Jak oszczędzać na przelewach?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Obecnie większość płatności wykonujemy za pomocą przelewu. A te możemy wykonywać w kilku formach, za każdą z nich możemy zapłacić inną kwotę. Odmienne koszty możemy ponieść również w zależności od banku – oferty banków różnią się od siebie.
REKLAMA
Na popularności zyskują przelewy internetowe, w większości banków są one bezpłatne. Jednak, żeby było to możliwe musimy posiadać specjalne konto w banku, które będzie umożliwiało taką funkcjonalność. Dodatkowo musimy też posiadać oczywiście dostęp do Internetu. Konto internetowe zazwyczaj daje nam możliwość obsługi wielu rzeczy samodzielnie, może zakładać stałe zlecenia przelewów – ale te nie są już wszędzie bezpłatne. Bezkosztowo w większości miejsc wykonamy tylko przelewy jednorazowe wykonane własnoręcznie. Niestety w niektórych bankach będziemy mogli zrobić tylko przelewy, które wcześniej zostały zdefiniowane w banku osobiście lub telefonicznie. Na szczęście są też banki, w których większość takich prostych czynności możemy wykonywać samodzielnie. Nie musimy się też obawiać o bezpieczeństwo takiego przelewu, do dokonania takiej płatności, w zależności od banku, będzie potrzebny nam:
Zobacz także: Czym różni się przychód od dochodu?
- token, na którym wyświetlane są ciągi liczb, za ich pomocą autoryzujemy przelew;
- karta z jednorazowymi kodami, w czasie wykonywania przelewu jesteśmy proszeni o zdrapanie farby z konkretnego pola i wpisanie kodu;
- kod otrzymujemy za pomocą SMS-a.
Zobacz także: Co robić po zgubieniu karty płatniczej?
Warto zawsze sprawdzić czy rzeczywiście zalogowaliśmy się na stronę banku – na stronie wyświetla się informacja o tym czy dana witryna jest bezpieczna, może to być też kłódka. Lepiej też nie wykonywać przelewów z kafejek internetowych. Przy zachowaniu odrobiny ostrożności możemy traktować przelewy internetowe za bezpieczne.
Zobacz także: Jakie są prognozy dla rynku kredytów hipotecznych?
Przelewy bez wizyty w banku możemy też wykonywać za pośrednictwem infolinii banku. Nie są one bezpłatne, ale i tak płacimy za nie mniej, niż w przypadku tych wykonywanych na miejscu. Zwykle jest to kwota poniżej 5 zł.
Jeśli mamy jakieś regularne opłaty możemy złożyć w banku dyspozycję stałego przelewu, ale będzie nas to kosztowało nawet 10 zł. Niewielką, dodatkową opłatę poniesiemy również za wykonanie każdego przelewu do innego banku.
Oferty poszczególnych banków różnią się, dlatego jeśli zależy nam na oszczędzeniu na przelewach, warto się zapoznać się z poszczególnymi opłatami. Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka.
Zobacz także: Rata kredytu hipotecznego – z czego się składa?
REKLAMA
REKLAMA