Jak sprzedać mieszkanie obciążone kredytem?
REKLAMA
REKLAMA
Czy w razie zmiany życiowych planów istnieje możliwość sprzedania mieszkania jeszcze przed spłatą zaciągniętego kredytu? Okazuje się, że tak i w dodatku bez problemów w zawarciu transakcji z nowym nabywcą.
REKLAMA
Bardzo często zdarza się, że pierwsze mieszkania kupują osoby jeszcze bardzo młode, zwracające uwagę tylko na obecne potrzeby, nie licząc się z tym, że ich wymogi z biegiem czasu zaczną rosnąć, np. pojawi się dziecko i potrzebny będzie jeszcze jeden pokój. Dotychczasowe mieszkanie staje się za małe i nie spełnia podstawowych potrzeb dla funkcjonowania nowej rodziny. I wtedy pojawia się problem.
Zmiana mieszkania
Po ustaleniu własnych oczekiwań związanych z kupnem nowego mieszkania, powinniśmy oszacować wartość obecnego. Można to zrobić na dwa sposoby – przeglądając oferty innych mieszkań, porównując ich parametry z warunkami i lokalizacją naszego mieszkania lub bardziej rozsądnie i fachowo, korzystając z pomocy rzeczoznawcy majątkowego, który udzieli nam informacji dotyczących ewentualnej kwoty wkładu własnego. Następnym krokiem jest kontakt z doradcą kredytowym, którego zadaniem będzie zbadanie naszej zdolności kredytowej. Po pozytywnej weryfikacji doradcy można rozpocząć działania zmierzające do zmiany mieszkania.
Zobacz także: Zdecyduj się na kredyt konsolidacyjny
Różnice w formalnościach
Różnice związane z formalnościami przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym a mieszkania z kredytem mieszkaniowym są nieznaczne. Zanim przystąpimy do podpisywania umowy, powinniśmy poprosić zbywcę o zaświadczenie z jego banku o wysokości kwoty kredytu do spłaty. Na podstawie uzyskanych danych będziemy mogli prawidłowo zawrzeć przedwstępną umowę kupna-sprzedaży, określając, jaka kwota będzie spłacana bankowi, a ile pieniędzy należy się zbywcy. Zakładając, że my również będziemy korzystać przynajmniej w części z kredytu, musimy pamiętać o tym, że wspomniane zaświadczenie będzie wymagane przez bank finansujący transakcję. Zbywca nie otrzyma środków przeznaczonych dla niego, dopóki nie przedstawi z banku pisma świadczącego o całkowitej spłacie kredytu i zgody na wykreślenie istniejącego obciążenia hipotecznego.
Zabezpiecz się drugim wnioskiem kredytowym
Podstawową determinantą przy sprzedaży i zakupie nowego mieszkania jest czas, dlatego to właśnie na niego powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę. Ważne jest bowiem ustalenie miejsca pobytu w czasie między sprzedażą starego a zakupem nowego, ponieważ nie każdy przyszły nabywca daje szansę na przebywanie zbywcy w dotychczasowym mieszkaniu do czasu zakupu i urządzenia przez niego nowego lokum.
Zobacz także: Banki rezygnują z udzielania kredytów we franku
Ubiegając się o kredyt, zwracamy uwagę na to, która z ofert jest najtańsza, ale nie możemy przy tym zapomnieć, że w banku najkorzystniejszym cenowo ofertom może nagle wydłużyć się proces kredytowy, przekraczając tym samym dostępny dla nas czas. Przydatne w takim wypadku jest zabezpieczenie się jeszcze jednym wnioskiem kredytowym, aby nie przegapić szansy kupna wymarzonego mieszkania. Aby proces kredytowy był szybki i sprawny, najlepiej jak najszybciej skompletować wszystkie wymagane dokumenty. Ułatwi to bankowi analizę wniosku, ale, co najważniejsze, sprawi, że sytuacja stanie się bardziej komfortowa również dla nas – decyzję kredytową uzyskamy znacznie szybciej, niż jest to nam potrzebne.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.