REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak otworzyć franczyzę?

Justyna Hek

REKLAMA

REKLAMA

Franczyza to sposób na sprawdzony biznes, który może otworzyć każdy, kto posiada kilkadziesiąt tysięcy złotych. Często do posiadania własnego biznesu wystarcza nawet kwota poniżej trzydziestu tysięcy złotych. Jakie są dochody z franszyzy? Kto może stać się franczyzobiorcą? Jakie są plusy i minusy franczyzy?

REKLAMA

Franczyza to termin zapożyczony z języka angielskiego oznaczający cały system sprzedaży towarów, usług a także technologii oparty na ciągłej, ścisłej współpracy pomiędzy franczyzodawcą – dużym przedsiębiorstwem – a franczyzobiorcą – przedsiębiorcą, który zgadza się na prowadzenie działalności franczyzodawcy we własnym imieniu i na własny rachunek. Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce istnieje już ponad 120 sieci franczyzowych, znalezienie obszaru działalności franczyzowej dla siebie wydaje się dość proste.

Branże zajmujące się franczyzą

Franczyza jest najpopularniejszą formą współpracy w branży finansowej, w usługach skierowanych do biznesu a także w branży związanej z edukacją. Sieci franczyzowe istnieją również w przemyśle spożywczym, telekomunikacyjnym, podróżniczym – biura podróży, a nawet w sprzedaży materiałów piśmienniczych i drukarskich. W związku z tym, możliwość założenia własnej działalności na zasadach franczyzowych mamy bardzo dużo. Co najważniejsze nie potrzebujemy dużych pieniędzy na rozpoczęcie inwestycji – niejednokrotnie wystarczy dziesięć czy dwadzieścia tysięcy złotych. W porównaniu do kosztów podstawowych jakie musimy ponieść w trakcie otwierania samodzielnego biznesu, są one naprawdę niewielkie.

Plusy i minusy działalności franczyzowej

REKLAMA

Przede wszystkim działalność na zasadach franczyzy wymaga bardzo dużo zaangażowania ze strony franczyzobiorcy. Często nie udaje się tym, którzy mają problem z pozyskiwaniem odpowiedniej ilości klientów albo nie są w stanie wypracować odpowiednio dużego zysku aby działalność była opłacalna. Niejednokrotnie franczyzobiorcy wymagają od przedsiębiorców doświadczenia w danej branży, szczególnie jeśli chodzi o sektor finansowy i związany z usługami świadczonymi dla biznesu. Franczyza nie wymaga dużego nakładu finansowego, bo franczyzobiorca nie jest zmuszony do kupowania kosztownego sprzętu – wystarczy wynajem biura i zakup niezbędnych elementów wystroju i sprzętu biurowego.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jakie wsparcie oferuje nam franczyzobiorca – niewielkie wsparcie może być znaczną przeszkodą do prężnego działania przedsiębiorstwa. Minusem franczyzy często jest również fakt, że jak każda działalność, nie przynosi dochodów od pierwszego miesiąca, wobec tego musimy mieć świadomość konieczności zainwestowania dodatkowych pieniędzy na przykład na wypłaty dla pracowników lub na odpowiednie rozreklamowanie przedsiębiorstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Franczyza – ile można zarobić?

Gdy uda nam się otworzyć działalność franczyzową, kwota zarobku w dużej mierze będzie zależała od branży, w której będziemy działać. Największe pozyskane zarobki to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przeciętnie inwestycja włożona na początku zwraca się po pół roku, choć czas ten jest oczywiście różny – od dwóch miesięcy nawet do roku.

Co zrobić, zanim zdecydujemy się na działalność franczyzową?

Zanim zdecydujemy się otworzyć działalność franczyzową, musimy przede wszystkim ustalić, jaki produkt lub usługi będziemy sprzedawać. Decydując się na konkretną branżę franczyzową, powinniśmy zorientować się jakie jest na nią zapotrzebowanie rynkowe, czyli popyt. Ważne też, abyśmy sprawdzili potencjalnego franczyzodawcę. W tym celu warto bezpośrednio skontaktować się z firmą, z którą chcielibyśmy podjąć współpracę franczyzową. Wiele informacji na temat rozpoczęcia działalności franczyzowej możemy uzyskać także w Krajowym Stowarzyszeniu Franchisingu. Dobrze też skontaktować się z innymi franczyzobiorcami, którzy mogą doradzić nam, jak założyć własną działalność franczyzową.

Co to jest pakiet franczyzowy i jak go otrzymać?

REKLAMA

Pakiet franczyzowy, czyli licencja niezbędna do prowadzenia działalności franczyzowej, w szczegółowy sposób określa zakres i sposób prowadzenia takiej działalności. Licencja franczyzowa składa się ze znaku towarowego (marka firmy) i „know-how”, czyli  poufnych informacji technicznych, które służą przy produkcji oraz przy zawieraniu umów odnoszących się do własności przemysłowej. W skład pakietu franczyzowego wchodzi także podręcznik operacyjny, w którym szczegółowo opisane są zasady funkcjonowania firmy oraz współpracy pomiędzy franczyzobiorcą a franczyzodawcą.

Aby otrzymać pakiet franczyzowy, trzeba przejść specjalne szkolenie, którego zakres dotyczy m.in. sprzedawanych produktów, marketingu, sytuacji rynkowej, księgowości i obszaru HR oraz obsługi specjalistycznego sprzętu. Po przeszkoleniu i uzyskaniu licencji należy uiścić opłatę franczyzową (wysokość opłaty obliczana jest według odpowiedniego algorytmu). Należy pamiętać o tym, że prowadząc działalność franczyzową jesteśmy zobowiązani płacić franczyzodawcy pewną część naszych zysków oraz opłacać składkę na wspólny fundusz marketingowy.

Zobacz także: Jak założyć własną działalność gospodarczą?

Zobacz także: Koszty związane z założeniem działalności gospodarczej w 2014

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA