Podatek VAT – co to takiego?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W codziennym życiu regularnie spotykamy się z podatkiem VAT – na paragonach, które dostajemy w sklepach czy w czasie promocji hucznie ogłaszających „bez podatku VAT”. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że podatek VAT jest tym samym co PTU.
Podatek VAT – definicja
Podatek VAT, czyli Value Added Tax – w tłumaczeniu podatek od wartości dodanej. Mamy do czynienia także z PTU – Podatkiem od Towarów i Usług, chociaż tego skrótu używamy znacznie rzadziej. Czasem na PTU pojawia się także określenie podatek obrotowy, gdyż dotyczy on towarów i usług na każdym etapie ich obrotu. Podatek VAT jest najpopularniejszym podatkiem, z którym stykają się przedsiębiorcy. Konsumenci opłacają ten podatek od zakupionych towarów i usług w całości. Sami przedsiębiorcy powinni jedynie zapłacić poszczególnym pośrednikom podatek VAT, jaki potem staje się wysokością marży przy sprzedaży produktu kolejnej osobie.
Podatek VAT – regulacje prawne w Polsce
Początkowo sprawy związane z podatkiem VAT regulowała ustawa z 1993 roku, jednak po wejściu do Unii Europejskiej państwo było zmuszone dostosować się do określonych reguł, co oznaczało także zmianę podatku VAT. W związku z tym, obecnie wszystkich obywateli obowiązuje ustawa o podatku od towarów i usług uchwalona 11 marca 2004 roku. Najniższą stawką podatku, która może być stosowana na terenie Unii Europejskiej jest stawka wynosząca 15%. W Polsce obecnie podatek VAT został ustalony na 23%. Oczywiście istnieją wyjątki – mniejszą stawkę płacimy za produkty żywnościowe, książki i czasopisma – 5%, stawka w wysokości 7% obejmuje kupującego towary od rolnika ryczałtowego, istnieje także stawka 0% przy dostawie towarów wewnątrz wspólnoty i przy eksporcie. Niższą stawkę zapłacą także świadczący usługi w gastronomii i handlu, gdyż mają możliwość obliczenia podatku VAT od wartości brutto towarów i usług.
Co objęte jest podatkiem VAT?
Opodatkowaniu podlegają przede wszystkim: import towarów, odpłatna dostawa towarów na terenie kraju i odpłatne świadczenie usług, a także nabycie towarów za wynagrodzeniem na terenie kraju wewnątrz wspólnoty. Pamiętajmy, że za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uważa się nabycie towarów na terenie państwa członkowskiego.
Zobacz także: Czy trzeba płacić podatek od prezentu na pierwszą komunię?
Zobacz także: Podatek od aukcji internetowych – kupujesz na aukcji? Zapłacisz podatek
REKLAMA
REKLAMA