REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opłata adiacencka – kiedy trzeba ją zapłacić?

Justyna Hek
Umowa, dokumenty, rachunki.  Fot. Fotolia
Umowa, dokumenty, rachunki. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Opłata adiacencka jest regulowana przez ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z tą ustawą wysokość opłaty adiacenckiej ustala gmina. Wartość opłaty adiacenckiej zależy przede wszystkim od tego, jakie urządzenia infrastruktury technicznej – droga, przewody wodociągowe, kanalizacyjne, ciepłownicze i tym podobne – zostały wybudowane na terenie gminy. Opłata adiacencka dotyczy tylko tych właścicieli i użytkowników wieczystych gruntów, których wartość posiadanych nieruchomości wzrosła po wykonaniu tego typu prac.

REKLAMA

Opłata adiacencka – co to takiego?

Opłata adiacencka to sposób partycypacji właścicieli nieruchomości w kosztach budowy urządzeń zaliczanych do infrastruktury technicznej, które tworzone są z pieniędzy publicznych, na przykład z środków pochodzących z Unii Europejskiej, ze Skarbu Państwa, z pieniędzy gminy lub samorządu. Z opłaty adiacenckiej wyłączone są grunty przeznaczone na cele leśne i rolne w miejscowym planie zagospodarowania lub kiedy brak jest takiego planu – grunty, które wykorzystywane są obecnie do takich celów. Opłata adiacencka dotyczy także użytkowników wieczystych jeśli nie wnoszą oni rocznych opłat za użytkowanie wieczyste albo wnieśli już opłaty roczne za cały okres planowanego użytkowania. Opłatę tą zobowiązani są uiścić wyłącznie ci właściciele i użytkownicy wieczyści, których nieruchomość zyskała na wartości w związku z prowadzonymi pracami.

Zobacz też:  Czy właściciel mieszkania musi ponosić koszty eksploatacji i utrzymania mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej?

Wydanie decyzji o opłacie adiacenckiej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opłatę adiacencką nakłada na właścicieli nieruchomości wójt, burmistrz albo prezydent miasta każdorazowo po tym, gdy zostanie stworzona możliwość podłączenia danej nieruchomości do urządzeń infrastruktury technicznej, na przykład do gazociągu. Dotyczy to także możliwości korzystania z nowo wybudowanej drogi przebiegającej w pobliżu nieruchomości. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta mają trzy lata na wydanie decyzji o ustaleniu tego typu opłaty – trzy lata liczone są od dnia stworzenia warunków podłączenia się do nowych sieci przesyłowej albo od dnia, w którym można było korzystać z nowej drogi, jeśli wówczas istniała uchwała rady gminy dotycząca opłaty adiacenckiej. Wysokość opłaty obliczana jest według stawki procentowej zawartej w uchwale rady gminy. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze modernizacje wiążą się z koniecznością uiszczania opłat – bowiem wzrost wartości nieruchomości powinien zostać określony przez opinię rzeczoznawcy majątkowego.

Zobacz też: Czy właściciel mieszkania musi zostać członkiem spółdzielni mieszkaniowej?

Wysokość opłaty adiacenckiej i termin jej uiszczenia

Wysokość opłaty określana jest na podstawie stawki procentowej z uchwały rady gminy, ale nie może być wyższa niż 50% różnicy pomiędzy wartością nieruchomości przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej lub drogi, a wartością nieruchomości po ich utworzeniu. Wartość tę określa się na dzień wydania decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej. Czternaście dni po ostatecznej decyzji dotyczącej tego typu opłaty właściciel ma obowiązek uregulowania płatności. Jeśli opłatę rozłożono na raty, wówczas powinien wpłacić pierwszą z nich.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA