REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt przez Internet: zastrzeżenia UOKiK

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Dzhabagina
Kredyt. Fot. Fotolia
Kredyt. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt przez Internet został poddany szczegółowej analizie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Wśród ofert kredytów przez Internet UOKiK dopatrzył się wielu nieprawidłowości. Warto wiedzieć, że od 18 grudnia 2011 roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta przyjrzał się bliżej ofertom reklamowym na stronach internetowych. Na kilku z nich nie było informacji, które powinny się tam znaleźć w związku z nowymi zasadami udzielania kredytów konsumenckich z grudnia 2011 roku. Zmiany dotyczą m. in. sposobu informowania konsumenta o warunkach kredytu. Obejmują także informacje na temat opłat za odstąpienie od kredytu lub wcześniejszą spłatę, a także zapisów w umowach – wszystkie te informacje mają pojawiać się w reklamach na stronie internetowej. Przedstawiamy niektóre z nowych przepisów.

REKLAMA

Nowe przepisy nie dotyczą pożyczek zaciągniętych przed 18.12.2011.

Odstąpienie od umowy

Przepisy wprowadzone w grudniu 2011 r. wydłużyły czas odstąpienia od umowy do 14 dni od momentu jej zawarcia. Odstępując od umowy klient nie ponosi żadnych kosztów, poza spłatą odsetek od dnia wypłaty kredytu do dnia spłaty. W momencie odstąpienia od umowy przez klienta, nie ponosi on żadnych kosztów oprócz administracyjnych i notarialnych.

Zobacz także: Jakie są koszty ubezpieczenia kredytu hipotecznego?

Co z wcześniejszą spłatą?

Zgodnie z nową ustawą, w pewnych sytuacjach kredytodawca może pobierać rekompensatę w przypadku, gdy klient spłaci kredyt przed terminem. Zmiana ta dotyczy jedynie kredytów o stałej stopie oprocentowania. Dodatkowo tylko w momencie, gdy kwota spłacona przed terminem w ciągu 12 miesięcy przekracza określoną wartość. W Polsce wynosi ona trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wg danych udostępnionych przez GUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Co robić po zgubieniu karty płatniczej?

Wprowadzenie formularza informacyjnego

Nowością, która ma zapewnić klientowi przejrzystość ofert, a także łatwość ich porównywania, jest standardowy formularz informacyjny. Jednakowy wzór formularza został wprowadzony we wszystkich państwach UE. Formularz informacyjny musi zawierać wszystkie podstawowe informacje o kredycie – takie jak: wymagane zabezpieczenia i obowiązkowe ubezpieczenia, wszelkie koszty pożyczki, wraz z całkowitą kwotą do spłaty i wysokością oprocentowania itp. Przejrzysty formularz z zebranymi najistotniejszymi informacjami pozwoli na świadomy wybór klienta.

Zobacz także: „Rodzina na Swoim” czy zwykły kredyt – co opłaca się bardziej?

Zmiany dotyczą także kredytów hipotecznych w zakresie udzielania informacji klientowi. Przed podpisaniem umowy kredytodawca musi poinformować konsumenta m.in. o:

 – całkowitej kwocie kredytu,

– koszcie kredytu,

– zasadach i terminach spłaty kredytu,

– całkowitej kwocie do spłaty

– wymaganym wkładzie własnym.

Formularz informacyjny dotyczący kredytu indeksowanego w walucie musi zawierać informacje o zasadach przeliczania na walutę wypłaty i spłaty kredytu, a także informację o sposobie i o terminach ustalania kursu wymiany waluty, na którego podstawie wyliczana jest m.in. kwota kredytu.

Reklama

Wprowadzone zmiany w dużej mierze dotyczą komunikacji kredytodawcy z klientem. Z tego względu zmiany dotyczą także treści przedstawianych w reklamach. Już w reklamie muszą pojawić się pewne informacje, za każdym razem, gdy bank podaje koszt uzyskania pożyczki. Poza wysokością rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, klient musi otrzymać informację dotyczącą m.in. całkowitej kwoty kredytu oraz stopy oprocentowania razem z wyodrębnieniem opłat uwzględnianych w całkowitym koszcie pożyczki.

Zobacz także: Rata kredytu hipotecznego – z czego się składa?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA