REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można uzyskać odroczenie płatności podatku?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Redakcja Dom
Odroczenie podatku.
Odroczenie podatku.

REKLAMA

REKLAMA

Odroczenie płatności podatku jest możliwe pod warunkiem, że zdążymy złożyć wniosek do 30 kwietnia. Jeśli przekroczymy termin składania odroczenia podatku musimy liczyć się z postępowaniem karno-skarbowym i z odsetkami.

Z rocznego rozliczenia podatkowego może wynikać konieczność dopłaty, na dokonanie wpłaty mamy czas maksymalnie do 30 kwietnia. Jeśli jednak nie mamy na to pieniędzy powinniśmy bezzwłocznie poinformować o tym urząd skarbowy. Odroczenie płatności podatku najczęściej rozpatrywane jest pozytywnie. Wniosek o odroczenie możemy składać również do 30 kwietnia. Jeśli zdecydujemy się czekać do ostatniej chwili musimy liczyć się z tym, że urząd nie zdąży rozpatrzyć wniosku. Niestety wstrzymać się z płatnością możemy się dopiero, gdy dostaniemy odroczenie terminu. Organ podatkowy ma miesiąc na podjęcie decyzji, a w sprawach, które zostaną uznane za skomplikowane, ma na to aż dwa miesiące.

REKLAMA

Zobacz także: Czym różni się przychód od dochodu?

Jednak jeśli przegapiliśmy termin (ale uda nam się złożyć wniosek przed 30 kwietnia), nie oznacza to, że jesteśmy na straconej pozycji. Urząd skarbowy braku płatności nie powinien w takiej sytuacji potraktować jako zaległości podatkowej, wniosek może być uznany jako odroczenie płatności zaległości podatkowej, wtedy zapłacimy tylko połowę odsetek za przekroczenie terminu płatności. Dodatkowo możemy dołączyć prośbę, żeby pomimo wydania decyzji po terminie płatności, urząd potraktował wniosek jako odroczenie płatności – być może unikniemy wtedy odsetek i postępowania karno-sądowego. Warto skorzystać z takiej możliwości, w innym wypadku musimy liczyć się z pełnopłatnymi odsetkami (14% w skali roku) i z postępowaniem karno-skarbowym.

Zobacz także: Zdolność kredytowa Polaków – od czego zależy?

Uzyskanie zgody na odroczenie płatności podatku nie jest całkowicie pozbawione kosztów. Będziemy musieli wnieść opłatę prolongacyjną – jest to 50% stawki odsetek za zwłokę, naliczonych do dnia otrzymania odroczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze złożenia wniosku o odroczenie płatności wynika jeszcze jedna korzyść, a mianowicie nawet, jeśli wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie, a urząd zdecyduje o naliczeniu odsetek i rozpocznie postępowanie karno-skarbowe, sąd może nas potraktować ulgowo, ponieważ wykazaliśmy dobrą wolę. W takiej sytuacji powinniśmy przedstawić kopię wniosku i negatywną decyzję urzędu.

Zobacz także: Konto oszczędnościowe – czy się opłaca?

Brak płatności podatkowej kwalifikowany jest jako wykroczenie, grzywna wynosi od 150 zł do 30 000 zł.

Dane we wniosku

We wniosku powinien znaleźć się nasz adres, dane organu podatkowego, w którym będziemy składać wniosek, datę, przedmiot wnioskowania, czyli odroczenie płatności, za jaki okres była to płatność, a także termin odroczonej płatności i uzasadnienie. Podając nowy termin powinniśmy podać wiarygodne wytłumaczenie, że właśnie w tym czasie będziemy w stanie uiścić podatek (dołączamy wszystkie dokumenty, które mogą to potwierdzić, np. umowę o pracę, kontrakt, itp.).

Jeśli zostanie nam wyznaczony nowy termin płatności i nie dokonany wpłaty w nowym terminie, to odsetki będą naliczane od 30 kwietnia, a nie od nowego terminu.

Źródło: Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care

Zobacz także: Sprzedaż mieszkania z niespłaconym kredytem

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA