REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto dostanie kredyt w euro?

Redakcja Dom
Euro. Fot. Fotolia
Euro. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kredyty w euro są coraz trudniej dostępne. Żeby uzyskać kredyt w euro trzeba wykazać się całkiem sporym dochodem. Kto dostanie kredyt w euro, a kto obejdzie się smakiem?

Kredyt w euro możemy uzyskać jeszcze w 11 bankach. Jednak po bliższym przyjrzeniu się ofercie okazuje się, że trzy z nich pożyczą euro tylko osobom zarabiającym w tej walucie. Taki warunek musimy spełnić, jeśli chcemy wziąć kredy w Alior Banku, w BOŚ i w Pekao SA.

REKLAMA

Dodatkowe ograniczenia

Kredyt w euro możemy zaciągnąć w: BZ WBK, Polbanku, Raiffeisen, Nordei, Deutsche Banku, Getin Noble Banku, mBanku, MultiBanku. Ale już tylko mBank, MultiBank i BZ WBK nie stawia dodatkowych wymagań. Jednak mimo to musimy pamiętać, że nawet w tych bankach obowiązują standardowe ograniczenia dotyczące zaciągania wszystkich kredytów, także w złotych i ograniczenia narzucone przez Komisję Nadzoru Finansowego. Komisja wydała rozporządzenie, w którym nakazała udzielanie kredytów walutowych pożyczkobiorcom, którzy są w stanie płacić ratę nie przekraczającą 42% ich dochodu netto – wysokość zarobków nie ma tu znaczenia, liczy się tylko odpowiednia proporcja. Dla porównania rata klientów zaciągających kredyt w złotych nie może przekroczyć 50% dochodu netto, w przypadku osób zarabiających poniżej średniej krajowej i 65% dla osób otrzymujących wynagrodzenie powyżej średniej. Komisja dodatkowo zaleca, aby do wyliczenia kredytu w walucie zwiększyć kwotę kapitału o 20% i przyjąć wyższą stopę procentową – przynajmniej taką, jak dla kredytu w złotych. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko.

Zobacz także: Jak poprawić zdolność kredytową?

Oprócz rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego pozyskanie kredytu w euro utrudniają również same banki. Nordea i Deutsche Bank wymagają dochodu netto na poziomie min. 12 tysięcy złotych. Getin Noble Bank oczekuje dużo niższej kwoty, a mianowicie 6,8 tys. zł brutto na całe gospodarstwo domowe. Natomiast w Raiffeisen Banku przynajmniej jedna osoba w domu musi wykazać się dochodem min. 3 tys. zł netto. W przypadku jednego kredytobiorcy (singla) jest to min. 5 tys. zł, co ciekawe takie same warunki w tym banku trzeba spełnić dla kredytu w złotych.

Zobacz także: Nowa Ustawa o kredycie konsumenckim

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Różnice

W związku z ograniczeniami w sposobie udzielania kredytów w euro, kredyt złotówkowy pod pewnymi względami stał się bardziej atrakcyjny. Przede wszystkim 3-osobowe gospodarstwo domowe z dochodem netto o wysokości 5 tys. zł w euro może otrzymać pożyczkę mniejszą aż o 149 tys. Dodatkowo większość banków wymaga też wkładu własnego, na poziomie od 5% do 30% w zależności od banku. Bez wkładu własnego kredyt udzielą tylko Raiffeisen Bank, mBank i MultiBank. W przypadku kredytu złotówkowego możemy liczyć również na niższą marżę. Dlatego, jak się okazuje banki udzielają kredytów w euro, ale nie dostanie ich każdy, kto o to poprosi.

Zobacz także: Rata kredytu hipotecznego – z czego się składa?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA