REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowa o sporządzenie operatu szacunkowego nieruchomości – na co zwrócić uwagę?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wojciech Sulczewski
umowa, finanse Fot. Fotolia
umowa, finanse Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Operat szacunkowy nieruchomości sporządzany jest przez rzeczoznawcę majątkowego posiadającego uprawnienia ministerialne.

REKLAMA

Zapisz się na nasz newsletter

REKLAMA

Operat szacunkowy nieruchomości określa wartość rynkową lub odtworzeniową konkretnej nieruchomości we wskazanej dacie. Zazwyczaj ma postać kilkunasto- lub kilkudziesięciostronicowego dokumentu i opatrzony jest pieczęciami oraz podpisami rzeczoznawcy majątkowego. Z operatami szacunkowymi możemy spotkać się zarówno w postępowaniach toczących się w urzędach, jak również w obrocie prywatnym. Urzędy najczęściej posiadają podpisaną na określony czas umowę z wybranym w drodze przetargu rzeczoznawcą majątkowym na wykonywanie operatów, choć mogą także każdorazowo wysyłać zapytanie o koszt wykonania poszczególnego zlecenia. Najpowszechniejszym celem zlecenia sporządzenia operatu szacunkowego jest zbycie nieruchomości  w drodze przetargu nieograniczonego / ograniczonego, następnie: sprzedaż bezprzetargowa (na przykład zbycie lokalu mieszkalnego na rzecz najemcy), ustalenie wysokości opłaty adiacenckiej czy planistycznej.

W obrocie prywatnym większość zleceń dotyczy określenia wartości rynkowej nieruchomości na potrzeby związane z uzyskaniem kredytu hipotecznego (na zakup i/lub remont czy wykończenie nieruchomości); wówczas bank wymaga zabezpieczenia udzielanego kredytu hipoteką na nieruchomości należącej do kredytobiorcy, aby móc poznać wartość poszczególnej nieruchomości, zobowiązuje więc kredytobiorcę do dostarczenia operatu szacunkowego.

REKLAMA

Koszt operatu szacunkowego zależy od rodzaju nieruchomości (lokal, budynek, działka niezabudowana, nieruchomość komercyjna) oraz lokalnie panujących rynkowych tendencji, zazwyczaj zaczyna się od kilkuset złotych natomiast górna wartość nie jest zdefiniowana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed zleceniem sporządzenia operatu szacunkowego nieruchomości, warto sprawdzić, czy rzeczoznawca, którego wybraliśmy posiada aktualne uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego. Pełną bazę wszystkich osób posiadających uprawnienia rzeczoznawcy znaleźć możemy na stronie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (zakładka budownictwo, lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo àGospodarka nieruchomościami à Rejestry àCentralny Rejestr Rzeczoznawców Majątkowych). Aby dokonać sprawdzenia konkretnej osoby, musimy znać jej numer uprawnień lub nazwisko;    w przypadku gdy znamy jedynie nazwisko dodatkowym kryterium ułatwiającym wyszukanie jest możliwość zaznaczenia województwa w obrębie którego chcemy przejrzeć rejestr. Dostęp do powyższych informacji jest darmowy.

Po wybraniu rzeczoznawcy majątkowego i sprawdzeniu posiadanych przez niego uprawnień, nadchodzi czas podpisania umowy. Co prawda, nie ma obowiązku zawarcia pisemnej umowy na sporządzenie operatu szacunkowego, jednakże dla własnego bezpieczeństwa, lepiej jest spisać poczynione ustalenia.

Umowa o sporządzenie operatu szacunkowego nieruchomości powinna zawierać:

  • Oznaczenie stron (dane rzeczoznawcy majątkowego oraz nasze),
  • Dokładne opisanie przedmiotu umowy (jaka to nieruchomość – zabudowana / niezabudowana, dom / mieszkanie/ działka/ garaż), dobrze jest podać numer Księgi Wieczystej, numer działki ewidencyjnej wraz z powierzchnią, itp.
  • Cel operatu – np. zabezpieczenie kredytu, wniesienie nieruchomości jako aport do spółki,
  • Koszt usługi – warto zwrócić uwagę na sposób zapisania tej kwoty (czy jest doliczany VAT, a jeśli tak – jaki jest ostateczny koszt),
  • Termin oględzin nieruchomości,
  • Termin wykonania zlecenia,
  • Kto pokrywa koszty pozyskania dokumentów potrzebnych do sporządzenia operatu szacunkowego, rzeczoznawca majątkowy czy zamawiający; być może posiadamy aktualne dokumenty bo żądał ich od nas bank – warto o tym wspomnieć aby nie ponosić ponownie ich kosztu,
  • Postanowienia dotyczące nieterminowego lub nierzetelnego wykonania operatu, np. kary umowne.

Powyższe zapisy dotyczą najważniejszych z punktu widzenia obu stron kwestii, pamiętajmy jednak, że im więcej rzeczy uregulujemy pisemnie, tym mniejsze pole pozostaje do ewentualnych nieporozumień.

Zobacz także: Jak dokonać darowizny na nieruchomości hipotecznej?

Zobacz także: Deregulacja zawodów wpłynie na działanie wspólnot mieszkaniowych

Zobacz także: Licencja na zarządcę nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

REKLAMA

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

REKLAMA

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA