REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt przez Internet: zastrzeżenia UOKiK

Anna Dzhabagina
Kredyt. Fot. Fotolia
Kredyt. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt przez Internet został poddany szczegółowej analizie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Wśród ofert kredytów przez Internet UOKiK dopatrzył się wielu nieprawidłowości. Warto wiedzieć, że od 18 grudnia 2011 roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta przyjrzał się bliżej ofertom reklamowym na stronach internetowych. Na kilku z nich nie było informacji, które powinny się tam znaleźć w związku z nowymi zasadami udzielania kredytów konsumenckich z grudnia 2011 roku. Zmiany dotyczą m. in. sposobu informowania konsumenta o warunkach kredytu. Obejmują także informacje na temat opłat za odstąpienie od kredytu lub wcześniejszą spłatę, a także zapisów w umowach – wszystkie te informacje mają pojawiać się w reklamach na stronie internetowej. Przedstawiamy niektóre z nowych przepisów.

REKLAMA

Nowe przepisy nie dotyczą pożyczek zaciągniętych przed 18.12.2011.

Odstąpienie od umowy

Przepisy wprowadzone w grudniu 2011 r. wydłużyły czas odstąpienia od umowy do 14 dni od momentu jej zawarcia. Odstępując od umowy klient nie ponosi żadnych kosztów, poza spłatą odsetek od dnia wypłaty kredytu do dnia spłaty. W momencie odstąpienia od umowy przez klienta, nie ponosi on żadnych kosztów oprócz administracyjnych i notarialnych.

Zobacz także: Jakie są koszty ubezpieczenia kredytu hipotecznego?

Co z wcześniejszą spłatą?

Zgodnie z nową ustawą, w pewnych sytuacjach kredytodawca może pobierać rekompensatę w przypadku, gdy klient spłaci kredyt przed terminem. Zmiana ta dotyczy jedynie kredytów o stałej stopie oprocentowania. Dodatkowo tylko w momencie, gdy kwota spłacona przed terminem w ciągu 12 miesięcy przekracza określoną wartość. W Polsce wynosi ona trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wg danych udostępnionych przez GUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Co robić po zgubieniu karty płatniczej?

Wprowadzenie formularza informacyjnego

Nowością, która ma zapewnić klientowi przejrzystość ofert, a także łatwość ich porównywania, jest standardowy formularz informacyjny. Jednakowy wzór formularza został wprowadzony we wszystkich państwach UE. Formularz informacyjny musi zawierać wszystkie podstawowe informacje o kredycie – takie jak: wymagane zabezpieczenia i obowiązkowe ubezpieczenia, wszelkie koszty pożyczki, wraz z całkowitą kwotą do spłaty i wysokością oprocentowania itp. Przejrzysty formularz z zebranymi najistotniejszymi informacjami pozwoli na świadomy wybór klienta.

Zobacz także: „Rodzina na Swoim” czy zwykły kredyt – co opłaca się bardziej?

Zmiany dotyczą także kredytów hipotecznych w zakresie udzielania informacji klientowi. Przed podpisaniem umowy kredytodawca musi poinformować konsumenta m.in. o:

 – całkowitej kwocie kredytu,

– koszcie kredytu,

– zasadach i terminach spłaty kredytu,

– całkowitej kwocie do spłaty

– wymaganym wkładzie własnym.

Formularz informacyjny dotyczący kredytu indeksowanego w walucie musi zawierać informacje o zasadach przeliczania na walutę wypłaty i spłaty kredytu, a także informację o sposobie i o terminach ustalania kursu wymiany waluty, na którego podstawie wyliczana jest m.in. kwota kredytu.

Reklama

Wprowadzone zmiany w dużej mierze dotyczą komunikacji kredytodawcy z klientem. Z tego względu zmiany dotyczą także treści przedstawianych w reklamach. Już w reklamie muszą pojawić się pewne informacje, za każdym razem, gdy bank podaje koszt uzyskania pożyczki. Poza wysokością rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, klient musi otrzymać informację dotyczącą m.in. całkowitej kwoty kredytu oraz stopy oprocentowania razem z wyodrębnieniem opłat uwzględnianych w całkowitym koszcie pożyczki.

Zobacz także: Rata kredytu hipotecznego – z czego się składa?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA