REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozsądnie prowadzić domowy budżet?

Firma, ludzie. Fot. Fotolia
Firma, ludzie. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak zarządzać domowym budżetem, aby oprócz bierzących wydatków, udało nam się zaoszczędzić? Co zrobić, żeby nasze konto bankowe było bezpieczne, a stopa oprocentowania lokaty jak najwyższa? Specjaliści finansowi Expander podpowiadają, jak rozsądnie prowadzić domy budżet.

Zacznij oszczędzać

Najważniejszą zasadą domowych finansów powinno być oszczędzanie na każdym etapie zawodowego życia. To bardzo ważne. Posiadanie oszczędności przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo
w trudnych sytuacjach życiowych, np. w chwili utraty pracy. Co ważne, gromadzić kapitał powinny nie tylko osoby, które mają duże nadwyżki finansowe, lecz także ci, którzy spłacają kredyty. W przypadku utraty głównego źródła dochodu to oni będą szczególnie potrzebować pieniędzy.

REKLAMA

Porównuj różne oferty finansowe

Niezależnie z jakiego produktu finansowego zamierzamy skorzystać, zawsze warto poświęcić czas na porównanie ofert. Zwykle bowiem ich koszty w różnych bankach są skrajnie różne. Dla przykładu na najlepszej lokacie 6-miesięcznej możemy obecnie uzyskać oprocentowania 3,55%, a na najgorszej tylko 1%. Prowadzenie rachunku wraz z kartą w jednym banku jest darmowe, a w innym trzeba zapłacić ponad 10 zł miesięcznie. Gdy porównamy łączny koszt udzielanych obecnie kredytów hipotecznych okaże się, że tylko w okresie pierwszych 5 lat spłaty, różnica między najdroższym a najtańszym przekracza 25 000 zł.

Bądź ostrożny w kwestiach finansowych

Podejrzliwość w kwestiach finansowych jest dużą zaletą. Może ona uchronić nas przed utratą pieniędzy. Przestępcy często wysyłają maile wyglądające łudząco podobnie do prawdziwych bankowych komunikatów, w których proszą o podanie danych osobowych, haseł dostępu czy numeru karty kredytowej. Znajduje się tam zwykle link do strony logowania. Prowadzi on na imitację strony internetowej banku, która tak naprawdę służy do przechwycenia loginów i haseł. Nie należy również ufać osobom, które do nas dzwonią i proszą o podanie danych osobowych.

Zabezpiecz konta i karty bankowe

Sama podejrzliwość zwykle nie wystarczy. Warto również podejmować pewne działania prewencyjne. Będzie nim np. ustanowienie na swoich kartach płatniczych odpowiednich limitów bezpieczeństwa. Gdy nie mamy znacznych oszczędności warto zapewnić sobie ochronę poprzez ubezpieczenie na życie czy od utraty pracy. Gdy już zdarzy się coś złego, warto też zadbać, aby sytuacja nie pogorszyła się jeszcze bardziej. Po kradzieży portfela bardzo ważne jest nie tylko szybkie zastrzeżenie kart, ale także zgłoszenie w banku utraty dowodu osobistego. W przeciwnym razie na nasz dokument przestępca może zaciągnąć kredyt.

Oszczędzaj, prowadząc konto internetowe

Korzystając z Internetu można dużo zaoszczędzić. Dla przykładu dyspozycje przelewów składane przez bankowość elektroniczną są zwykle darmowe, a te zlecane w oddziale kosztują kilka złotych. Lokaty zakładane przez Internet mają wyższe oprocentowanie niż te tradycyjne. Poza tym w Internecie można łatwo porównać oferty różnych banków. Dzięki temu oszczędzamy czas potrzebny na wizytę w oddziale.

Bądź przewidywalny w kwestiach swoich finansów

Decydując się na długoterminowy produkt finansowy nie wystarczy porównać go z konkurencją. Warto też spróbować przewidzieć przyszłość. Dla przykładu 3-letnie lokaty ze stałym oprocentowaniem mają obecnie wyższe oprocentowanie niż produkty krótkoterminowe. Korzystanie z nich nie jest jednak najlepszym pomysłem. Przewiduje się, że jeszcze w tym roku w naszym kraju zaczną rosnąć stopy procentowe. Lokata, która dziś wydaje się atrakcyjna, za rok czy półtora może być już tylko przeciętną, a za dwa lata jedną z gorszych. Nie zawsze opłaca się więc korzystać z ofert, które na pierwszy rzut oka wydają się bardzo atrakcyjne.

Zobacz także:  Ile można oszczędzić odkładając przez rok?

Zobacz także:  Dodatkowe pieniądze za przekazanie praw do własności mieszkania

Źródło: Expander

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA