REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto dostanie kredyt w euro?

Redakcja Dom
Euro. Fot. Fotolia
Euro. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kredyty w euro są coraz trudniej dostępne. Żeby uzyskać kredyt w euro trzeba wykazać się całkiem sporym dochodem. Kto dostanie kredyt w euro, a kto obejdzie się smakiem?

Kredyt w euro możemy uzyskać jeszcze w 11 bankach. Jednak po bliższym przyjrzeniu się ofercie okazuje się, że trzy z nich pożyczą euro tylko osobom zarabiającym w tej walucie. Taki warunek musimy spełnić, jeśli chcemy wziąć kredy w Alior Banku, w BOŚ i w Pekao SA.

REKLAMA

Dodatkowe ograniczenia

Kredyt w euro możemy zaciągnąć w: BZ WBK, Polbanku, Raiffeisen, Nordei, Deutsche Banku, Getin Noble Banku, mBanku, MultiBanku. Ale już tylko mBank, MultiBank i BZ WBK nie stawia dodatkowych wymagań. Jednak mimo to musimy pamiętać, że nawet w tych bankach obowiązują standardowe ograniczenia dotyczące zaciągania wszystkich kredytów, także w złotych i ograniczenia narzucone przez Komisję Nadzoru Finansowego. Komisja wydała rozporządzenie, w którym nakazała udzielanie kredytów walutowych pożyczkobiorcom, którzy są w stanie płacić ratę nie przekraczającą 42% ich dochodu netto – wysokość zarobków nie ma tu znaczenia, liczy się tylko odpowiednia proporcja. Dla porównania rata klientów zaciągających kredyt w złotych nie może przekroczyć 50% dochodu netto, w przypadku osób zarabiających poniżej średniej krajowej i 65% dla osób otrzymujących wynagrodzenie powyżej średniej. Komisja dodatkowo zaleca, aby do wyliczenia kredytu w walucie zwiększyć kwotę kapitału o 20% i przyjąć wyższą stopę procentową – przynajmniej taką, jak dla kredytu w złotych. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko.

Zobacz także: Jak poprawić zdolność kredytową?

Oprócz rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego pozyskanie kredytu w euro utrudniają również same banki. Nordea i Deutsche Bank wymagają dochodu netto na poziomie min. 12 tysięcy złotych. Getin Noble Bank oczekuje dużo niższej kwoty, a mianowicie 6,8 tys. zł brutto na całe gospodarstwo domowe. Natomiast w Raiffeisen Banku przynajmniej jedna osoba w domu musi wykazać się dochodem min. 3 tys. zł netto. W przypadku jednego kredytobiorcy (singla) jest to min. 5 tys. zł, co ciekawe takie same warunki w tym banku trzeba spełnić dla kredytu w złotych.

Zobacz także: Nowa Ustawa o kredycie konsumenckim

Różnice

W związku z ograniczeniami w sposobie udzielania kredytów w euro, kredyt złotówkowy pod pewnymi względami stał się bardziej atrakcyjny. Przede wszystkim 3-osobowe gospodarstwo domowe z dochodem netto o wysokości 5 tys. zł w euro może otrzymać pożyczkę mniejszą aż o 149 tys. Dodatkowo większość banków wymaga też wkładu własnego, na poziomie od 5% do 30% w zależności od banku. Bez wkładu własnego kredyt udzielą tylko Raiffeisen Bank, mBank i MultiBank. W przypadku kredytu złotówkowego możemy liczyć również na niższą marżę. Dlatego, jak się okazuje banki udzielają kredytów w euro, ale nie dostanie ich każdy, kto o to poprosi.

Zobacz także: Rata kredytu hipotecznego – z czego się składa?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA