Jak Polacy podchodzą do pieniędzy?
REKLAMA
REKLAMA
Polacy najczęściej kłócą się właśnie o pieniądze, 70% sprzeczek dotyczy właśnie tej kwestii. Na zlecenie Grupy ING przeprowadzono badania „Finansowy Barometr ING” w 11 krajach, m.in.: w Polsce, w Austrii, w Turcji, w Belgii, we Włoszech, we Francji, w Niemczech, w Hiszpanii i w Luksemburgu. Na drugim miejscu uplasowała się Turcja z wynikiem 55%, najrzadziej o pieniądze kłócą się Holendrzy. Średnia wynosi 40%.
REKLAMA
Kiedy współmałżonek chce inaczej
Najczęściej do kłótni o pieniądze dochodzi wtedy, gdy trzeba ustalić ile pieniędzy wydajemy, a ile oszczędzamy. Sprzeczamy się także jeśli nasz partner nie przestrzega wcześniejszych ustaleń i wydaje więcej niż pozwala na to budżet domowy. Ale jest też dobra wiadomość, zazwyczaj nie mamy problemu ze składaniem się na wspólne życie.
Zobacz także: Jak poprawić zdolność kredytową?
Przyczyną kłótni może być różne podejście do zarządzania pieniędzmi mające swe źródło w cechach charakterystycznych dla danej płci. Współmałżonkom trudno jest ustalić, kto ma do tego lepsze kompetencje. Wyniki badań w Polsce wykazały, że to kobiety lepiej sobie z tym radzą. Jednak było to spowodowane tym, że kobiety zazwyczaj wskazywały siebie, a mężczyźni częściej uznawali, że płeć nie ma na to wpływu. Podobnie odpowiedziały również kobiety w Hiszpanii i w Turcji.
Jak Polacy widzą swoją sytuację finansową?
Polacy nie są zadowoleni z poziomu swojego dochodu. 9% Polaków zauważa, że w ostatnim czasie ich sytuacja poprawiła się, jednak tylko co dwudziesty jest zadowolony ze swojej sytuacji finansowej. Jest to najgorszy wynik wśród ankietowanych krajów. W Holandii ze swojego dochodu zadowolonych jest aż 45% ankietowanych, w Luksemburgu 30% i 20% Austriaków, Belgów i Niemców, natomiast 10% ankietowanych było usatysfakcjonowanych we Francji, w Turcji, w Hiszpanii i we Włoszech.
Zobacz także: Co to jest scoring?
Co wiemy o finansach?
Poziom wiedzy Polaków na temat finansów jest niski, w tej kategorii uplasował się na 7. miejscu. Mniej od nas wiedzą tylko Brytyjczycy, Austriacy, Hiszpanie i Niemcy. Mimo to Polacy bardzo dobrze oceniają swoją wiedzę.
Kto czyta wyciągi z banków?
Polacy zdecydowanie nie lubią przeglądać wyciągów z konta bankowego, robi to tylko 40% ankietowanych.
We Włoszech finansowe wydruki przegląda ok. 80% ankietowanych, we Francji, w Austrii, w Turcji i w Wielkiej Brytanii ponad 60%. Być może jest to spowodowane tym, że Polacy paradoksalnie mają duże zaufanie do instytucji finansowych. Założenie to może wydawać się słuszne z tego powodu, że 60% z nas korzysta całe życie z usług jednego banku.
Zobacz także: Zdolność kredytowa a formy zatrudnienia
Skąd pochodzi nasza wiedza?
53% ankietowanych Polaków swoją wiedzę na temat finansów czerpie z mediów i z Internetu. Dużo rzadziej korzystamy z innych form.
Źródło: Halina Kochalska, Open Finance
Zobacz także: Problemy ze spłatą kredytu – jak je rozwiązać? Poradnik
REKLAMA
REKLAMA