REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można uzyskać odroczenie płatności podatku?

Redakcja Dom
Odroczenie podatku.
Odroczenie podatku.

REKLAMA

REKLAMA

Odroczenie płatności podatku jest możliwe pod warunkiem, że zdążymy złożyć wniosek do 30 kwietnia. Jeśli przekroczymy termin składania odroczenia podatku musimy liczyć się z postępowaniem karno-skarbowym i z odsetkami.

Z rocznego rozliczenia podatkowego może wynikać konieczność dopłaty, na dokonanie wpłaty mamy czas maksymalnie do 30 kwietnia. Jeśli jednak nie mamy na to pieniędzy powinniśmy bezzwłocznie poinformować o tym urząd skarbowy. Odroczenie płatności podatku najczęściej rozpatrywane jest pozytywnie. Wniosek o odroczenie możemy składać również do 30 kwietnia. Jeśli zdecydujemy się czekać do ostatniej chwili musimy liczyć się z tym, że urząd nie zdąży rozpatrzyć wniosku. Niestety wstrzymać się z płatnością możemy się dopiero, gdy dostaniemy odroczenie terminu. Organ podatkowy ma miesiąc na podjęcie decyzji, a w sprawach, które zostaną uznane za skomplikowane, ma na to aż dwa miesiące.

REKLAMA

Zobacz także: Czym różni się przychód od dochodu?

Jednak jeśli przegapiliśmy termin (ale uda nam się złożyć wniosek przed 30 kwietnia), nie oznacza to, że jesteśmy na straconej pozycji. Urząd skarbowy braku płatności nie powinien w takiej sytuacji potraktować jako zaległości podatkowej, wniosek może być uznany jako odroczenie płatności zaległości podatkowej, wtedy zapłacimy tylko połowę odsetek za przekroczenie terminu płatności. Dodatkowo możemy dołączyć prośbę, żeby pomimo wydania decyzji po terminie płatności, urząd potraktował wniosek jako odroczenie płatności – być może unikniemy wtedy odsetek i postępowania karno-sądowego. Warto skorzystać z takiej możliwości, w innym wypadku musimy liczyć się z pełnopłatnymi odsetkami (14% w skali roku) i z postępowaniem karno-skarbowym.

Zobacz także: Zdolność kredytowa Polaków – od czego zależy?

Uzyskanie zgody na odroczenie płatności podatku nie jest całkowicie pozbawione kosztów. Będziemy musieli wnieść opłatę prolongacyjną – jest to 50% stawki odsetek za zwłokę, naliczonych do dnia otrzymania odroczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze złożenia wniosku o odroczenie płatności wynika jeszcze jedna korzyść, a mianowicie nawet, jeśli wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie, a urząd zdecyduje o naliczeniu odsetek i rozpocznie postępowanie karno-skarbowe, sąd może nas potraktować ulgowo, ponieważ wykazaliśmy dobrą wolę. W takiej sytuacji powinniśmy przedstawić kopię wniosku i negatywną decyzję urzędu.

Zobacz także: Konto oszczędnościowe – czy się opłaca?

Brak płatności podatkowej kwalifikowany jest jako wykroczenie, grzywna wynosi od 150 zł do 30 000 zł.

Dane we wniosku

We wniosku powinien znaleźć się nasz adres, dane organu podatkowego, w którym będziemy składać wniosek, datę, przedmiot wnioskowania, czyli odroczenie płatności, za jaki okres była to płatność, a także termin odroczonej płatności i uzasadnienie. Podając nowy termin powinniśmy podać wiarygodne wytłumaczenie, że właśnie w tym czasie będziemy w stanie uiścić podatek (dołączamy wszystkie dokumenty, które mogą to potwierdzić, np. umowę o pracę, kontrakt, itp.).

Jeśli zostanie nam wyznaczony nowy termin płatności i nie dokonany wpłaty w nowym terminie, to odsetki będą naliczane od 30 kwietnia, a nie od nowego terminu.

Źródło: Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care

Zobacz także: Sprzedaż mieszkania z niespłaconym kredytem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA