Leasing zamiast kredytu
REKLAMA
REKLAMA
Korzyści płynące z umowy leasingu:
REKLAMA
- opłaty leasingowe w leasingu operacyjnym są kosztem uzyskania przychodu, obniżają tym samym podstawę opodatkowania;
- zobowiązania z tytułu umowy leasingu nie zmniejszają zdolności kredytowej leasingobiorcy;
- procedura zawarcia umowy leasingu jest szybsza i prostsza od procedury kredytowej;
- możliwość sfinansowania inwestycji bez wcześniejszego zaangażowania kapitału własnego.
Niestety ciągle słabą stroną leasingu jest jego niejednolita regulacja w przepisach prawnych, przez co korzystający boją się zawierać umowy leasingu, by nie spotkały ich konsekwencje prawne w wyniku złego ujęcia opodatkowania transakcji lub za nieprawidłowe ujęcie operacji w księgach rachunkowych, co może zaburzyć kryterium jasności i rzetelności sprawozdań finansowych.
Zobacz także: Co zrobić, gdy kredyt zaczyna ciążyć?
Jednak przedsiębiorcy, którzy według Ustawy o rachunkowości (art. 50 ust 2.) nie osiągnęli dwóch z trzech wielkości:
1) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło nie więcej niż 50 osób;
2) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego w walucie polskiej nie przekroczyła równowartości 2 000 000 euro;
3) przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych w walucie polskiej nie przekroczyły równowartości 4 000 000 euro.
REKLAMA
Firmy mogą prezentować umowę leasingu w swoich księgach w uproszczonej formie, a mianowicie takiej, jak przewidują to przepisy podatkowe. Co ważne, z tego uproszczenia mogą korzystać tylko leasingobiorcy. Nie mogą go zastosować leasingodawcy, czyli firmy wyspecjalizowane w świadczeniu usług leasingu w ramach swojej podstawowej działalności, dlatego muszą ujmować leasing oddzielnie wg przepisów podatkowych i oddzielnie wg przepisów rachunkowości.
Leasing jest umową uregulowaną w Kodeksie cywilnym. Rozróżnia się dwa główne rodzaje leasingu: leasing operacyjny oraz leasing finansowy. W leasingu operacyjnym przedmiot umowy pozostaje częścią majątku leasingodawcy i to on dokonuje odpisów amortyzujących. Natomiast korzystający do kosztów uzyskania przychodu zalicza opłatę początkową oraz raty płacone co miesiąc. W leasingu finansowym przedmiot umowy zostaje zaliczony do składników majątku korzystającego. Dlatego też to on do kosztów uzyskania przychodu wlicza odpisy amortyzacyjne oraz część odsetkową każdej raty leasingowej.
Zobacz także: W jaki sposób skutecznie zwiększyć zdolność kredytową?
REKLAMA
REKLAMA