REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przekształcić spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu we własność. Poradnik

Justyna Hek
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu daje lokatorom dużo mniejsze możliwości niż prawo własnościowe. W związku z tym mieszkańcy często dążą do przekształcenia spółdzielczego prawa w prawo własnościowe. Czym charakteryzuje się prawo lokatorskie a czym prawo własnościowe? Jak prawo lokatorskie można przekształcić we własność?

REKLAMA

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu pozwala na użytkowanie lokali należących do spółdzielni. Lokatorzy w takiej sytuacji powinni wyłącznie podpisać umowę ze spółdzielnią, która jednocześnie ustanawia prawo lokatorskie i wnieść odpowiedni wkład mieszkaniowy -  z reguły wynoszący około 30% ceny budowy danego lokalu. Oprócz tego lokatorzy posiadający prawo lokatorskie zobowiązują się do regularnego uiszczania opłat związanych z użytkowaniem lokalu i do korzystania z lokalu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Zobacz także: Spółdzielcze prawo lokatorskie – co to takiego?

Prawo lokatorskie a własnościowe

Przede wszystkim warto pamiętać, że prawo lokatorskie nie czyni nas właścicielami danego lokalu. Co za tym idzie nie mamy możliwości sprzedaży tego mieszkania ani przepisania go w spadku – prawo lokatorskie nie jest prawem dziedzicznym, odziedziczyć można wyłącznie wkład mieszkaniowy albo prawo do podpisania nowej umowy ustanawiającej prawo lokatorskie. Wobec tego mieszkanie użytkowane na zasadzie prawa lokatorskiego przez cały czas należy do spółdzielni. Warto pamiętać, że prawo lokatorskie wygasa w momencie śmierci członka spółdzielni, który posiadał to prawo. Ustawa o prawie spółdzielczym zakłada także możliwość wcześniejszego wygaśnięcia prawa lokatorskiego, jednak do takich sytuacji dochodzi w ściśle określonych okolicznościach.

Zobacz także: Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu po śmierci członka

Przekształcenie prawa lokatorskiego we własnościowe

Posiadanie spółdzielczego prawa lokatorskiego do lokalu gwarantuje możliwość przekształcenia tego prawa w prawo własności. Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych określa zobowiązanie spółdzielni do zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu na członka spółdzielni, który złoży pisemne żądanie takiego przeniesienia. Oczywiście członek ten musi być objęty prawem lokatorskim. Aby przeniesienie własności było możliwe, lokator zobowiązany jest do spłaty części zobowiązań spółdzielni wynikających z budową danego lokalu a także do uregulowania części zadłużenia związanej z kosztami eksploatacji proporcjonalnej do wielkości mieszkania. W związku z tym kwota ta nie jest kwotą stałą, zależy ona przede wszystkim od wysokości wkładu mieszkaniowego uiszczanego w trakcie tworzenia lokatorskiego prawa do lokalu.

Zobacz także:  Prawa członków spółdzielni mieszkaniowej

Spółdzielnia ma sześć miesięcy od momentu złożenia wniosku o przeniesienie własności lokalu na zawarcie umowy przeniesienia. Wyjątek stanowią sytuacje, w których dana nieruchomość posiada nieuregulowany stan prawny albo spółdzielnia nie posiada prawa do użytkowania wieczystego lub prawa własności do gruntu pod budynkiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

  Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

  Zaoszczędzisz 20 złotych, stracisz 200 tysięcy. Takie są skutki wzrostu wartości domów i mieszkań i niezwaloryzowanej polisy

  Ubezpieczyciele alarmują: setki tysięcy właścicieli mieszkań i domów nie ma świadomości, że trzeba je doubezpieczyć – zaktualizować wartość, by polisy nadal spełniały swoją rolę. Konsekwencje są dramatyczne, szczególnie gdy dojdzie do poważnej szkody. Pożar domu ubezpieczonego jako wart 600 tys. zł może oznaczać stratę 200 tys. zł, gdy jego wartość wzrosłą do 800 tys. zł.

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

  Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

  Ubezpieczenie mieszkania 2023 – wskazane dopłaty. Mieszkania drożeją i są niedoubezpieczone

  Wartość domów i lokali wyraźnie wzrosła w ostatnim czasie. Niestety, ich właściciele nie zawsze to uwzględniają przy zakupie polisy. Jak wskazują eksperci RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl skutkiem jest niedoubezpieczenie. 

  REKLAMA