REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozliczyć się przez Internet?

Justyna Hek
pieniądze, finanse Fot. Fotolia
pieniądze, finanse Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ostatniego dnia kwietnia upływa termin składania PIT-ów. Oprócz tego, że możemy je złożyć w urzędzie skarbowym, pod który podlegamy, mamy również możliwość rozliczenia PIT-u drogą internetową. Z jakiej strony internetowej należy skorzystać? Jakie dane podajemy w trakcie wypełniania PIT-u? Jak rozliczyć PIT przez Internet?

REKLAMA

Obecnie mamy możliwość rozliczania podatku nie tylko drogą tradycyjną, lecz także przez Internet. PIT-16A, PIT-19A PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 możemy rozliczyć bez wychodzenia z domu. Oprócz tego przez Internet złożymy również formularz VAT-7.

Dane potrzebne do rozliczenia się przez Internet

Zanim przystąpimy do rozliczania podatku przez Internet powinniśmy przygotować takie dane jak: imiona i nazwiska podatnika, PESEL, data urodzenia i NIP – będzie on nam potrzebny tylko wówczas, gdy dana osoba prowadzi własną działalność gospodarczą, jest płatnikiem podatku VAT lub płatnikiem składek (na przykład składek do ZUS-u) za pracowników. Do rozliczenia należy posiadać także dane z formularzy PIT-11, PIT-8C albo PIT 40A/11A – szczególnie ważna jest kwota uzyskanego przychodu w danym roku podatkowym.

Rozliczenie podatku

Kiedy posiadamy wszystkie potrzebne dane, powinniśmy wejść na stronę internetową www.e-deklaracje.gov.pl i z zakładki „do pobrania” pobrać aplikację o nazwie e-deklaracje Desktop lub odpowiednią wtyczkę.

REKLAMA

Możemy rozliczyć PIT również bez ściągania aplikacji, wówczas należy pobrać wyłącznie odpowiedni formularz, który znajdziemy w zakładce Formularze. Po wypełnieniu właściwych rubryk podatek zostanie obliczony automatycznie. Następnie wystarczy wpisać łączną kwotę przychodu i tak naprawdę na tym kończy się uzupełnianie formularza. Co ważne, do rozliczenia podatku przez Internet nie potrzebujemy specjalnych urządzeń umożliwiających złożenie kwalifikowanego podpisu elektronicznego, dzięki temu każdy może rozliczyć się korzystając z drogi internetowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wypełnieniu formularza wysyłamy go – również drogą internetową – do urzędu skarbowego, pod który podlegamy z racji stałego zameldowania. Gdy dokument zostanie wysłany, mamy możliwość pobrania UPO, czyli Urzędowego Poświadczenia Odbioru. UPO pełni funkcję potwierdzającą, że deklaracja została złożona w terminie.

Bardzo często zdarza się, że UPO nie odsyła deklaracji od razu po jej złożeniu do wybranego urzędu skarbowego. W związku z tym lepiej nie wypełniać PIT-u przez Internet w ostatnim możliwym terminie.

Rozliczenie z małżonkiem

Drogą internetową możemy również wypełnić deklarację pozwalającą na rozliczenie się obojga małżonków na jednym formularzu. Wówczas wymagany jest tylko podpis jednego z nich, a wcześniej nie są wymagane żadne pełnomocnictwa składane na papierze bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Zobacz także:  Rozliczanie podatku dochodowego on-line w 2014 roku

Zobacz także:  Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – co to takiego?

Zobacz także:  Podatek VAT – co to takiego?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA