REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wspólnota może zarabiać?

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnota mieszkaniowa może zarabiać na każdym elemencie nieruchomości należącym do części wspólnych. Najpopularniejsze metody jakie stosuje wspólnota mieszkaniowa, żeby zarabiać to np. wynajem lokalu użytkowego, bankomat w ścianie budynku i reklamy umieszczane na elewacji. Przeczytaj, jak może zarabiać wspólnota i czego jej nie wolno.

REKLAMA

Dodatkowe źródło przychodów skutecznie wspomaga budżet wspólnoty, finansuje niezbędny remont, wręcz pozwala uzyskać dodatkowy przychód właścicielom mieszkań. Możliwości w tym zakresie jest wiele, od wynajmu pomieszczeń na restauracje lub sklep, przez billboardy reklamowe, aż po bankomat w ścianie budynku. Okazuje się jednak, że możliwość dodatkowego zarobku nie jest ograniczona wyłącznie pomysłowością mieszkańców lub zarządcy, ale również – a nawet przede wszystkim – obowiązującymi przepisami prawnymi. Wiele planowanych inicjatyw może bowiem wymagać pozwoleń odpowiednich urzędów i instytucji.

REKLAMA

Decyzja o uzyskiwaniu dodatkowego źródła przychodu z wynajmu lokalu, dachu lub ściany wykracza poza zwykły zarząd. Jak tłumaczy Mariusz Łubiński z Admus Sp. z o.o. – Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej, zanim podpisze umowę na wynajem części wspólnej, powinien przyjąć w tej sprawie stosowną uchwałę, podpartą wymaganą ilością głosów. Zdarza się bowiem, iż mieszkańcy pomimo oczywistych korzyści ekonomicznych nie zgadzają się na zakrycie odremontowanej elewacji wielkim billboardem.

Zobacz także: Wywieszanie na klatce informacji o zadłużonych lokalach w Polsce jest zakazane

Co przynosi największy zysk?

Najpopularniejszą, przynoszącą największe zyski, formą uzyskania dodatkowych przychodów jest udostępnienie reklamodawcom powierzchni reklamowej w postaci ściany lub dachu. Nie jest to jednak zadanie proste, gdyż kwestia ta wymaga pozwolenia, o które coraz trudniej. Gminy zaczęły bowiem walczyć z nadmiarem reklamowych banerów szpecących architekturę miasta.

Zobacz także: Utworzenie wspólnoty mieszkaniowej z mocy prawa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dach, poza świetnym miejscem ekspozycyjnym, równie dobrze spisuje się jako lokalizacja dla anten radiowych i telefonii komórkowej. Wszystko oczywiście zależy od lokalizacji i wysokości budynku. Jeśli żadna inna wspólnota nie ubiegła naszego pomysłu, a nasz budynek będzie spełniał warunki operatora, to zysk z najmu dachu może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. O ile oczywiście wszyscy mieszkańcy zgodzą się na jej zamontowanie. Zdarza się bowiem, iż osoby mieszkające na najwyższych piętrach budynku sprzeciwiają się umieszczeniu stacji bazowej w obawie przed szkodliwym promieniowaniem, choć nigdy nie wskazano wiarygodnych danych potwierdzających tę tezę.

Zobacz także: Zarządzanie nieruchomościami przez osoby trzecie

Na tym nie koniec możliwości dotyczących kwestii ścian budynku. Wartym zastanowienia pomysłem jest zgoda na umieszczenie bankomatu na elewacji bankomatu. Ta specyficzna forma wynajmu powierzchni może przynieść wspólnocie lub zarządcy miesięczny dochód w wysokości nawet kilkuset złotych.

Wynajem lokali użytkowych

REKLAMA

Wiele wspólnot, szczególnie tych w centrum miast, które znajdują się w pobliżu ruchliwych ulic, zarabia wynajmując wolne lokale parterowe lub piwniczne na punkty usługowe – sklepy, puby lub restauracje. Kwota naliczana jest za metr kwadratowy i naturalnie zależna jest od miasta, dzielnicy, ulicy i konkretnej lokalizacji. W większych miastach Polski sięga ona kilkuset złotych za m kw.

W dłuższej perspektywie może jednak stać się to bardzo uciążliwe. Spokojne w trakcie dnia kamieniczki wieczorem zaczynają tętnić życiem, a dobiegający z pubów hałas skutecznie może zakłócić spokój i sen jej mieszkańców.

Zobacz także: Zarząd nieruchomością wspólną

Uzyskanie dodatkowych przychodów jest również możliwe, gdy przez wspólny grunt przechodzą sieci lub  urządzenia energetyczne. Przedsiębiorstwa, do których należy wspomniana infrastruktura, nie są co prawda skore do ponoszenia dodatkowych wydatków, ale przyznanie należnych kwot drogą sądową jest wysoce prawdopodobne.

Zobacz także: Uprawnienie do zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej

Oryginalne sposoby

Rzadkim sposobem zarobku przez wspólnoty lub zarządców jest użyczenie budynku ekipie filmowej. Zgoda na kręcenie zdjęć na terenie obiektu nie przyniesie stałego dochodu, a jedynie wynagrodzenie za projekt. Ponadto, istnieje ryzyko, iż nakręcone sceny filmu, serialu telewizyjnego lub spotu reklamowego mogą przedstawić mieszkańców w złym świetle. Dodatkowo kilkutygodniowa praca ekipy filmowej może naruszyć ich spokój, a sukces filmowej produkcji – prywatność .

Poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodów jest czynnością żmudną i czasochłonną. Zwykle nie jest ona zawarta w ramach klasycznej umowy między wspólnotą a zarządcą nieruchomości. Niemniej, w celu zmotywowania zarządcy do większej inicjatywy warto zastanowić się nad zapisem, przyznającym dodatkowe wynagrodzenie z tytułu pozyskania źródła finansowania.

Zobacz także: Co zrobić, kiedy sąsiad nie płaci za czynsz?

Źródło: Admus Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA