REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt hipoteczny – czym jest?

Kredyt hipoteczny to instrument finansowy umożliwiający sfinansowanie zakupu nieruchomości.
Kredyt hipoteczny to instrument finansowy umożliwiający sfinansowanie zakupu nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest kredyt hipoteczny? Co wyróżnia tę formę kredytu bankowego? Zanim zdecydujesz się na kredyt hipoteczny, sprawdź, co warto o nim wiedzieć.

Kredyt hipoteczny to instrument finansowy umożliwiający sfinansowanie zakupu nieruchomości. Narzędzie to można wykorzystać w dwojaki sposób – w sytuacji, kiedy celem zakupu jest zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych lub jako finansowanie nieruchomości inwestycyjnych. W pierwszym przypadku chodzi o kupno własnego lokum. Stanowi to alternatywę do wynajmu – zamiast płacić komuś, spłacamy nasz kredyt. Drugi sposób to wykorzystanie kredytu hipotecznego do rozbudowy portfela inwestycyjnego – kupno nieruchomości pod wynajem, kiedy to najemca spłaca kredyt, a wynajmujący (właściciel) w zależności od obranej strategii może:

REKLAMA

- budować przychód pasywny (kiedy po spłacie kredytu oraz kosztów związanych z nieruchomością w portfelu wynajmującego pozostają jeszcze wolne środki)

- korzystać na zmianach wartości nieruchomości w trakcie spłaty kredytu (kupowanie taniej i sprzedawanie drożej)

- traktować tę inwestycję jako element planu emerytalnego (po całkowitej spłacie kredytu pozostaje wolna od obciążeń i możliwa do spieniężenia nieruchomość)

Zobacz także: Refinansowanie kredytu hipotecznego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najistotniejszą cechą wyróżniającą kredyt hipoteczny jest zabezpieczenie w postaci hipoteki na nieruchomości (nabywanej bądź innej, należącej do kredytobiorcy lub jego rodziny). Oprocentowanie takich kredytów jest sumą dwóch elementów: bazowej stopy procentowej i marży banku. Bazowe stopy procentowe określają wysokość oprocentowania na rynku międzybankowym. W Polsce najczęściej stosuje się stopy bazowe dla depozytów 3-miesięcznych i w zależności od waluty kredytu są to: WIBOR 3M dla złotówek, EURIBOR 3M dla euro oraz LIBOR 3M dla franków szwajcarskich. Stopy bazowe ulegają ciągłym zmianom w zależności od rozwoju sytuacji na rynkach finansowych. Stanowią więc czynnik zmienny oprocentowania kredytów hipotecznych. Poniższa tabela obrazuje zmiany poziomów średnich poziomów stóp 3-miesięcznych w ciągu ostatnich trzech lat.

Z kolei marża banku jest ustalana na etapie negocjacji warunków kredytu i pozostaje elementem niezmiennym w całym okresie kredytowania. O wysokości marż decydują poszczególne banki. W poniższej tabelce przedstawiamy najkorzystniejsze poziomy marż w poszczególnych latach przy założeniu finansowania 100% wartości nieruchomości.


W większości banków można otrzymać kredyt na  100% wartości nieruchomości. Wiąże się to z koniecznością ubezpieczenia brakującego wkładu własnego. Jaką walutę wybrać? Jeśli planujemy spłacać kredyt dłużej niż 10 lat, warto pomyśleć o walucie obcej (dostępne obecnie: CHF i EURO). Wybór waluty pozwoli nam także obniżyć koszty obsługi kredytu, dzięki niższemu oprocentowaniu, jednak niesie ze sobą ryzyko zmiany kursu walut. Przy krótszym okresie kredytowania lepsza będzie złotówka.

Zobacz także: Wakacje kredytowe

Poniżej porównanie wysokości rat dla poszczególnych wariantów walutowych.


Na jaki okres najlepiej wziąć kredyt? Wszystko zależy od celu finansowania i aktualnej sytuacji finansowej – jeśli kredytujemy nieruchomość inwestycyjną i dążymy do uzyskania dodatniego przepływu finansowego, powinnyśmy pomyśleć o dłuższym okresie kredytowania, kiedy natomiast finansujemy nieruchomość nabywaną dla własnych potrzeb, lepiej spłacić kredyt możliwie szybko. Istnieje także możliwość wydłużania i skracania okresu kredytowania w trakcie spłaty.

