REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak inwestować w złoto – poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
jz
Złoto. Fot. Fotolia
Złoto. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Inwestując w złoto, pierwsze co przychodzi nam na myśli to zakup sztabek złota. Jest to wygodna inwestycja, ponieważ każda ze sztabek ma swoją konkretną wartość. Inną formą inwestowania w złoto jest zakup monet lub zakup kontraktu na złoto. Jak to zrobić? Przeczytaj poradnik.

Często mówi się, że warto jest inwestować w złoto. Czy aby na pewno? Złoto jest rodzajem inwestycji długoterminowej i raczej nie powinniśmy liczyć na to, że w ciągu roku jego wartość osiągnie wzrost rzędu kilkuset procent. Jeśli liczymy na szybki zysk zamiast kupować sztabkę, możemy pokusić się o zakup złotych monet, których wartość na przestrzeni kilku lat może wzrosnąć nawet kilkukrotnie.

REKLAMA

Złoto – wstęp do inwestycji

Złoto inwestycyjne najczęściej sprzedawane jest w postaci sztabek, które wytwarzane są przez mennice. Sztabki złota produkowane są o różnych masach. Najpopularniejsze są sztabki: 5 g, 10 g, 20 g, 50 g, 100 g i 250 g oraz sztabki o jubilerskie o masie 1 uncji (31,3 g). Złoto inwestycyjne to złoto o najczystszej próbie 999.

Zobacz także: Jak poprawić zdolność kredytową?

Zakup złota inwestycyjnego

Złoto inwestycyjne możemy kupić na kilka sposobów. Są to m.in. sklepy mennic, aukcje i sklepy numizmatyczne.

Mennica – prawie każda z mennic posiada swój sklep, w którym można zakupić złoto. Wiele mennic oferuje także możliwość dostarczenia złota w konkretne miejsce lub jego przechowywanie – oczywiście odpłatnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zakup złota na Allegro – ten, chyba najpopularniejszy serwis aukcyjny również umożliwia zakupienie złotej sztabki. Takie rozwiązanie ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Zalety – to niewątpliwie możliwość zakupu złota po niższej cenie – poprzez wzięcie udziału w jego licytacji. Wady – to ryzyko zakupu. Zanim zdecydujemy się na kupno złota na aukcji internetowej, koniecznie sprawdźmy sprzedawcę. W związku z tym, że złoto nie należy do tanich inwestycji, dobrze sprawdźmy sprzedającego, zanim przelejemy mu na konto znaczną sumę pieniędzy.

Sklepy numizmatyczne – ofertę tego rodzaju sklepów często można obejrzeć on-line, bez konieczności wychodzenia z domu. Wiele z nich wystawia swoje produkty także na aukcjach internetowych.

Zobacz także: Rata kredytu hipotecznego – z czego się składa?


Złoty fundusz inwestycyjny

Chcąc inwestować z złoto, można nabyć udziały w specjalnych funduszach inwestycyjnych, w których majątek stanowi właśnie złoto.

Niestety w Polsce nie ma wielu funduszy inwestycyjnych, które umożliwią nam lokowanie pieniędzy w złoto. Chcąc zainwestować w fundusz, którego majątek stanowi złoto możemy skorzystać np. z funduszy Investor Gold FIZ lub Gold SFIO. Należy pamiętać, że kupując jakiekolwiek udziały, nasze zyski w dużej mierze zależą nie tylko od zmian cen złota, lecz także od jakości i sposobu zarządzania spółek.

Zobacz także: Czym różni się przychód od dochodu?

Inwestycja w złote przedmioty

REKLAMA

Inwestycja w złoto to nie tylko kupowanie sztabek, lecz także złotych przedmiotów takich jak: biżuteria, monety i inne złote przedmioty. Niestety ten rodzaj inwestycji ma też swoje wady, problemem może okazać się późniejsza sprzedaż nagromadzonych rzeczy.

Kupno sztabek to spory wydatek i niestety nie każdy może pozwolić sobie na ich zakup. Natomiast zbieranie złotych przedmiotów może okazać się dość kłopotliwe, ponieważ musimy gdzieś je przechować. Z kolei złote sztabki dobrze jest ubezpieczyć.


Złoto na rachunku

Jest jeszcze jedna możliwość inwestowania w złoto, bez konieczności nabywania go fizycznie. Mowa tu o specjalnym rachunku, na którym „możemy przechowywać zakupione złoto”.

Założenie rachunku ze złotem polega na tym, że w pierwszej kolejności musimy zgłosić się do specjalnej firmy zajmującej się handlem złotem np. GoldMoney lub BullionVault. Następnie zakładamy u nich rachunek i kupujemy prawdziwe złoto, którego nie dostaniemy do ręki, natomiast jego wartość pojawi się na założonym przez nas rachunku. Fizycznie złoto znajduje się w jednym ze skarbców na świecie np. w Londynie, w Hong Kongu lub w Zurychu.

Zobacz także: Leasing zamiast kredytu

Zgromadzone na koncie złoto możemy w każdej chwili sprzedać lub też poprosić o jego dostarczenie w postaci sztabek. Kupując złoto w ten sposób, kupujemy konkretne sztabki, do których jesteśmy przypisani.

Kupowanie złota poprzez „złoty rachunek” wiąże się z pewnymi opłatami. Po pierwsze, osoba która inwestuje pieniądze w zakup złota płaci prowizje od dokonywanych transakcji. Kolejne koszty to opłata magazynowa związana z przechowywaniem sztabek, w skład której wliczone jest także ubezpieczenie przed kradzieżą stanowiące mniej więcej ok. 0,01% wartości złota w skali miesiąca. Może okazać się też, że pośrednik w obrocie złotem będzie miał także inne opłaty np. za dostarczenie złota ze skarbca.

Jeśli zdecydujemy się zainwestować w złoto, do wyboru mamy kilka opcji. To czy fizycznie kupimy sztabki, monety czy inne złote przedmioty zależy w dużej mierze od ilości posiadanych przez nas funduszy.

Zobacz także: Najlepsze kredyty mieszkaniowe na rynku – ranking

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

Najem mieszkań 2025: czy w 2025 roku trzeba płacić dużo wyższy czynsz niż rok temu, jakie prognozy na przyszłość

Na rynku najmu drugi miesiąc z rzędu mamy przewagę spadków. W 10 miastach stawka najmu za małe mieszkanie nie przekracza 2000 zł. Najbliżej tej granicy jest Lublin (1961 zł). Najtańszym miastem na wynajem małego mieszkania jest Częstochowa, gdzie przeciętna stawka wynosi 1400 zł.

REKLAMA

Ubezpieczenie mieszkania i domu. Ceny polis drożeją, ale wolniej niż inne koszty utrzymania

W ostatnim czasie właściciele domów oraz mieszkań w Polsce doświadczyli wzrostu opłat, co naturalnie rodzi pytania o inne aspekty kosztów utrzymania nieruchomości. Ubezpieczenia też drożeją, ale wolniej.

Lista roślin zakazanych w Polsce. Czy masz je w ogrodzie? Grożą wysokie kary

Jest lista roślin, których zakazuje się w Polsce i UE. Mało kto ma tego świadomość. Uprawianie inwazyjnych gatunków obcych (IGO) grozi gigantycznymi karami: grzywna do 1 mln zł, karą ograniczenia wolności, a nawet kara pozbawienia wolności. Jakich roślin nie można mieć w swoim ogrodzie, sprzedawać i w inny sposób rozpowszechniać? Zalicza się do nich na przykład niecierpek pomarańczowy i rdestowiec. Co zrobić, jeśli się takie rośliny posiada?

REKLAMA