REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Lokaty i rachunki oszczędnościowe – najpopularniejsze produkty bankowe Polaków

Oszczędności, finanse. Fot. Fotolia
Oszczędności, finanse. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polacy oszczędzają najczęściej poprzez lokaty lub rachunki oszczędnościowe. Czy jednak dobrze znamy mechanizmy, dzięki którym nasze pieniądze są oszczędzane? Jak wskazuje Expander, nawet tak proste produkty bankowe jak lokaty lub rachunki oszczędnościowe należy rozumieć i znać warunki zawieranej umowy. Nieznajomość zapisów umów oraz działania produktów bankowych, z których korzystamy, może bowiem pozbawić nas zysków.

Lokaty – bezpieczeństwo i zysk

Polacy trzymają na lokatach bankowych około 500 mld PLN. To blisko połowa zgromadzonych przez rodaków oszczędności. Dane NBP pokazują, że w naszym kraju jest to najpopularniejszy produkt wykorzystywany w celu gromadzenia pieniędzy.

REKLAMA

Dostępność oraz łatwość założenia depozytów, jak i bezpieczeństwo tej formy oszczędzania sprawiają, że cieszy się ona bardzo dużym zainteresowaniem wyjaśnia Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

REKLAMA

Lokaty objęte są Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Dzięki niemu nawet w przypadku problemów finansowych banku, odzyskamy nasze pieniądze. Taka gwarancja dotyczy wkładu do równowartości 100 000 euro. Należy jednak pamiętać, że lokaty mają także swoje ograniczenia, które mogą wpłynąć na efektywność oszczędzania. Oprocentowanie, a więc zysk z depozytów, zależny jest od wysokości stóp procentowych, które obecnie utrzymują się na rekordowo niskim poziomie.

Główny analityk Expandera zauważa, że w przyszłości Rada Polityki Pieniężnej najpewniej podniesie wysokość stóp. W perspektywie roku będzie to jednak najprawdopodobniej jedynie 0,25 pkt.

Jeżeli zależy nam na atrakcyjniejszym zysku możemy założyć lokatę długoterminową. Te 24 miesięczne oferują wyższe oprocentowanie, aktualnie niecałe 3 proc. Pamiętajmy jednak by było ono zmienne, a jego wysokość zależna od opisanego przez bank wzoru, oparta np. o stawkę WIBOR. Dzięki temu, po podwyżce stóp procentowych, oprocentowanie lokaty również wzrośniedodaje ekspert.

Lokata to nie konto bankowe

Bezpieczeństwo i stosunkowo prosty sposób funkcjonowania lokat sprawiają, że produkty te zakładane są często bez dokładnego przeanalizowania ich działania, opłacalności, a nawet bez zapoznania się z warunkami umowy. Wiele osób myli je również z kontami oszczędnościowymi.

Lokaty i rachunki są produktami dedykowanymi oszczędzaniu. – tłumaczy Jarosław Sadowski, Expander.

– Działają jednak na innych zasadach. Te pierwsze mają z góry określony czas trwania. Może on obejmować od jednego miesiąca do kilku lat. Nie mamy wtedy dostępu do zgromadzonego na nich kapitału. Z tego powodu podjęcie decyzji o założeniu lokaty powinno poprzedzić kilka czynności, m.in.: wybór oprocentowania i okresu zapadalności, sposobu naliczania odsetek oraz konsekwencji wcześniejszego zakończenia. Wiele depozytów zakłada także automatyczne odnowienie, które niekiedy może mieć zmienione oprocentowanie. Dla przykładu, zakładając lokatę na warunkach promocyjnych, po jej zakończeniu nasz kapitał trafi na produkt z gorszym oprocentowaniem.

Rachunek oszczędnościowy – dodatek do kont

Rachunki oszczędnościowe są często oferowane jako dodatek do zwykłych kont oszczędnościowo-rozliczeniowych. W wyniku niskiego oprocentowania lokat, zysk z obu produktów jest bardzo zbliżony. Przewagą rachunków jest jednak ciągły dostęp do zgromadzonego kapitału oraz możliwość regularnego odkładania nawet niewielkich kwot. W razie konieczności możemy zatem pobierać środki, nie tracąc wypracowanych zysków.

Konta oszczędnościowe umożliwiają wypłacanie pieniędzy, choć nie zawsze odbywa się to bez kosztówostrzega Jarosław Sadowski, Expander.

Umowa reguluje liczbę darmowych przelewów wychodzących. Często możliwa jest np. tylko jedna taka operacja w miesiącu. Jeśli ją przekroczymy, każdy kolejny przelew będzie płatny, zwykle od 5 do 10 PLN.

Produkty strukturyzowane

Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie, ale chcielibyśmy również zwiększyć szanse na wyższy zysk, powinniśmy zainteresować się ofertą produktów strukturyzowanych. Dzięki swojej konstrukcji, gwarantują częściową bądź całkowitą ochronę zainwestowanych środków.

W produktach strukturyzowanych kapitał dzielony jest na dwie części wyjaśnia Jarosław Sadowski, Expander.

REKLAMA

Większość funduszy lokowana jest na atrakcyjnym depozycie i odpowiada za zwrot powierzonych pieniędzy. Reszta natomiast jest inwestowana w aktywa oparte np. o surowce, waluty czy indeksy giełdowe. To właśnie od ich wyników zależny jest nasz zysk.

Produkty strukturyzowane dostępne są w wielu wariantach. Różnią się między sobą poziomem gwarancji ochrony kapitału, a także stopniem partycypacji w wypracowanych wynikach finansowych. Im więcej jesteśmy gotowi zaryzykować, tym większy będzie nasz udział w ewentualnych zyskach.

– Przy produktach strukturyzowanych bardzo ważne jest zrozumienie jego funkcjonowania, a więc tego, od czego zależą zyski i jak są obliczane. –  komentuje Jarosław Sadowski, Expander.

Lokaty bankowe

Rachunki oszczędnościowe

Produkty strukturyzowane

Zalety

prostota

ciągły dostęp do posiadanych pieniędzy

szansa na wyższe zyski

bezpieczeństwo - gwarancja zwrotu całości lub części kapitału

możliwość wypłacania nawet niewielkich kwot

Wady

niskie oprocentowanie

niskie oprocentowanie

zysk zależny od zachowania różnego rodzaju aktywów

zablokowanie środków na czas trwania produktu

opłaty za przelewy przekraczające miesięczny limit

zablokowanie środków na czas trwania inwestycji lub opłaty związane z przedterminowym odstąpieniem

utrata zysków
w przypadku wycofania kapitału

Na co zawrócić uwagę przy wyborze?

warunki zerwania lokaty przez terminem

tabela opłat

stopień partycypacji
w zyskach

w wypadku lokat o zmiennym oprocentowaniu – system jego wyliczania

limit wypłat

wartość gwarantowanego zwrotu kapitału

długość inwestycji

długość lokaty

zasady dotyczące oprocentowania

opłaty wstępne

automatyczne odnawianie

instrument bazowy, od którego uzależniony jest zysk

Źródło: Opracowanie własne Expander Advisors

Świadomy wybór sposobu pomnażania pieniędzy pozwala zabezpieczyć wypracowane oszczędności i czerpać z nich zyski. Podjęcie decyzji może być łatwiejsze dzięki wsparciu doradcy finansowego. Wiedza, doświadczenie oraz znajomość rynku, pozwalają im skutecznie dobrać najlepsze produkty bankowe, dopasowane do preferencji klientów. Co ważne, rzetelny doradca oferuje kompleksowe wsparcie doradcze, udostępniając oferty, które pozwolą gromadzić kapitał na inwestycje, takie jak zakup samochodu czy domu oraz zabezpieczenie przyszłej emerytury.

Zobacz także:  Prawa i obowiązki podatnika – wszystko o czym podatnik wiedzieć powinien

Zobacz także:  Ile można oszczędzić odkładając przez rok?

Zobacz także:  Jak inwestować w obligacje?

Źródło: Expander

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA