REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak inwestować w akcje?

Justyna Hek
kobieta, mężczyzna, para, małżeństwo, ludzie. Fot. Fotolia
kobieta, mężczyzna, para, małżeństwo, ludzie. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Inwestowanie w akcje staje się coraz popularniejszą formą zdobywania pieniędzy w Polsce. Mimo to warto pamiętać, że inwestowanie wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Przede wszystkim należy wiedzieć czym tak naprawdę są akcje i jaka forma inwestycji jest najbardziej opłacalna. Radzimy jak inwestować w akcje.

REKLAMA

Inwestowanie w akcje to jedna z najbardziej efektywnych form inwestowania, dlatego też coraz więcej ludzi próbuje w nie inwestować. Wiemy, że taka forma inwestycji przynosi intratne zyski, wobec tego dowiadujemy się, jak inwestować w akcje żeby jak najwięcej zarobić. Warto jednak pamiętać, że zarabianie na giełdzie nie jest łatwym zarabianiem pieniędzy. Przede wszystkim przez cały czas należy być na bieżąco z notowaniami, posiadać znajomość rynku. Mimo to nowicjusz w tej branży będzie miał dużo trudniej niż profesjonalny inwestor nie tylko ze względu na doświadczenie, lecz także na lepszy i szybszy dostęp do światowych informacji. A w tym wypadku czas znaczy pieniądz.

Czym są akcje?

Na początek należy wiedzieć w co zamierza się inwestować. Zakup akcji danego przedsiębiorstwa czyni z nas jego współwłaściciela. Warto pamiętać, że przy dużych firmach takich współwłaścicieli może być nawet kilkudziesięciu czy kilkuset. Bycie współwłaścicielem uprawnia nas do prawa do majątku przedsiębiorstwa i do jego zysków, oczywiście wszystko adekwatnie do tego, jaką część współwłasności posiadamy – zazwyczaj jest ona określana w procentach. Obecnie odeszło się od papierowych form zaświadczających współwłasność danego przedsiębiorstwa, ale kiedyś było to powszechną praktyką.

Inwestowanie długoterminowe

Dobrym sposobem dla nowicjuszy jest inwestowanie długoterminowe, czyli posiadanie przez dłuższy okres czasu akcji przedsiębiorstw o stabilnej sytuacji finansowej. Krótkookresowe inwestycje lub rezygnacja z nich są z reguły motywowane aktualną sytuacją polityczną, dzięki której niektóre z przedsiębiorstw upadają a inne uzyskują bardzo duże zyski, nastrojami inwestorów i niejednokrotnie plotkami o tym, co będzie spadać a co rosnąć. Wszystkie te sytuacje mają wpływ na cenę akcji. W okresach długoterminowych inwestycji liczy się głównie to, czy przedsiębiorstwa posiadają regularny wzrost zysków i jakie jest tempo tego wzrostu. Warto przede wszystkim w czasach wszechobecnego Internetu, a co za tym idzie powszechnej informacji, nie ulegać różnorakim modom, także tym na giełdzie.


Ryzyko inwestycji

Inwestowanie w akcje oczywiście wiąże się z pewnym ryzykiem, niestety często wystarczy jedna nieudana inwestycja i wszystkie pieniądze przepadają. Należy pamiętać również o tym, że dobra sytuacja finansowa w przeszłości nie daje nam pewności co do sytuacji w przyszłości. Niestety tak naprawdę nie jesteśmy w stanie, jako nowicjusze, ocenić realnej wartości danych akcji, ponieważ na tą wartość składa się wiele czynników, między innymi zyski i obroty firmy, jej obecna pozycja na rynku, kondycję całego sektora przedsiębiorstw, zadłużenie i inne.

Zobacz także:  Postanowienia finansowe Polaków na 2014 rok

Zobacz także:  Koszty związane z założeniem działalności gospodarczej w 2014

Zobacz także:  Ile kosztuje jazda po pijanemu? Punkty karne i kary pieniężne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA