Na co zwracać uwagę wybierając biuro maklerskie?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wybór biura maklerskiego będzie w późniejszym czasie wpływał na efektywność naszych transakcji. Wobec tego warto przyjrzeć się ofertom różnych firm, zwłaszcza że obecnie mamy dostęp do kilkudziesięciu różnych biur. Dodatkowym ułatwieniem wprowadzanym przez poszczególne biura jest możliwość zleceń internetowych, które można wykonywać w każdym miejscu w Polsce.
Wsparcie udzielane przez biura maklerskie
Na początek najlepiej sprawdzić w jakim zakresie dane biuro maklerskie będzie w stanie pomóc nam w wyborze inwestycji. Równie istotne jak wsparcie merytoryczne, jest wsparcie techniczne – początkujący inwestor może mieć problem z obsługą zleceń internetowych, wobec tego często przydaje się ktoś, kto tłumaczy jak obsłużyć system do transakcji. W części systemu dostępnej dla klienta znajdą się między innymi możliwość składania zleceń na GPW i prawo wpływania na aktualne ceny. W związku z tym warto wiedzieć na przykład jak wykonywać same zlecenia i jak uzyskać podgląd faz sesji. Warto jednak pamiętać, że usługi biur maklerskich nie są darmowe.
Biura maklerskie – opłaty
W związku z tym, że opłaty związane z korzystaniem z tego typu biur są zróżnicowane, zanim zdecydujemy się na jedno z biur, sprawdźmy gdzie otrzymamy najwięcej usług za najniższą cenę. Przeważnie samo otwarcie rachunku jest bezpłatne, zapłacimy jednak za jego sprawdzanie i obsługi opłat. Tak naprawdę wysokość opłat miesięcznych zależy głównie od zakresu prac biura maklerskiego i może wynosić od kilkunastu do nawet kilkuset złotych miesięcznie. Za najniższą cenę otrzymamy możliwość przekazywania poszczególnych zleceń i typowe informacje związane z prowadzeniem rachunku. Za większą opłatę biuro pozwoli nam na dostęp do porad profesjonalnych maklerów i doradców zajmujących się inwestycjami, w tym również do ich komentarzy na temat poszczególnych spółek i rekomendacji pozwalających na łatwiejszy wybór obszaru inwestycji. Najwięcej zapłacimy za dodatkowe możliwości podglądu i modyfikacji wykresów cen akcji i obligacji. Do stałych opłat należą opłaty za prowadzenie rachunku – do 100 zł miesięcznie i opłaty od transakcji giełdowych – do 0,5% wartości całego zlecenia.
Zobacz także: Jak inwestować w akcje?
Zobacz także: Jak inwestować w obligacje?
Zobacz także: Postanowienia finansowe Polaków na 2014 rok
REKLAMA
REKLAMA