REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podatek od kupna auta – kiedy trzeba go płacić?

Justyna Hek
Toyota Land Cruiser
Toyota Land Cruiser

REKLAMA

REKLAMA

Podatek od kupna auta trzeba zapłacić wtedy, gdy jest to podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli w sytuacji kupowania samochodu od osoby prywatnej. Jeśli nabywamy auto w salonie lub komisie nie musimy się tym przejmować – wówczas w cenę samochodu wlicza się podatek VAT. Kiedy dokładnie będziemy musieli zapłacić podatek od kupna auta?

REKLAMA

Toyota Land Cruiser

Polecamy: Podatki 2016

W sytuacji gdy sprzedający nie może wystawić faktury za dany produkt, w tym również za samochód, jesteśmy zobowiązani do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych od tego produktu. Tego typu podatek nie obowiązuje nas jedynie wówczas, kiedy kupujemy auto od dewelopera lub w komisie – wówczas w cenę pojazdu wlicza się już jeden podatek, mianowicie podatek VAT.

Kto może być zwolniony z podatku?

Praktycznie każdy, kto kupuje samochód od osoby prywatnej albo na giełdzie zmuszony jest do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Jedynym wyjątkiem są osoby niepełnosprawne, które nabywają auto wyłącznie na własne potrzeby, a nie na przykład na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy i gdzie należy zapłacić podatek?

Każdy kto kupi samochód i nie otrzyma na niego faktury, powinien w ciągu czternastu dni od daty zawarcia umowy sprzedaży złożyć do urzędu skarbowego, do którego podlega, deklarację podatkową. Oprócz tego w tym terminie należy również samodzielnie obliczyć wysokość podatku do opłacenia i wpłacić wyliczoną sumę na konto urzędu skarbowego. Warto pamiętać, że urząd nie wezwie nas do zapłacenia należnej kwoty, ale przesunięcia czasowe wynikające z naszego niedopatrzenia mogą być karane. Samo obliczenie podatku jest bardzo proste, ponieważ suma podatku to 2% ceny rynkowej nabytego auta.

 


Deklaracja podatkowa – skąd pobrać i jak wypełnić?

Potrzebną  nam deklarację podatkową możemy pobrać ze strony internetowej ministerstwa finansów – będzie to formularz PCC-3 lub jeśli samochód ma stanowić własność więcej niż jednej osoby – dodatkowo formularz PCC-3/A. Zanim przystąpi się do wypełniania formularza należy posiadać dane o modelu, roczniku i przebiegu kupionego auta. Dodatkowo warto także sprawdzić jak w internecie i gazetach kształtują się ceny tego modelu. Taka wiedza będzie niezbędna do obliczenia wysokości podatku, dlatego że podczas jego obliczania bierze się pod uwagę cenę rynkową, a nie rzeczywistą, którą zapłaciliśmy poprzedniemu właścicielowi. Nabywca powinien wypełnić formularz w częściach od A do H – część G interesuje tylko kupujących auto na współwłasność. Gotowy formularz można wysłać listem poleconym lub złożyć osobiście w urzędzie skarbowym. Podobnie wygląda opłacenie podatku – mamy możliwość opłacenia go w kasie albo przez wpłatę na konto.

Zobacz także:  Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – co to takiego?

Zobacz także:  Jak rozliczyć się przez Internet?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA