REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt hipoteczny – czym jest?

Kredyt hipoteczny to instrument finansowy umożliwiający sfinansowanie zakupu nieruchomości.
Kredyt hipoteczny to instrument finansowy umożliwiający sfinansowanie zakupu nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest kredyt hipoteczny? Co wyróżnia tę formę kredytu bankowego? Zanim zdecydujesz się na kredyt hipoteczny, sprawdź, co warto o nim wiedzieć.

Kredyt hipoteczny to instrument finansowy umożliwiający sfinansowanie zakupu nieruchomości. Narzędzie to można wykorzystać w dwojaki sposób – w sytuacji, kiedy celem zakupu jest zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych lub jako finansowanie nieruchomości inwestycyjnych. W pierwszym przypadku chodzi o kupno własnego lokum. Stanowi to alternatywę do wynajmu – zamiast płacić komuś, spłacamy nasz kredyt. Drugi sposób to wykorzystanie kredytu hipotecznego do rozbudowy portfela inwestycyjnego – kupno nieruchomości pod wynajem, kiedy to najemca spłaca kredyt, a wynajmujący (właściciel) w zależności od obranej strategii może:

REKLAMA

- budować przychód pasywny (kiedy po spłacie kredytu oraz kosztów związanych z nieruchomością w portfelu wynajmującego pozostają jeszcze wolne środki)

- korzystać na zmianach wartości nieruchomości w trakcie spłaty kredytu (kupowanie taniej i sprzedawanie drożej)

- traktować tę inwestycję jako element planu emerytalnego (po całkowitej spłacie kredytu pozostaje wolna od obciążeń i możliwa do spieniężenia nieruchomość)

Zobacz także: Refinansowanie kredytu hipotecznego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najistotniejszą cechą wyróżniającą kredyt hipoteczny jest zabezpieczenie w postaci hipoteki na nieruchomości (nabywanej bądź innej, należącej do kredytobiorcy lub jego rodziny). Oprocentowanie takich kredytów jest sumą dwóch elementów: bazowej stopy procentowej i marży banku. Bazowe stopy procentowe określają wysokość oprocentowania na rynku międzybankowym. W Polsce najczęściej stosuje się stopy bazowe dla depozytów 3-miesięcznych i w zależności od waluty kredytu są to: WIBOR 3M dla złotówek, EURIBOR 3M dla euro oraz LIBOR 3M dla franków szwajcarskich. Stopy bazowe ulegają ciągłym zmianom w zależności od rozwoju sytuacji na rynkach finansowych. Stanowią więc czynnik zmienny oprocentowania kredytów hipotecznych. Poniższa tabela obrazuje zmiany poziomów średnich poziomów stóp 3-miesięcznych w ciągu ostatnich trzech lat.

Z kolei marża banku jest ustalana na etapie negocjacji warunków kredytu i pozostaje elementem niezmiennym w całym okresie kredytowania. O wysokości marż decydują poszczególne banki. W poniższej tabelce przedstawiamy najkorzystniejsze poziomy marż w poszczególnych latach przy założeniu finansowania 100% wartości nieruchomości.


W większości banków można otrzymać kredyt na  100% wartości nieruchomości. Wiąże się to z koniecznością ubezpieczenia brakującego wkładu własnego. Jaką walutę wybrać? Jeśli planujemy spłacać kredyt dłużej niż 10 lat, warto pomyśleć o walucie obcej (dostępne obecnie: CHF i EURO). Wybór waluty pozwoli nam także obniżyć koszty obsługi kredytu, dzięki niższemu oprocentowaniu, jednak niesie ze sobą ryzyko zmiany kursu walut. Przy krótszym okresie kredytowania lepsza będzie złotówka.

Zobacz także: Wakacje kredytowe

Poniżej porównanie wysokości rat dla poszczególnych wariantów walutowych.


Na jaki okres najlepiej wziąć kredyt? Wszystko zależy od celu finansowania i aktualnej sytuacji finansowej – jeśli kredytujemy nieruchomość inwestycyjną i dążymy do uzyskania dodatniego przepływu finansowego, powinnyśmy pomyśleć o dłuższym okresie kredytowania, kiedy natomiast finansujemy nieruchomość nabywaną dla własnych potrzeb, lepiej spłacić kredyt możliwie szybko. Istnieje także możliwość wydłużania i skracania okresu kredytowania w trakcie spłaty.

Zobacz także: Obniżka stóp procentowych a raty kredytu we franku

Autor: Anna Kotkowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA