REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podatek VAT – co to takiego?

Justyna Hek
vat
vat

REKLAMA

REKLAMA

Na co dzień mamy do czynienia z określeniem podatek VAT, mimo to bardzo często nie wiemy, co ono dokładnie znaczy. Zdajemy sobie sprawę, że opłacamy podatek VAT w czasie wszystkich zakupów, mamy to wyszczególnione na paragonie i możemy sprawdzić ile wynosi podatek VAT od poszczególnych produktów. Czym jednak dokładnie jest podatek VAT?

REKLAMA

W codziennym życiu regularnie spotykamy się z podatkiem VAT – na paragonach, które dostajemy w sklepach czy w czasie promocji hucznie ogłaszających „bez podatku VAT”. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że podatek VAT jest tym samym co PTU.

Podatek VAT – definicja

Podatek VAT, czyli  Value Added Tax – w tłumaczeniu podatek od wartości dodanej. Mamy do czynienia także z PTU – Podatkiem od Towarów i Usług, chociaż tego skrótu używamy znacznie rzadziej. Czasem na PTU pojawia się także określenie podatek obrotowy, gdyż dotyczy on towarów i usług na każdym etapie ich obrotu. Podatek VAT jest najpopularniejszym podatkiem, z którym stykają się przedsiębiorcy. Konsumenci opłacają ten podatek od zakupionych towarów i usług w całości. Sami przedsiębiorcy powinni jedynie zapłacić poszczególnym pośrednikom podatek VAT, jaki potem staje się wysokością marży przy sprzedaży produktu kolejnej osobie.

Podatek VAT – regulacje prawne w Polsce

Początkowo sprawy związane z podatkiem VAT regulowała ustawa z 1993 roku, jednak po wejściu do Unii Europejskiej państwo było zmuszone dostosować się do określonych reguł, co oznaczało także zmianę podatku VAT. W związku z tym, obecnie wszystkich obywateli obowiązuje ustawa o podatku od towarów i usług uchwalona 11 marca 2004 roku. Najniższą stawką podatku, która może być stosowana na terenie Unii Europejskiej jest stawka wynosząca 15%. W Polsce obecnie podatek VAT został ustalony na 23%. Oczywiście istnieją wyjątki – mniejszą stawkę płacimy za produkty żywnościowe, książki i czasopisma – 5%, stawka w wysokości 7% obejmuje kupującego towary od rolnika ryczałtowego, istnieje także stawka 0% przy dostawie towarów wewnątrz wspólnoty i przy eksporcie. Niższą stawkę zapłacą także świadczący usługi w gastronomii i handlu, gdyż mają możliwość obliczenia podatku VAT od wartości brutto towarów i usług.


Co objęte jest podatkiem VAT?

Opodatkowaniu podlegają przede wszystkim: import towarów, odpłatna dostawa towarów na terenie kraju i odpłatne świadczenie usług, a także nabycie towarów za wynagrodzeniem na terenie kraju wewnątrz wspólnoty. Pamiętajmy, że za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uważa się nabycie towarów na terenie państwa członkowskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Czy trzeba płacić podatek od prezentu na pierwszą komunię?

Zobacz także:  Podatek od aukcji internetowych – kupujesz na aukcji? Zapłacisz podatek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA