REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak otworzyć franczyzę?

Justyna Hek

REKLAMA

REKLAMA

Franczyza to sposób na sprawdzony biznes, który może otworzyć każdy, kto posiada kilkadziesiąt tysięcy złotych. Często do posiadania własnego biznesu wystarcza nawet kwota poniżej trzydziestu tysięcy złotych. Jakie są dochody z franszyzy? Kto może stać się franczyzobiorcą? Jakie są plusy i minusy franczyzy?

REKLAMA

Franczyza to termin zapożyczony z języka angielskiego oznaczający cały system sprzedaży towarów, usług a także technologii oparty na ciągłej, ścisłej współpracy pomiędzy franczyzodawcą – dużym przedsiębiorstwem – a franczyzobiorcą – przedsiębiorcą, który zgadza się na prowadzenie działalności franczyzodawcy we własnym imieniu i na własny rachunek. Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce istnieje już ponad 120 sieci franczyzowych, znalezienie obszaru działalności franczyzowej dla siebie wydaje się dość proste.

Branże zajmujące się franczyzą

Franczyza jest najpopularniejszą formą współpracy w branży finansowej, w usługach skierowanych do biznesu a także w branży związanej z edukacją. Sieci franczyzowe istnieją również w przemyśle spożywczym, telekomunikacyjnym, podróżniczym – biura podróży, a nawet w sprzedaży materiałów piśmienniczych i drukarskich. W związku z tym, możliwość założenia własnej działalności na zasadach franczyzowych mamy bardzo dużo. Co najważniejsze nie potrzebujemy dużych pieniędzy na rozpoczęcie inwestycji – niejednokrotnie wystarczy dziesięć czy dwadzieścia tysięcy złotych. W porównaniu do kosztów podstawowych jakie musimy ponieść w trakcie otwierania samodzielnego biznesu, są one naprawdę niewielkie.

Plusy i minusy działalności franczyzowej

REKLAMA

Przede wszystkim działalność na zasadach franczyzy wymaga bardzo dużo zaangażowania ze strony franczyzobiorcy. Często nie udaje się tym, którzy mają problem z pozyskiwaniem odpowiedniej ilości klientów albo nie są w stanie wypracować odpowiednio dużego zysku aby działalność była opłacalna. Niejednokrotnie franczyzobiorcy wymagają od przedsiębiorców doświadczenia w danej branży, szczególnie jeśli chodzi o sektor finansowy i związany z usługami świadczonymi dla biznesu. Franczyza nie wymaga dużego nakładu finansowego, bo franczyzobiorca nie jest zmuszony do kupowania kosztownego sprzętu – wystarczy wynajem biura i zakup niezbędnych elementów wystroju i sprzętu biurowego.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jakie wsparcie oferuje nam franczyzobiorca – niewielkie wsparcie może być znaczną przeszkodą do prężnego działania przedsiębiorstwa. Minusem franczyzy często jest również fakt, że jak każda działalność, nie przynosi dochodów od pierwszego miesiąca, wobec tego musimy mieć świadomość konieczności zainwestowania dodatkowych pieniędzy na przykład na wypłaty dla pracowników lub na odpowiednie rozreklamowanie przedsiębiorstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Franczyza – ile można zarobić?

Gdy uda nam się otworzyć działalność franczyzową, kwota zarobku w dużej mierze będzie zależała od branży, w której będziemy działać. Największe pozyskane zarobki to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przeciętnie inwestycja włożona na początku zwraca się po pół roku, choć czas ten jest oczywiście różny – od dwóch miesięcy nawet do roku.

Co zrobić, zanim zdecydujemy się na działalność franczyzową?

Zanim zdecydujemy się otworzyć działalność franczyzową, musimy przede wszystkim ustalić, jaki produkt lub usługi będziemy sprzedawać. Decydując się na konkretną branżę franczyzową, powinniśmy zorientować się jakie jest na nią zapotrzebowanie rynkowe, czyli popyt. Ważne też, abyśmy sprawdzili potencjalnego franczyzodawcę. W tym celu warto bezpośrednio skontaktować się z firmą, z którą chcielibyśmy podjąć współpracę franczyzową. Wiele informacji na temat rozpoczęcia działalności franczyzowej możemy uzyskać także w Krajowym Stowarzyszeniu Franchisingu. Dobrze też skontaktować się z innymi franczyzobiorcami, którzy mogą doradzić nam, jak założyć własną działalność franczyzową.

Co to jest pakiet franczyzowy i jak go otrzymać?

REKLAMA

Pakiet franczyzowy, czyli licencja niezbędna do prowadzenia działalności franczyzowej, w szczegółowy sposób określa zakres i sposób prowadzenia takiej działalności. Licencja franczyzowa składa się ze znaku towarowego (marka firmy) i „know-how”, czyli  poufnych informacji technicznych, które służą przy produkcji oraz przy zawieraniu umów odnoszących się do własności przemysłowej. W skład pakietu franczyzowego wchodzi także podręcznik operacyjny, w którym szczegółowo opisane są zasady funkcjonowania firmy oraz współpracy pomiędzy franczyzobiorcą a franczyzodawcą.

Aby otrzymać pakiet franczyzowy, trzeba przejść specjalne szkolenie, którego zakres dotyczy m.in. sprzedawanych produktów, marketingu, sytuacji rynkowej, księgowości i obszaru HR oraz obsługi specjalistycznego sprzętu. Po przeszkoleniu i uzyskaniu licencji należy uiścić opłatę franczyzową (wysokość opłaty obliczana jest według odpowiedniego algorytmu). Należy pamiętać o tym, że prowadząc działalność franczyzową jesteśmy zobowiązani płacić franczyzodawcy pewną część naszych zysków oraz opłacać składkę na wspólny fundusz marketingowy.

Zobacz także: Jak założyć własną działalność gospodarczą?

Zobacz także: Koszty związane z założeniem działalności gospodarczej w 2014

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA