REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto powinien odśnieżać chodnik wokół budynku?

PS Redakcja Dom
ogród, zima, łopata, śnieg Fot. Fotolia
ogród, zima, łopata, śnieg Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy nastaje okres zimowy, a wokół bloków na chodnikach zalega śnieg i lód pojawia się pytanie – kto go powinien zająć się jego odgarnianiem? Nie ma znaczenia czy jest to małe osiedle, czy duże – każdy administrator budynku czy to w spółdzielni mieszkaniowej, czy w spółdzielni ma obowiązek utrzymać porządek na terenie, za który odpowiada. Jakie są jego obowiązki?

Obowiązki administratora budynku

Obowiązkiem każdego administratora budynku jest utrzymanie porządku na terenie, którym zarządza oraz odpowiedzialność za wszystko co może stać się na tym terenie. Oznacza to, że administrator budynku odpowiedzialny jest zarówno za to co dzieje się wokół budynków, jak i w ich wewnątrz.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli administrator budynku jest jego właścicielem, to on ustala, kto jest odpowiedzialany za konkretne zadania np. odśnieżanie chodnika. Natomiast jeśli właścicielem nieruchomości jest inna osoba niż administrator budynku, to właściciel budynku określa, jakie konkretne zadania ma administrator budynku oraz jaki jest ich zakres. Może zdarzyć się tak, że właściciel nieruchomości jest posiadaczem dwóch budynków, gdzie każdy z nich ma innego administratora, a do tego każdy z nich będzie miał inne obowiązki. Zakres obowiązków każdy administrator może ustalić sobie indywidualnie z właścicielem budynku.

W praktyce, każdy administrator budynku ma podobne zadania, a należy do nich utrzymanie porządku na zarządzanym terenie. To, w jaki sposób każdy administrator zarządza budynkiem oraz jego otoczeniem  – ocenia właściciel budynku, niemniej jednak, są pewne zadania, które są narzucane administratorowi budynku przez prawo. Wg art. 117 KW do takich obowiązków możemy zaliczyć m.in. odśnieżanie chodnika znajdującego się na zarządzanym terenie.

„Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych ,podlega karze grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany.”

Co jeśli administrator budynku nie odśnieża chodnika zimą?

Jeśli administrator budynku, nie wykonuje swoich obowiązków a w tym nie odśnieża chodnika,  wg przepisów może być obciążony mandatem o wysokości 500 zł. Sprawa o niewywiązywanie się z obowiązków może być także skierowana do sądu co może spowodować znaczny wzrost tych kosztów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Nowe opłaty za śmieci – ile więcej zapłacimy?

Zobacz także:  Udźwig windy – jakie mogą być konsekwencje przeciążenia windy?

Zobacz także:  Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej – jak ją otrzymać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

REKLAMA

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

REKLAMA

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

Czy obniżka stóp procentowych mogłaby sprawić, że sprzedaż mieszkań wzrośnie?

Czy obniżka stóp procentowych wpłynęłaby na sprzedaż mieszkań? Czy tańsze kredyty standardowe, bez rządowego wsparcia mogłyby być impulsem do zakupu własnego M? 

REKLAMA