REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak obliczyć ratę kredytu?

Gabriela Szuba
Kredytobiorca może obliczyć wysokość raty, którą będzie musiał zapłacić w danym miesiącu. Fot. RED Real Estate Development
Kredytobiorca może obliczyć wysokość raty, którą będzie musiał zapłacić w danym miesiącu. Fot. RED Real Estate Development

REKLAMA

REKLAMA

Kredytobiorca może obliczyć wysokość raty, którą będzie musiał zapłacić w danym miesiącu. Zanim zdecydujemy się na rodzaj spłaty kredytu, warto sprawdzić, które rozwiązanie będzie korzystniejsze – raty stałe czy malejące.

Jak obliczyć wysokość raty malejącej?

Decydując się na podjęcie spłaty kredytu w systemie rat malejących, możemy być pewni, że z czasem do spłaty będziemy mieli coraz mniej pieniędzy. Dzieje się tak dlatego, że co miesiąc spłacamy stałą kwotę kapitału. Co za tym idzie, miesięcznie odsetki do zapłaty są coraz to niższe. Jednak na początku musimy liczyć się ze sporą ratą kredytu. Odsetki są obliczane na podstawie pozostałego do spłaty kapitału. Im więcej kapitału spłacimy, tym mniejsze odsetki mamy do zapłaty.

REKLAMA

Zobacz także: Od czego zależy wysokość nakładanej przez bank marży?

Równy system spłat rat kredytu – czy to się opłaca?

REKLAMA

Wysokość spłacanego kapitału w systemie rat równych zależy od tego, ile dany miesiąc ma dni. W przypadku krótkich miesięcy, jak luty, większy udział w spłacie kredytu ma kapitał. Nalicza się znacznie mniej odsetek od kapitału niż w przypadku miesięcy długich, jak lipiec. Wysokość raty w systemie równym jest na takim samym poziomie. Łatwiej jest więc przewidzieć, ile w sumie zapłacimy. Mamy jednak mniejszy wpływ na to, jak wiele części kapitałowej zostało już spłacone. Wysokość raty kredytowej w równym systemie spłaty najłatwiej jest wyliczyć, korzystając z kalkulatora kredytowego. Czynnikiem mającym znaczny wpływ jest tu także okres kredytowania. Im więcej lat przeznaczonych jest na spłatę zadłużenia, tym mniejsza rata do zapłaty przed nami.

Zakładając, że oprocentowanie kredytu wynosi 8% w okresie 30-dniowym, a kapitał kredytu do końca spłaty wynosi 360 000 zł, możemy obliczyć wysokość odsetek na dany miesiąc w następujący sposób:
360 000 * 0,08 * 30 = 960 zł
Dodając do tej wartości stałą kwotę spłacanego kapitału, otrzymamy miesięczną ratę.

Jak na ratę wpływają LIBOR i WIBOR?

Pamiętajmy, że harmonogram spłaty rat nie jest ustalany raz (w momencie przyznania kredytu). Wysokość raty uzależniona jest od oprocentowania zmiennego, na podstawie którego oblicza się kredyt na nowo raz na jakiś czas. Mowa o tzw. WIBOR, czyli wartości oprocentowania pożyczek. W przypadku kredytów hipotecznych banki wykorzystują WIBOR sześciomiesięczny. Natomiast do wyliczenia oprocentowania nominalnego walutowego kredytu hipotecznego wykorzystywany jest LIBOR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: A jednak kredyt. Tylko: na ile lat? I jakie raty? Policzmy...

Zazwyczaj co pół roku bank przesyła do kredytobiorców harmonogram spłaty pozostałego zobowiązania, które może ulec zmianie w zależności od wysokości WIBORU lub w przypadku kredytów walutowych – LIBORU.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA