REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Obowiązkowy wkład własny w 2014 r. to więcej niż 5%?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
telewizor, salon, dywan, wnętrza, fortepian Fot. Fotolia
telewizor, salon, dywan, wnętrza, fortepian Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt hipoteczny od tego roku wiąże się z obowiązkowym wkładem własnym. Zgodnie z zasadami Rekomendacji S ma wynosić 5%. Ta kwota nie zawsze jest wystarczająca. Które banki zaostrzyły zasady i udzielają niższych kredytów?

REKLAMA

Rekomendacja S jeszcze przed wdrożeniem budziła sporo emocji. Największą zmianą, która wprowadza jest obowiązkowy wkład własny jako punkt na drodze do mieszkania. Komisja Nadzoru Finansowego chcąc obniżyć liczbę ryzykownych dla banku transakcji, zlikwidowała kredyty na 100%. Od stycznia 2014 r. każdy, kto stara się o kredyt hipoteczny, musi oszczędzić przynajmniej 5% wartości wybranego mieszkania. Wysokość tej obowiązkowej kwoty z roku na rok będzie rosła o kolejne 5 punktów procentowych, aż w 2017 r. zatrzyma się na 20%.

Zobacz też: Program dopłat Mieszkanie dla Młodych

– Kredyt z wkładem własnym to tańszy kredyt. Im niższą kwotę pożyczasz od banku, tym oferta jest korzystniejsza. Klient, który dysponuje 20% wkładu własnego, może oszczędzić nawet 50 tys. zł. na mieszkaniu wartym 300 tys. zł. Warto spojrzeć na tę kwestię w ten sposób – komentuje zmiany Romuald Margol z PolishProperty.eu

5% to absolutne minimum

Kredyt na 95% wartości nieruchomości to najwyższa kwota dofinansowania, jakiego może udzielić bank. Rekomendacja S wskazuje więc zasady, których banki muszą przestrzegać, ale jednocześnie mogą je indywidualnie zaostrzyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każdy bank dostosuje ofertę kredytu indywidualnie – trzymając się obowiązujących reguł.

Oferta kredytów z pięcioprocentowym wkładem własnym jest bardzo bogata. Kilka banków jednak zmodyfikowało zasady i traktuje kredyt hipoteczny jako produkt podwyższonego ryzyka, wymagający rygorystycznych zasad. Dom Kredytowy Notus wskazuje, że jest 8 banków, w których 5% oszczędności na własne mieszkanie nie wystarczy.

Zobacz też:  Inwestycje

Niższy kredyt dla ryzykownych klientów

Przykładowo mBank może wymagać nawet 15% wkładu własnego, jeśli okres kredytowania ma przekroczyć 30 lat. Z kolei Deutche Bank sfinansuje tylko 85% nieruchomości właścicielom działalności gospodarczej. Bank BPH wymaga nawet 30% oszczędności, jeśli mieszkanie nie służy własnym potrzebom mieszkaniowym. Pozostałe banki, które podobnie podniosły swoje wymagania to: BGŻ, BNP Paribas, ING, Reiffeisen Bank i Credit Agricole.

Nietypowa nieruchomość to problem?

Banki za ryzykowne uważają też nieruchomości, które trudniej sprzedać. Dlatego też, decydując się na mieszkanie lub dom w nietypowej lokalizacji, o zbyt dużej powierzchni lub wyróżniającej się w niekorzystny rynkowo sposób – bank potraktuje to jako powód do zaostrzenia zasad i automatycznie podniesie wysokość wkładu własnego.

Dodatkowe koszty kredytu płacisz oddzielnie?

Przed wprowadzeniem nowych zasad dodatkowe koszty kredytu, takie jak ubezpieczenia i prowizje banki bez problemów wliczały do pełnej kwoty pożyczki (przekraczającej wtedy często 100%). Od 2014 r. ograniczenia maksymalnej wartości dofinansowania na mieszkanie sprawiły, że dodatkowe opłaty wymagają własnych środków.

Dodatkowe koszty kredytu muszą zmieścić się w 95% wartości nieruchomości. Włączenie ich do kwoty dofinansowania jest równoznaczne ze zgromadzeniem wyższego wkładu własnego.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA