REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy można wypowiedzieć OC?

Justyna Hek
kabriolet samochód telefon
kabriolet samochód telefon
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli chcemy zmienić ubezpieczyciela, nie wystarczy podpisać umowy z nowo wybranym. Przede wszystkim powinniśmy wypowiedzieć umowę pierwszemu ubezpieczycielowi. W jaki sposób prawidłowo wypowiedzieć OC? Kiedy w ogóle możemy wypowiedzieć ubezpieczycielowi OC?

REKLAMA

Jeśli planujemy zmianę ubezpieczyciela samochodu, powinniśmy pamiętać, że najpierw należy prawidłowo wypowiedzieć umowę obecnemu ubezpieczycielowi żeby móc zawrzeć nową umowę. Zwyczajowo umowę OC zawiera się na dwanaście miesięcy, a  jeżdżenie pojazdem nieposiadającym OC grozi wysokimi karami, zwłaszcza jeśli okres brak ubezpieczenia wynosi więcej niż czternaście dni.

W jaki sposób wypowiedzieć umowę OC?

REKLAMA

Obecnie istnieją dwa sposoby wypowiedzenia umowy OC w zależności od tego, kiedy została zawarta. Inaczej wygląda kwestia wypowiadania umów zawartych przed 11 lutego 2012, a inaczej po tym czasie. Jeśli umowa została zawarta przed 11 lutego 2012 roku należy ją wypowiedzieć najpóźniej na dzień przed upływem tak zwanego okresu ochronnego wynoszącego jeden miesiąc. Co ważne gdy zdecydujemy się wysłać wypowiedzenie umowy pocztą, powinniśmy pamiętać, że liczy się data otrzymania wypowiedzenia przez ubezpieczyciela, a nie data jego nadania. W sytuacji gdy kupujemy używany samochód mamy trzydzieści dni na zmianę ubezpieczyciela jeśli chcemy takiej zmiany dokonać. Tak jak w przypadku wcześniej opisanego wypowiadania umowy należy dopilnować daty dostarczenia wypowiedzenia.

Przy umowach zawartych po 11 lutego 2012 jest nieco łatwiej – przepisy zostały uproszczone w ten sposób, że wystarczy zgłosić wypowiedzenie najpóźniej na jeden dzień przed upływem terminu trwania polisy, dodatkowo gdy przesyłamy wypowiedzenie pocztą, liczy się data stempla pocztowego, czyli data nadania, a nie jak wcześniej data dostarczenia przesyłki. Zmieniły się również zasady co do wypowiadania OC w przypadku zakupu pojazdu używanego – możemy to zrobić w każdej chwili czasu trwania ubezpieczenia.


Rozwiązanie umowy OC

W sytuacjach nietypowych, kiedy na przykład wyrejestrowujemy samochód albo możemy udokumentować jego kradzież, albo gdy minął trzy miesiące od upadku zakładu ubezpieczeń nasza umowa ulega rozwiązaniu. W innych przypadkach musimy ją wypowiedzieć sami jeśli chcemy zmienić ubezpieczyciela. Gdy nie dopilnujemy terminu wypowiedzenia umowy na tak zwanych starych zasadach, czyli przed 11 lutego 2012 roku, umowa zostanie przedłużona automatycznie. Co ważne wznowioną polisę mamy prawo wypowiedzieć w każdej chwili jej trwania – musimy tylko udowodnić, że ubezpieczyliśmy już samochód w innym zakładzie ubezpieczeń. Wówczas składki zostaną wyrównane tak, abyśmy nie byli stratni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Ile kosztuje podróż służbowa własnym samochodem?

Zobacz także:  Wakacyjne ubezpieczenie samochodu

Zobacz także:  Ile kosztuje rejestracja pojazdu używanego sprowadzonego z zagranicy?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jerzyki – naturalni pogromcy komarów. Czy te ptaki mogą skutecznie chronić nas przed owadami?

Walka z uciążliwymi komarami to temat powracający każdego lata. Coraz więcej miast decyduje się na ekologiczne rozwiązania, które są zarówno skuteczne, jak i przyjazne dla środowiska. Jednym z nich jest wspieranie jerzyków – ptaków potrafiących zjeść tysiące owadów dziennie. Jak wygląda akcja rozdawania budek lęgowych dla jerzyków i dlaczego warto wziąć w niej udział?

Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

REKLAMA

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

REKLAMA