REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak Polacy podchodzą do pieniędzy?

Pieniądze.
Pieniądze.

REKLAMA

REKLAMA

Pieniądze w Polsce są głównym elementem sporu wśród małżeństw, na tle innych państw wyróżniamy się pod tym względem. Natomiast, co ciekawe Polacy mają przeciętną wiedzę na temat finansów, oparta jest ona o informacje pochodzące z mediów i z Internetu.

Polacy najczęściej kłócą się właśnie o pieniądze, 70% sprzeczek dotyczy właśnie tej kwestii. Na zlecenie Grupy ING przeprowadzono badania „Finansowy Barometr ING” w 11 krajach, m.in.: w Polsce, w Austrii, w Turcji, w Belgii, we Włoszech, we Francji, w Niemczech, w Hiszpanii i w Luksemburgu. Na drugim miejscu uplasowała się Turcja z wynikiem 55%, najrzadziej o pieniądze kłócą się Holendrzy. Średnia wynosi 40%.

REKLAMA

Kiedy współmałżonek chce inaczej

Najczęściej do kłótni o pieniądze dochodzi wtedy, gdy trzeba ustalić ile pieniędzy wydajemy, a ile oszczędzamy. Sprzeczamy się także jeśli nasz partner nie przestrzega wcześniejszych ustaleń i wydaje więcej niż pozwala na to budżet domowy. Ale jest też dobra wiadomość, zazwyczaj nie mamy problemu ze składaniem się na wspólne życie.

Zobacz także: Jak poprawić zdolność kredytową?

Przyczyną kłótni może być różne podejście do zarządzania pieniędzmi mające swe źródło w cechach charakterystycznych dla danej płci. Współmałżonkom trudno jest ustalić, kto ma do tego lepsze kompetencje. Wyniki badań w Polsce wykazały, że to kobiety lepiej sobie z tym radzą. Jednak było to spowodowane tym, że kobiety zazwyczaj wskazywały siebie, a mężczyźni częściej uznawali, że płeć nie ma na to wpływu. Podobnie odpowiedziały również kobiety w Hiszpanii i w Turcji.

Jak Polacy widzą swoją sytuację finansową?

Polacy nie są zadowoleni z poziomu swojego dochodu. 9% Polaków zauważa, że w ostatnim czasie ich sytuacja poprawiła się, jednak tylko co dwudziesty jest zadowolony ze swojej sytuacji finansowej. Jest to najgorszy wynik wśród ankietowanych krajów. W Holandii ze swojego dochodu zadowolonych jest aż 45% ankietowanych, w Luksemburgu 30% i 20% Austriaków, Belgów i Niemców, natomiast 10% ankietowanych było usatysfakcjonowanych we Francji, w Turcji, w Hiszpanii i we Włoszech.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Co to jest scoring?

Co wiemy o finansach?

Poziom wiedzy Polaków na temat finansów jest niski, w tej kategorii uplasował się na 7. miejscu. Mniej od nas wiedzą tylko Brytyjczycy, Austriacy, Hiszpanie i Niemcy. Mimo to Polacy bardzo dobrze oceniają swoją wiedzę.

Kto czyta wyciągi z banków?

Polacy zdecydowanie nie lubią przeglądać wyciągów z konta bankowego, robi to tylko 40% ankietowanych.

We Włoszech finansowe wydruki przegląda ok. 80% ankietowanych, we Francji, w Austrii, w Turcji i w Wielkiej Brytanii ponad 60%. Być może jest to spowodowane tym, że Polacy paradoksalnie mają duże zaufanie do instytucji finansowych. Założenie to może wydawać się słuszne z tego powodu, że 60% z nas korzysta całe życie z usług jednego banku.

Zobacz także:  Zdolność kredytowa a formy zatrudnienia

Skąd pochodzi nasza wiedza?

53% ankietowanych Polaków swoją wiedzę na temat finansów czerpie z mediów i z Internetu. Dużo rzadziej korzystamy z innych form.

Źródło: Halina Kochalska, Open Finance

Zobacz także: Problemy ze spłatą kredytu – jak je rozwiązać? Poradnik

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA