REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak obliczyć ratę kredytu?

Gabriela Szuba
Kredytobiorca może obliczyć wysokość raty, którą będzie musiał zapłacić w danym miesiącu. Fot. RED Real Estate Development
Kredytobiorca może obliczyć wysokość raty, którą będzie musiał zapłacić w danym miesiącu. Fot. RED Real Estate Development

REKLAMA

REKLAMA

Kredytobiorca może obliczyć wysokość raty, którą będzie musiał zapłacić w danym miesiącu. Zanim zdecydujemy się na rodzaj spłaty kredytu, warto sprawdzić, które rozwiązanie będzie korzystniejsze – raty stałe czy malejące.

Jak obliczyć wysokość raty malejącej?

Decydując się na podjęcie spłaty kredytu w systemie rat malejących, możemy być pewni, że z czasem do spłaty będziemy mieli coraz mniej pieniędzy. Dzieje się tak dlatego, że co miesiąc spłacamy stałą kwotę kapitału. Co za tym idzie, miesięcznie odsetki do zapłaty są coraz to niższe. Jednak na początku musimy liczyć się ze sporą ratą kredytu. Odsetki są obliczane na podstawie pozostałego do spłaty kapitału. Im więcej kapitału spłacimy, tym mniejsze odsetki mamy do zapłaty.

REKLAMA

Zobacz także: Od czego zależy wysokość nakładanej przez bank marży?

Równy system spłat rat kredytu – czy to się opłaca?

REKLAMA

Wysokość spłacanego kapitału w systemie rat równych zależy od tego, ile dany miesiąc ma dni. W przypadku krótkich miesięcy, jak luty, większy udział w spłacie kredytu ma kapitał. Nalicza się znacznie mniej odsetek od kapitału niż w przypadku miesięcy długich, jak lipiec. Wysokość raty w systemie równym jest na takim samym poziomie. Łatwiej jest więc przewidzieć, ile w sumie zapłacimy. Mamy jednak mniejszy wpływ na to, jak wiele części kapitałowej zostało już spłacone. Wysokość raty kredytowej w równym systemie spłaty najłatwiej jest wyliczyć, korzystając z kalkulatora kredytowego. Czynnikiem mającym znaczny wpływ jest tu także okres kredytowania. Im więcej lat przeznaczonych jest na spłatę zadłużenia, tym mniejsza rata do zapłaty przed nami.

Zakładając, że oprocentowanie kredytu wynosi 8% w okresie 30-dniowym, a kapitał kredytu do końca spłaty wynosi 360 000 zł, możemy obliczyć wysokość odsetek na dany miesiąc w następujący sposób:
360 000 * 0,08 * 30 = 960 zł
Dodając do tej wartości stałą kwotę spłacanego kapitału, otrzymamy miesięczną ratę.

Jak na ratę wpływają LIBOR i WIBOR?

Pamiętajmy, że harmonogram spłaty rat nie jest ustalany raz (w momencie przyznania kredytu). Wysokość raty uzależniona jest od oprocentowania zmiennego, na podstawie którego oblicza się kredyt na nowo raz na jakiś czas. Mowa o tzw. WIBOR, czyli wartości oprocentowania pożyczek. W przypadku kredytów hipotecznych banki wykorzystują WIBOR sześciomiesięczny. Natomiast do wyliczenia oprocentowania nominalnego walutowego kredytu hipotecznego wykorzystywany jest LIBOR.

Zobacz także: A jednak kredyt. Tylko: na ile lat? I jakie raty? Policzmy...

Zazwyczaj co pół roku bank przesyła do kredytobiorców harmonogram spłaty pozostałego zobowiązania, które może ulec zmianie w zależności od wysokości WIBORU lub w przypadku kredytów walutowych – LIBORU.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA

  Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

  Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

  Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

  Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

  REKLAMA