REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kupno mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Kret
Mieszkanie. Fot. Fotolia
Mieszkanie. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółdzielnie mieszkaniowe musiały dostosować się do zmieniających się przepisów i realiów mieszkaniowych. Stąd, planując budowę nowych lokali – oferują je do sprzedaży jako odrębną własność. Procedura jednak nadal zawiera pewne odrębności w stosunku do nabycia lokalu od dewelopera.

Umowa o budowę lokalu – ekspektatywa

Początek procesu budowlanego (gotowy lokal kupujemy według innych zasad) wiąże się z podpisaniem ze spółdzielnią mieszkaniową umowy na budowę lokalu.

REKLAMA

Umowa ta, zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności, powinna zobowiązywać strony do zawarcia, po wybudowaniu lokalu, umowy o ustanowienie odrębnej własności tego lokalu, a ponadto powinna zawierać:

1. zobowiązanie członka spółdzielni do pokrywania kosztów zadania inwestycyjnego w części przypadającej na jego lokal przez wniesienie wkładu budowlanego określonego w umowie;

2. określenie zakresu rzeczowego robót realizowanego zadania inwestycyjnego, które będzie stanowić podstawę ustalenia wysokości kosztów budowy lokalu;

3. określenie zasad ustalania wysokości kosztów budowy lokalu;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. określenie rodzaju, położenia i powierzchni lokalu oraz pomieszczeń do niego przynależnych;

5.inne postanowienia określone w statucie spółdzielni.

Zobacz także: Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej

Umowa przypomina tzw. umowę deweloperską, ale żeby ją zawrzeć musimy być członkiem spółdzielni.

Z chwilą zawarcia umowy powstaje roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu, zwane dalej „ekspektatywą odrębnej własności lokalu”.

Ważne

Ekspektatywa odrębnej własności lokalu jest zbywalna, wraz z wkładem budowlanym albo jego wniesioną częścią, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Skuteczność nabycia ekspektatywy warunkowana jest wstąpieniem nabywcy do spółdzielni mieszkaniowej (spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia takiej osoby w poczet członków spółdzielni). Umowa zbycia ekspektatywy odrębnej własności lokalu powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Zobacz także: Pozew o przeniesienie własności gruntu


Wniesienie wkładu budowlanego

Członek spółdzielni wnosi wkład budowlany według zasad określonych w statucie i w umowie w wysokości odpowiadającej całości kosztów budowy przypadających na jego lokal. Jeżeli część wkładu budowlanego została sfinansowana z zaciągniętego przez spółdzielnię

kredytu na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu, członek jest obowiązany

do spłaty tego kredytu wraz z odsetkami w części przypadającej na jego lokal.

Rozliczenie kosztów budowy następuje w ciągu 6 miesięcy od daty zakończenia budowy.

Zobacz także: Wniosek o zasiedzenie własności nieruchomości

Trwałość umowy – możliwość wypowiedzenia

Umowa o budowę lokalu może być rozwiązana w wyniku jej wypowiedzenia zarówno przez członka spółdzielni, jak i przez spółdzielnię. Przy czym możliwość wypowiedzenia umowy przez spółdzielnię została ograniczona ustawowo:

Spółdzielnia może wypowiedzieć umowę o budowę lokalu, gdy członek spółdzielni lub jego następca prawny, z przyczyn leżących po jego stronie, nie dotrzymał warunków umowy, bez których dalsza realizacja zadania inwestycyjnego lub ustanowienie odrębnej własności lokali, wzniesionych w ramach wspólnie realizowanego zadania inwestycyjnego, byłoby niemożliwe albo poważnie utrudnione (dotyczy to głównie zobowiązań finansowych).

Członek spółdzielni nie jest ograniczony przyczynami wypowiedzenia umowy (ograniczenia w umowie nie będą skuteczne – byłyby działaniami mającymi na celu obejście ustawy).

Wypowiedzenie może nastąpić 3 miesiące przed końcem kwartału kalendarzowego, chyba że strony postanowią w umowie inaczej. W przypadku wypowiedzenia umowy spółdzielnia musi zwrócić wszelkie wniesione opłaty (nie licząc opłaty wpisowej członka spółdzielni).

Zobacz także: Zarządcy spółdzielni ścigają zadłużonych lokatorów


Ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie własności

REKLAMA

Spółdzielnia ustanawia na rzecz członka odrębną własność lokalu najpóźniej w terminie 3 miesięcy po jego wybudowaniu, a jeżeli na podstawie odrębnych przepisów jest wymagane pozwolenie na użytkowanie – najpóźniej w terminie 3 miesięcy od uzyskania takiego pozwolenia.

Jednakże, na żądanie członka, spółdzielnia ustanawia takie prawo w chwili, gdy ze względu na stan realizacji inwestycji możliwe jest przestrzenne oznaczenie lokalu. Ustanowienie odrębnej własności lokalu może nastąpić na rzecz małżonków albo osób wskazanych przez członka spółdzielni, które wspólnie z nim ubiegają się o ustanowienie takiego prawa.

W przypadku opóźnień ze strony spółdzielni – a w sytuacji, gdy wyodrębnienie lokalu jest już możliwe, członkowi spółdzielni (oraz innym osobom uprawnionym) przysługuje roszczenie do sądu o ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie własności.

Umowa o ustanowienie odrębnej własności lokali może być zawarta przez spółdzielnię łącznie ze wszystkimi członkami, którzy ubiegają się o ustanowienie takiego prawa wraz ze związanymi z nim udziałami w nieruchomości. W takim wypadku wysokość udziałów w nieruchomości wspólnej określa ta umowa (z reguły udziały zależą od wysokości wniesionego wkładu przez poszczególne osoby).

Zobacz także: Kiedy nabywca może uzyskać prawo do korzystania z lokalu?

Charakter lokalu kupionego od spółdzielni

REKLAMA

Spółdzielnia oferuje lokal stanowiący odrębną własność, wraz z udziałem w gruncie na którym położony jest budynek. W zależności od tego jakim prawem w stosunku do nieruchomości dysponuje spółdzielnia, własność lokalu może być powiązana z udziałem we własności gruntu lub w użytkowaniu wieczystym.

Blokiem administruje spółdzielnia, ale tylko do czasu wyodrębnienia wszystkich lokali i do podjęcia odpowiedniej uchwały przez właścicieli lokali. Właściciele muszą ponosić koszty użytkowania terenów i urządzeń należących do spółdzielni, a niezbędnych do korzystania z nieruchomości lokalowej.

Uzyskana w ten sposób odrębna własność lokalu, może być obciążana (np. hipoteką), a także zbywana bez żadnych ograniczeń ze strony spółdzielni. Nabywca takiego prawa nie musi być członkiem spółdzielni mieszkaniowej (ten obowiązek ma miejsce tylko na etapie nabycia i posiadania ekspektatywy).

Zobacz także: Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

REKLAMA