REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłaty za szkody wyrządzone przez zwierzęta (psy i koty)

REKLAMA

Jeśli jesteśmy posiadaczami zwierząt domowych (psów i kotów), musimy pamiętać o spoczywającej na nas odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez nasze zwierzęta.

REKLAMA

Wybryki zwierząt domowych coraz częściej skutkują powództwem cywilnym i wypłatą odszkodowania. Jest to efekt coraz większej świadomości prawnej Polaków.

Nie unikniesz odpowiedzialości

Właściciel zwierzęcia, które wyrządziło komuś szkodę musi liczyć się z tzw. odpowiedzialnością deliktową. Jest ona podstawą do zasądzenia odszkodowania na rzecz osoby poszkodowanej.

Dokładne zasady odpowiedzialności za wybryki zwierząt domowych zostały określone przez art. 431 kodeksu cywilnego. Wspomniany artykuł mówi, że osoba, która hoduje zwierzę jest zobowiązana do naprawienia szkody wyrządzonej przez podopiecznego. Ucieczka lub zabłąkanie się pupila nie zwalnia jego posiadacza z odpowiedzialności cywilnej. W takim przypadku stosowane jest domniemanie winy w nadzorze.

Zobacz też: Odpowiedzialność gminy za bezpańskie psy

REKLAMA

Posiadacz zwierzęcia tylko w jeden sposób może uwolnić się od odpowiedzialności, która na nim ciąży. Mianowicie musi on udowodnić, że nadzór nad pupilem był sprawowany z należytą starannością, a powstałe szkody są wynikiem działań osoby trzeciej. W praktyce zastosowanie takiej linii obrony może być niezmiernie trudne.

Odszkodowanie na rzecz osoby poszkodowanej przez domowego pupila bywa orzekane nawet wtedy, gdy pozwany udowodnił brak swojej winy. W opisywanej sytuacji sąd może stwierdzić, że rozbieżność pomiędzy stanem majątkowym poszkodowanego i właściciela zwierzęcia uzasadnia finansową rekompensatę (patrz artykuł 431 §2 KC).

Zobacz też: Dom i prawo

Ubezpiecz się

Osoby, które chcą zabezpieczyć się przed skutkami wybryków psa lub kota powinny zwrócić uwagę na specjalne polisy. Takie ubezpieczenia od niedawna oferuje krajowa firma LYNX. Można je zakupić w ramach jednego z trzech wariantów. Każda z trzech wymienionych opcji różni się sumą polisy OC, która pokrywa szkody spowodowane przez psa lub kota (patrz poniższe zestawienie). W zależności od wybranego pakietu ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanej osobie nawet 5000 zł, 10 000 zł lub 50 000 zł.

Warto pamiętać, że polisy chronią również przed finansowymi skutkami innych zdarzeń (np. padnięcia lub choroby pupila). Informacje na temat zapewnianej ochrony i wysokości przykładowych składek zostały zaprezentowane w poniższej tabeli.

Ochrona przed szkodami spowodowanymi przez zwierzę w ramach

polisy Petsupport

Wariant polisy

Zakres ochrony

(Suma ubezpieczenia)

Przykładowy koszt ubezpieczenia dla posiadacza psa

Założenia:

ubezpieczający posiada trzyletniego bulteriera, składka jest płatna jednorazowo i nie uwzględnia zniżki za liczbę ubezpieczonych zwierząt

Przykładowy koszt ubezpieczenia dla posiadacza kota

Założenia: ubezpieczający posiada dwuletniego kota rasy Maine Coon, składka jest płatna jednorazowo i nie uwzględnia zniżki za liczbę ubezpieczonych zwierząt

Basic

Szkody spowodowane przez zwierzę (5000 zł)

Koszty leczenia zwierzęcia po wypadku (5000 zł, udział własny 15%, min. 60 zł)

Szkody związane z padnięciem zwierzęcia lub jego przymusowym uśpieniem (500 zł, udział własny 20%)

138 zł/rok

60 zł/rok

Standard

Szkody spowodowane przez zwierzę (10 000 zł)

Koszty leczenia zwierzęcia po wypadku (5000 zł, udział własny 15%, min. 60 zł)

Koszty leczenia choroby psa lub kota (2000 zł na jednostkę chorobową, udział własny 15%, min. 60 zł)

Szkody związane z padnięciem zwierzęcia lub jego przymusowym uśpieniem (500 zł, udział własny 20%)

312 zł/rok

210 zł/rok

VIP

Szkody spowodowane przez zwierzę (50 000 zł)

Koszty leczenia zwierzęcia po wypadku (10 000 zł, udział własny 20 zł)

Koszty leczenia choroby psa lub kota (5000 zł na jednostkę chorobową, udział własny 20 zł)

Ubezpieczenie kosztów poszukiwania zwierzęcia po zaginięciu (500 zł)

Ubezpieczenie kosztów odwołanego wyjazdu (5000 zł, udział własny 10%)

Ubezpieczenie kosztów opieki nad zwierzęciem pod nieobecność chorego właściciela (1500 zł, udział własny 150 zł)

Szkody związane z padnięciem zwierzęcia lub jego przymusowym uśpieniem (2000 zł, udział własny 10%)

720 zł/rok

350 zł/rok

Źródło: opracowanie własne na podstawie strony www.petsupport.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA