REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak inwestować w złoto – poradnik

jz
Złoto. Fot. Fotolia
Złoto. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Inwestując w złoto, pierwsze co przychodzi nam na myśli to zakup sztabek złota. Jest to wygodna inwestycja, ponieważ każda ze sztabek ma swoją konkretną wartość. Inną formą inwestowania w złoto jest zakup monet lub zakup kontraktu na złoto. Jak to zrobić? Przeczytaj poradnik.

Często mówi się, że warto jest inwestować w złoto. Czy aby na pewno? Złoto jest rodzajem inwestycji długoterminowej i raczej nie powinniśmy liczyć na to, że w ciągu roku jego wartość osiągnie wzrost rzędu kilkuset procent. Jeśli liczymy na szybki zysk zamiast kupować sztabkę, możemy pokusić się o zakup złotych monet, których wartość na przestrzeni kilku lat może wzrosnąć nawet kilkukrotnie.

REKLAMA

Złoto – wstęp do inwestycji

Złoto inwestycyjne najczęściej sprzedawane jest w postaci sztabek, które wytwarzane są przez mennice. Sztabki złota produkowane są o różnych masach. Najpopularniejsze są sztabki: 5 g, 10 g, 20 g, 50 g, 100 g i 250 g oraz sztabki o jubilerskie o masie 1 uncji (31,3 g). Złoto inwestycyjne to złoto o najczystszej próbie 999.

Zobacz także: Jak poprawić zdolność kredytową?

Zakup złota inwestycyjnego

Złoto inwestycyjne możemy kupić na kilka sposobów. Są to m.in. sklepy mennic, aukcje i sklepy numizmatyczne.

Mennica – prawie każda z mennic posiada swój sklep, w którym można zakupić złoto. Wiele mennic oferuje także możliwość dostarczenia złota w konkretne miejsce lub jego przechowywanie – oczywiście odpłatnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zakup złota na Allegro – ten, chyba najpopularniejszy serwis aukcyjny również umożliwia zakupienie złotej sztabki. Takie rozwiązanie ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Zalety – to niewątpliwie możliwość zakupu złota po niższej cenie – poprzez wzięcie udziału w jego licytacji. Wady – to ryzyko zakupu. Zanim zdecydujemy się na kupno złota na aukcji internetowej, koniecznie sprawdźmy sprzedawcę. W związku z tym, że złoto nie należy do tanich inwestycji, dobrze sprawdźmy sprzedającego, zanim przelejemy mu na konto znaczną sumę pieniędzy.

Sklepy numizmatyczne – ofertę tego rodzaju sklepów często można obejrzeć on-line, bez konieczności wychodzenia z domu. Wiele z nich wystawia swoje produkty także na aukcjach internetowych.

Zobacz także: Rata kredytu hipotecznego – z czego się składa?


Złoty fundusz inwestycyjny

Chcąc inwestować z złoto, można nabyć udziały w specjalnych funduszach inwestycyjnych, w których majątek stanowi właśnie złoto.

Niestety w Polsce nie ma wielu funduszy inwestycyjnych, które umożliwią nam lokowanie pieniędzy w złoto. Chcąc zainwestować w fundusz, którego majątek stanowi złoto możemy skorzystać np. z funduszy Investor Gold FIZ lub Gold SFIO. Należy pamiętać, że kupując jakiekolwiek udziały, nasze zyski w dużej mierze zależą nie tylko od zmian cen złota, lecz także od jakości i sposobu zarządzania spółek.

Zobacz także: Czym różni się przychód od dochodu?

Inwestycja w złote przedmioty

REKLAMA

Inwestycja w złoto to nie tylko kupowanie sztabek, lecz także złotych przedmiotów takich jak: biżuteria, monety i inne złote przedmioty. Niestety ten rodzaj inwestycji ma też swoje wady, problemem może okazać się późniejsza sprzedaż nagromadzonych rzeczy.

Kupno sztabek to spory wydatek i niestety nie każdy może pozwolić sobie na ich zakup. Natomiast zbieranie złotych przedmiotów może okazać się dość kłopotliwe, ponieważ musimy gdzieś je przechować. Z kolei złote sztabki dobrze jest ubezpieczyć.


Złoto na rachunku

Jest jeszcze jedna możliwość inwestowania w złoto, bez konieczności nabywania go fizycznie. Mowa tu o specjalnym rachunku, na którym „możemy przechowywać zakupione złoto”.

Założenie rachunku ze złotem polega na tym, że w pierwszej kolejności musimy zgłosić się do specjalnej firmy zajmującej się handlem złotem np. GoldMoney lub BullionVault. Następnie zakładamy u nich rachunek i kupujemy prawdziwe złoto, którego nie dostaniemy do ręki, natomiast jego wartość pojawi się na założonym przez nas rachunku. Fizycznie złoto znajduje się w jednym ze skarbców na świecie np. w Londynie, w Hong Kongu lub w Zurychu.

Zobacz także: Leasing zamiast kredytu

Zgromadzone na koncie złoto możemy w każdej chwili sprzedać lub też poprosić o jego dostarczenie w postaci sztabek. Kupując złoto w ten sposób, kupujemy konkretne sztabki, do których jesteśmy przypisani.

Kupowanie złota poprzez „złoty rachunek” wiąże się z pewnymi opłatami. Po pierwsze, osoba która inwestuje pieniądze w zakup złota płaci prowizje od dokonywanych transakcji. Kolejne koszty to opłata magazynowa związana z przechowywaniem sztabek, w skład której wliczone jest także ubezpieczenie przed kradzieżą stanowiące mniej więcej ok. 0,01% wartości złota w skali miesiąca. Może okazać się też, że pośrednik w obrocie złotem będzie miał także inne opłaty np. za dostarczenie złota ze skarbca.

Jeśli zdecydujemy się zainwestować w złoto, do wyboru mamy kilka opcji. To czy fizycznie kupimy sztabki, monety czy inne złote przedmioty zależy w dużej mierze od ilości posiadanych przez nas funduszy.

Zobacz także: Najlepsze kredyty mieszkaniowe na rynku – ranking

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA