Przymusowy zarząd spółdzielni mieszkaniowej
REKLAMA
REKLAMA
Zarządca przymusowy
Należy wskazać, że zarządca przymusowy ustanowiony w danej wspólnocie mieszkaniowej jest uprawniony do zgłoszenie stosownego wniosku w przedmiocie rozstrzygnięcia czynności, które przekraczają zwykły zarząd. Należy dodać, że sąd może odwołać zarządcę w momencie ustania przyczyn jego powołania. Można tego dokonać na wniosek każdego współwłaściciela oraz zarządcy niebędącego właścicielem, a także z urzędu.
REKLAMA
Wniosek o ustanowienie zarządcy przymusowego
REKLAMA
Współwłaściciel posiada uprawnienie do wystąpienia o zmianę zarządcy powołanego na mocy umowy przez współwłaścicieli, jeżeli narusza on zasady prawidłowego zarządu lub też krzywdzi mniejszość. Ale nie tylko, gdyż wnioskodawca (będący współwłaścicielem oraz zarządcą niebędącym właścicielem, a także z urzędu) może wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie zarządcy przymusowego spółdzielni mieszkaniowej – na mocy art. 203 Kodeksu cywilnego.
We wniosku należy wskazać prawidłowo wnioskodawcę oraz uczestników oraz określić właściwy sąd, sprecyzować żądania oraz uzasadnienie. Przy składaniu wniosku należy uiścić także stosowną stałą opłatę w wysokości 100 zł. Do wniosku o ustanowienie zarządcy przymusowego należy dołączyć opis z księgi wieczystej, dokumentacje potwierdzające żądania o ustanowienie zarządcy przymusowego. Nie należy także zapomnieć o złożeniu przez wnioskodawcę podpisu pod wnioskiem.
Zobacz serwis: Podatki
Fakt ustanowienia przez sąd zarządcy łączy się z rozwiązaniem dotychczasowej umowy. Oznacza to, że zarządca posiada prawo do podejmowania wszelkich czynności związanych z wykonywaniem zwykłego zarządu. Nadto dokonanie ustanowienia zarządcy będzie z całą pewnością zasadne, gdy większość współwłaścicieli nie podejmuje koniecznych czynności związanych ze zwykłym zarządem. A brak działań przyczynia się do dewastacji danej nieruchomości. Natomiast pożytki z tytułu nieruchomości nie są dzielone stosownie do udziałów. Powyżej podane przyczyny mogą być przesłanką rozwiązania umowy z zarządcą.
Podstawa Prawna:
- Art. 203 Kodeksu cywilnego.
- Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.).
Zobacz serwis: Prawo budowlane
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA