Czy właściciel mieszkania musi ponosić koszty eksploatacji i utrzymania mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który poświęcony jest obowiązkom członka spółdzielni mieszkaniowej posiadającego spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu lub spółdzielcze prawo własnościowe każdy z członków spółdzielni zobowiązany jest do regularnego opłacania kosztów eksploatacji i utrzymania mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej w części przypadającej na jego lokal.
Zobacz także: Czy właściciel mieszkania musi zostać członkiem spółdzielni mieszkaniowej?
Koszty eksploatacji i utrzymania mieszkania – co do nich zaliczamy?
Za koszty eksploatacji i utrzymania mieszkania uznaje się wszystkie koszty dostaw towarów i usług dostarczanych do danej nieruchomości, w tym koszty dostaw wody, prądu, gazu, odbioru ścieków, oczyszczania i tym podobnych elementów. Oprócz tego do kosztów eksploatacji zaliczamy koszty prowadzonych robót budowlanych w tym również przeprowadzanych na bieżąco konserwacji, napraw i drobnych remontów – wtedy w te koszty wliczamy również koszty koniecznej dokumentacji, koszty administracyjne, podatki i inne opłaty – koszty związane z utrzymaniem terenów zielonych wokół obiektu oraz dróg, chodników i podjazdów (w tym oczyszczanie, konserwacja i niezbędne naprawy), koszty związane z utrzymaniem urządzeń technicznych położonych na terenach należących do spółdzielni mieszkaniowej, a także podatek od nieruchomości, koszty wieczystego użytkowania gruntów, na których stoją budynki spółdzielni i ewentualne koszty zarządzania nieruchomością oprócz kosztów funkcjonowania całej administracji.
Zobacz także: Czy można być członkiem spółdzielni mieszkaniowej nie posiadając prawa do lokalu?,
Możliwość zwiększenia opłat eksploatacyjnych
Spółdzielnia mieszkaniowa ma prawo do zwiększenia opłat eksploatacyjnych i opłat związanych z utrzymaniem mieszkania tylko w określonych okolicznościach – wtedy, gdy koszty eksploatacyjne rzeczywiście wzrosną, na przykład po podwyżkach cen określonych mediów. Co ważne, opłaty eksploatacyjne nie mogą przewyższać ogólnych kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości spółdzielczych, to znaczy, że spółdzielnia nie powinna uzyskiwać korzyści majątkowych z tytułu zbyt wysokich opłat eksploatacyjnych (nieadekwatnych do rzeczywistych kosztów eksploatacji). O ewentualnej zmianie wysokości opłat członkowie spółdzielni muszą zostać zawiadomieni przynajmniej trzy miesiące wcześniej.
REKLAMA
REKLAMA