Jak zawarcie związku małżeńskiego wpływa na zdolność kredytową?
REKLAMA
REKLAMA
„Rodzina na swoim” motywacją do zawarcia małżeństwa
Rządowy program dopłat “Rodzina na Swoim” niejednokrotnie okazał się znakomitą motywacją dla młodych Polaków do prawnego sformalizowania związku. Kupując mieszkanie, małżeństwa mogą liczyć ze strony państwa na pomoc przy spłacie odsetek kredytu. Dopłaty dotyczą ośmiu lat kredytowania, kiedy to kredytobiorca może cieszyć się ratą niższą nawet o 1000 zł. Są jednak pewne warunki.
REKLAMA
Zobacz także: Na czym polega program „Rodzina na swoim“?
Kredyt musi być zaciągnięty w polskiej walucie i nie może on dotyczyć mieszkań o większym metrażu niż 75 metrów kwadratowych. Dopłatę możemy otrzymać jednak tylko na mieszkanie kupione na rynku pierwotnym – wprost od dewelopera. Głosy analityków i znawców rynku kredytowego są podzielone. Według jednych “Rodzina na Swoim” umożliwia młodym Polakom spełnienie marzeń o własnym mieszkaniu. Inni twierdzą, że warunki kredytowe, które musi spełnić małżeństwo, zaciągając kredyt, na dłuższą metę odbiją się im czkawką. Ponadto, coraz trudniej będzie otrzymać taki preferencyjny kredyt. Dopłaty dotrwają jedynie do końca 2012 roku.
Małżeństwa mogą odliczać pewne wydatki od łącznych dochodów
Efekt skali pozwala małżeństwom na utrzymanie wysokiej zdolności kredytowej. Sumując dochody dwóch osób, bank pozwala ominąć wydatki takie jak opłacenie eksploatacji samochodu. Co za tym idzie, w oczach banku kredytobiorca, żyjąc na pewnym poziomie, nie musi obawiać się o utrzymanie swoich dóbr. Nawet, jeśli jego zobowiązaniem jest spłata kredytu hipotecznego.
Zobacz także: Czy zmiany w programie Rodzina na swoim wpłyną na ceny mieszkań?
Osoby w związku małżeńskim dostają wyższe kredyty
W najlepszej sytuacji znajdują się te małżeństwa, w których oboje małżonków jest zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Stabilność w spłacie zobowiązania i wiarygodność dwóch osób sprawi, iż bank bez problemu powinien przyznać kredyt hipoteczny na satysfakcjonujących obie strony warunkach. Połączone ze sobą zarobki pomogą w uzyskaniu wysokiej sumy kredytu. Na podstawie sporej zdolności kredytowej możemy także negocjować lepsze warunki kredytu.
REKLAMA
REKLAMA