REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak Polacy podchodzą do pieniędzy?

Pieniądze.
Pieniądze.

REKLAMA

REKLAMA

Pieniądze w Polsce są głównym elementem sporu wśród małżeństw, na tle innych państw wyróżniamy się pod tym względem. Natomiast, co ciekawe Polacy mają przeciętną wiedzę na temat finansów, oparta jest ona o informacje pochodzące z mediów i z Internetu.

Polacy najczęściej kłócą się właśnie o pieniądze, 70% sprzeczek dotyczy właśnie tej kwestii. Na zlecenie Grupy ING przeprowadzono badania „Finansowy Barometr ING” w 11 krajach, m.in.: w Polsce, w Austrii, w Turcji, w Belgii, we Włoszech, we Francji, w Niemczech, w Hiszpanii i w Luksemburgu. Na drugim miejscu uplasowała się Turcja z wynikiem 55%, najrzadziej o pieniądze kłócą się Holendrzy. Średnia wynosi 40%.

REKLAMA

Kiedy współmałżonek chce inaczej

Najczęściej do kłótni o pieniądze dochodzi wtedy, gdy trzeba ustalić ile pieniędzy wydajemy, a ile oszczędzamy. Sprzeczamy się także jeśli nasz partner nie przestrzega wcześniejszych ustaleń i wydaje więcej niż pozwala na to budżet domowy. Ale jest też dobra wiadomość, zazwyczaj nie mamy problemu ze składaniem się na wspólne życie.

Zobacz także: Jak poprawić zdolność kredytową?

Przyczyną kłótni może być różne podejście do zarządzania pieniędzmi mające swe źródło w cechach charakterystycznych dla danej płci. Współmałżonkom trudno jest ustalić, kto ma do tego lepsze kompetencje. Wyniki badań w Polsce wykazały, że to kobiety lepiej sobie z tym radzą. Jednak było to spowodowane tym, że kobiety zazwyczaj wskazywały siebie, a mężczyźni częściej uznawali, że płeć nie ma na to wpływu. Podobnie odpowiedziały również kobiety w Hiszpanii i w Turcji.

Jak Polacy widzą swoją sytuację finansową?

Polacy nie są zadowoleni z poziomu swojego dochodu. 9% Polaków zauważa, że w ostatnim czasie ich sytuacja poprawiła się, jednak tylko co dwudziesty jest zadowolony ze swojej sytuacji finansowej. Jest to najgorszy wynik wśród ankietowanych krajów. W Holandii ze swojego dochodu zadowolonych jest aż 45% ankietowanych, w Luksemburgu 30% i 20% Austriaków, Belgów i Niemców, natomiast 10% ankietowanych było usatysfakcjonowanych we Francji, w Turcji, w Hiszpanii i we Włoszech.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Co to jest scoring?

Co wiemy o finansach?

Poziom wiedzy Polaków na temat finansów jest niski, w tej kategorii uplasował się na 7. miejscu. Mniej od nas wiedzą tylko Brytyjczycy, Austriacy, Hiszpanie i Niemcy. Mimo to Polacy bardzo dobrze oceniają swoją wiedzę.

Kto czyta wyciągi z banków?

Polacy zdecydowanie nie lubią przeglądać wyciągów z konta bankowego, robi to tylko 40% ankietowanych.

We Włoszech finansowe wydruki przegląda ok. 80% ankietowanych, we Francji, w Austrii, w Turcji i w Wielkiej Brytanii ponad 60%. Być może jest to spowodowane tym, że Polacy paradoksalnie mają duże zaufanie do instytucji finansowych. Założenie to może wydawać się słuszne z tego powodu, że 60% z nas korzysta całe życie z usług jednego banku.

Zobacz także:  Zdolność kredytowa a formy zatrudnienia

Skąd pochodzi nasza wiedza?

53% ankietowanych Polaków swoją wiedzę na temat finansów czerpie z mediów i z Internetu. Dużo rzadziej korzystamy z innych form.

Źródło: Halina Kochalska, Open Finance

Zobacz także: Problemy ze spłatą kredytu – jak je rozwiązać? Poradnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA