REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy można wypowiedzieć OC?

Justyna Hek
kabriolet samochód telefon
kabriolet samochód telefon
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli chcemy zmienić ubezpieczyciela, nie wystarczy podpisać umowy z nowo wybranym. Przede wszystkim powinniśmy wypowiedzieć umowę pierwszemu ubezpieczycielowi. W jaki sposób prawidłowo wypowiedzieć OC? Kiedy w ogóle możemy wypowiedzieć ubezpieczycielowi OC?

REKLAMA

Jeśli planujemy zmianę ubezpieczyciela samochodu, powinniśmy pamiętać, że najpierw należy prawidłowo wypowiedzieć umowę obecnemu ubezpieczycielowi żeby móc zawrzeć nową umowę. Zwyczajowo umowę OC zawiera się na dwanaście miesięcy, a  jeżdżenie pojazdem nieposiadającym OC grozi wysokimi karami, zwłaszcza jeśli okres brak ubezpieczenia wynosi więcej niż czternaście dni.

W jaki sposób wypowiedzieć umowę OC?

REKLAMA

Obecnie istnieją dwa sposoby wypowiedzenia umowy OC w zależności od tego, kiedy została zawarta. Inaczej wygląda kwestia wypowiadania umów zawartych przed 11 lutego 2012, a inaczej po tym czasie. Jeśli umowa została zawarta przed 11 lutego 2012 roku należy ją wypowiedzieć najpóźniej na dzień przed upływem tak zwanego okresu ochronnego wynoszącego jeden miesiąc. Co ważne gdy zdecydujemy się wysłać wypowiedzenie umowy pocztą, powinniśmy pamiętać, że liczy się data otrzymania wypowiedzenia przez ubezpieczyciela, a nie data jego nadania. W sytuacji gdy kupujemy używany samochód mamy trzydzieści dni na zmianę ubezpieczyciela jeśli chcemy takiej zmiany dokonać. Tak jak w przypadku wcześniej opisanego wypowiadania umowy należy dopilnować daty dostarczenia wypowiedzenia.

Przy umowach zawartych po 11 lutego 2012 jest nieco łatwiej – przepisy zostały uproszczone w ten sposób, że wystarczy zgłosić wypowiedzenie najpóźniej na jeden dzień przed upływem terminu trwania polisy, dodatkowo gdy przesyłamy wypowiedzenie pocztą, liczy się data stempla pocztowego, czyli data nadania, a nie jak wcześniej data dostarczenia przesyłki. Zmieniły się również zasady co do wypowiadania OC w przypadku zakupu pojazdu używanego – możemy to zrobić w każdej chwili czasu trwania ubezpieczenia.


Rozwiązanie umowy OC

W sytuacjach nietypowych, kiedy na przykład wyrejestrowujemy samochód albo możemy udokumentować jego kradzież, albo gdy minął trzy miesiące od upadku zakładu ubezpieczeń nasza umowa ulega rozwiązaniu. W innych przypadkach musimy ją wypowiedzieć sami jeśli chcemy zmienić ubezpieczyciela. Gdy nie dopilnujemy terminu wypowiedzenia umowy na tak zwanych starych zasadach, czyli przed 11 lutego 2012 roku, umowa zostanie przedłużona automatycznie. Co ważne wznowioną polisę mamy prawo wypowiedzieć w każdej chwili jej trwania – musimy tylko udowodnić, że ubezpieczyliśmy już samochód w innym zakładzie ubezpieczeń. Wówczas składki zostaną wyrównane tak, abyśmy nie byli stratni.

Zobacz także:  Ile kosztuje podróż służbowa własnym samochodem?

Zobacz także:  Wakacyjne ubezpieczenie samochodu

Zobacz także:  Ile kosztuje rejestracja pojazdu używanego sprowadzonego z zagranicy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA