Dziedziczenie wkładu gruntowego – wszystko co trzeba o nim wiedzieć
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wkład gruntowy w rozumieniu spółdzielni rolniczych to wkład wnoszony w postaci gruntu do danej spółdzielni. Statut określonej spółdzielni rolniczej może zakładać, że wkład ten powinien obejmować wszystkie grunty posiadane przez członka spółdzielni lub wyłącznie ich część. Dla uściślenia warto dodać, że wkład stanowią nie tylko same grunty, lecz także budynki albo ich części – w tym wszystkie elementy trwale związane z gruntem – które znajdują się na gruntach włączanych do spółdzielni w momencie ich włączania.
Kto może odziedziczyć wkład gruntowy?
Wkład gruntowy należy tak jak pozostałe elementy majątku do masy spadkowej. Istnieją jednak ściśle określone warunku dziedziczenia wkładu gruntowego. Przede wszystkim wkład ten może odziedziczyć wyłącznie – z osób dorosłych i samodzielnych finansowo i oczywiście spokrewnionych ze zmarłym – ktoś, kto także jest członkiem danej spółdzielni rolniczej. Oprócz tego zgodnie z artykułem 1087 Kodeksu Cywilnego prawo do dziedziczenia wkładu gruntowego mają osoby małoletnie, uczące się lub pobierające naukę zawodu i osoby trwale niezdolne do pracy spokrewnione ze spadkodawcą.
Zobacz także: Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego – wszystko co trzeba wiedzieć
Jeśli żaden ze spadkobierców nie spełnia określonych wymagań, dziedziczyć wkład gruntowy mogą także osoby spokrewnione ze zmarłym, które pracują w gospodarstwie rolnym należącym do spółdzielni rolniczej lub które wejdą w poczet członków spółdzielni w ciągu sześciu miesięcy od otwarcia procedur spadkowych.
Działka przyzagrodowa i siedliskowa – dziedziczenie
Często wraz z wkładem gruntowym zmarły posiadał również działkę przyzagrodową lub działkę siedliskową. Wówczas spadkobiercy powinni pamiętać, że przepisy artykułu 1087 Kodeksu Cywilnego obejmują kwestię dziedziczenia także tego typu nieruchomości. Tak jak w przypadku wkładu gruntowego, spadkobiercy powinni należeć do spółdzielni rolniczej, do której należał spadkodawca lub być osobami małoletnimi albo posiadać zaświadczenie o całkowitej niezdolności do pracy.
Kto może zostać członkiem spółdzielni rolniczej?
Ze względu na to, że dziedziczenie wkładu gruntowego jest ściśle związane z członkostwem w spółdzielni rolniczej, warto wiedzieć kto może zostać członkiem takiej spółdzielni. Oprócz osób posiadających własne grunty rolne – w tym przypadku otrzymane na drodze dziedziczenia – również dzierżawcy lub użytkownicy gruntów rolnych, a także osoby mające kwalifikacje przydatne do pracy w spółdzielni – podane za artykułem 139 Prawa spółdzielczego.
Zobacz także: Wykup mieszkania za złotówkę a wkład mieszkaniowy
Zobacz także: Pozew o przeniesienie własności gruntu
REKLAMA
REKLAMA