Zobacz także: Obniżka stóp procentowych a raty kredytu we franku

Autor: Anna Kotkowska

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest równonoc wiosenna 2025

Kiedy jest równonoc wiosenna w 2025 r.? Czy każdego roku jest w tym samym terminie? Czy zmiana czasu na letni jest wcześniej czy później niż równonoc wiosenna?

Nowe mieszkanie od dewelopera za pół aktualnej ceny metra kwadratowego: są i będzie ich coraz więcej – jeden warunek

Kompromis jest łatwy do spełnienia. Zamiast płacić 20 tys. zł za metr kwadratowy na warszawskiej woli, można kupić nowiutkie mieszkanie w Błoniu po 8 tys. zł za metr. Podobnie jest za rogatkami innych metropolii, a deweloperzy zaczynają tam budować nowe osiedla na potęgę.

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? W Polsce!

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? To właśnie Polska odnotowała jeden z najwyższych wzrostów cen mieszkań w Unii Europejskiej – w III kwartale 2024 roku wyniósł on ponad 14 proc. r./r. Skąd takie ceny?

Co teraz pyli? Marzec 2025

Co teraz pyli? Marzec 2025 r. to początek silnego pylenia trzech pospolitych roślin. Zakład Modelowania Atmosfery i Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym podaje kalendarz pylenia. Sprawdź, co teraz pyli.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych 2025 - prognozy

W 2024 ceny materiałów budowlanych zaczęły hamować, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku sektor budowlany czeka ożywienie. Czy można się spodziewać podwyżek cen?

Branża budowlana czeka na lepsze czasy, ale statystyki GUNB nie pozostawiają złudzeń

Rok 2024 przyniósł wzrost liczby pozwoleń na budowę, ale to zasługa głównie firm deweloperskich i inwestorów indywidualnych budujących domy jednorodzinne. W budownictwie innym niż mieszkalne pozwoleń było mniej – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że w ręku inwestorów jest wiele niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

Dwa pokoje od dewelopera - ile trzeba zapłacić?

Ile trzeba mieć na dwa pokoje od dewelopera? Jakie są ceny w największych miastach? Czy dużo wzrosły? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Czy WIBOR jest zgodny z prawem? [POLEMIKA]

Artykuł jest polemiką Związku Banków Polskich do artykułów, które ukazały się na naszych łamach, linki do nich podajemy poniżej.

WIBOR, jako wskaźnik referencyjny, jest zgodny z przepisami prawa, zarówno unijnymi, jak i krajowymi. Jego rzetelność została potwierdzona przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Orzecznictwo dotyczące kredytów walutowych nie ma zastosowanie do kredytów w złotych. Bank wypełniał i nadal wypełnia wszystkie obowiązki informacyjne wobec swoich klientów. Nie ma uzasadnienia dla kreowania w orzecznictwie dodatkowych obowiązków informacyjnych, nieistniejących w chwili zawarcia umowy.

REKLAMA

Właściciel czy darmowa siła robocza? Nieodpłatna praca przy najmie mieszkań, o której nikt nie mówi

Właściciele mieszkań na wynajem często mają opinię tych, którzy tylko inkasują czynsz i cieszą się łatwym dochodem. W rzeczywistości jednak najem generuje spore koszty, o których rzadko się mówi. Czy rzeczywiście bycie wynajmującym to taki złoty interes?

Pierwsze klucze – teraz pójdą w górę ceny mniej atrakcyjnych i gorzej sprzedających się mieszkań. Tak uważają eksperci

Poprzedni program rządowy – Kredyt zero procent, wywindował rynkowe ceny nowych mieszkań kupowanych wprost od deweloperów. Nowy – Pierwsze klucze ma wykluczyć popełnienie tego błędu. Tymczasem eksperci wskazują, że teraz do absurdalnych rozmiarów w górę pójdą ceny starych mało atrakcyjnych mieszkań.

REKLAMA