ze spadkobierców nie spełnia określonych wymagań, dziedziczyć wkład gruntowy mogą także osoby spokrewnione ze zmarłym, które pracują w gospodarstwie rolnym należącym do spółdzielni rolniczej lub które wejdą w poczet członków spółdzielni w ciągu sześciu miesięcy od otwarcia procedur spadkowych.

Działka przyzagrodowa i siedliskowa – dziedziczenie

Często wraz z wkładem gruntowym zmarły posiadał również działkę przyzagrodową lub działkę siedliskową. Wówczas spadkobiercy powinni pamiętać, że przepisy artykułu 1087 Kodeksu Cywilnego obejmują kwestię dziedziczenia także tego typu nieruchomości. Tak jak w przypadku wkładu gruntowego, spadkobiercy powinni należeć do spółdzielni rolniczej, do której należał spadkodawca lub być osobami małoletnimi albo posiadać zaświadczenie o całkowitej niezdolności do pracy.

Kto może zostać członkiem spółdzielni rolniczej?

Ze względu na to, że dziedziczenie wkładu gruntowego jest ściśle związane z członkostwem w spółdzielni rolniczej, warto wiedzieć kto może zostać członkiem takiej spółdzielni. Oprócz osób posiadających własne grunty rolne – w tym przypadku otrzymane na drodze dziedziczenia – również dzierżawcy lub użytkownicy gruntów rolnych, a także osoby mające kwalifikacje przydatne do pracy w spółdzielni – podane za artykułem 139 Prawa spółdzielczego.

Zobacz także:  Wykup mieszkania za złotówkę a wkład mieszkaniowy

Zobacz także:  Pozew o przeniesienie własności gruntu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?

  Dlaczego warto ogrzewać dom peletem? Ile kosztuje pelet? Ile potrzeba peletu na zimę? Jakie są rodzaje peletu? Jakie są ceny montażu kotła na pelet?

  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  REKLAMA

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  REKLAMA

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  REKLAMA