REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wspólnota może zarabiać?

Subskrybuj nas na Youtube
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
/
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnota mieszkaniowa może zarabiać na każdym elemencie nieruchomości należącym do części wspólnych. Najpopularniejsze metody jakie stosuje wspólnota mieszkaniowa, żeby zarabiać to np. wynajem lokalu użytkowego, bankomat w ścianie budynku i reklamy umieszczane na elewacji. Przeczytaj, jak może zarabiać wspólnota i czego jej nie wolno.

REKLAMA

Dodatkowe źródło przychodów skutecznie wspomaga budżet wspólnoty, finansuje niezbędny remont, wręcz pozwala uzyskać dodatkowy przychód właścicielom mieszkań. Możliwości w tym zakresie jest wiele, od wynajmu pomieszczeń na restauracje lub sklep, przez billboardy reklamowe, aż po bankomat w ścianie budynku. Okazuje się jednak, że możliwość dodatkowego zarobku nie jest ograniczona wyłącznie pomysłowością mieszkańców lub zarządcy, ale również – a nawet przede wszystkim – obowiązującymi przepisami prawnymi. Wiele planowanych inicjatyw może bowiem wymagać pozwoleń odpowiednich urzędów i instytucji.

REKLAMA

Decyzja o uzyskiwaniu dodatkowego źródła przychodu z wynajmu lokalu, dachu lub ściany wykracza poza zwykły zarząd. Jak tłumaczy Mariusz Łubiński z Admus Sp. z o.o. – Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej, zanim podpisze umowę na wynajem części wspólnej, powinien przyjąć w tej sprawie stosowną uchwałę, podpartą wymaganą ilością głosów. Zdarza się bowiem, iż mieszkańcy pomimo oczywistych korzyści ekonomicznych nie zgadzają się na zakrycie odremontowanej elewacji wielkim billboardem.

Zobacz także: Wywieszanie na klatce informacji o zadłużonych lokalach w Polsce jest zakazane

Co przynosi największy zysk?

Najpopularniejszą, przynoszącą największe zyski, formą uzyskania dodatkowych przychodów jest udostępnienie reklamodawcom powierzchni reklamowej w postaci ściany lub dachu. Nie jest to jednak zadanie proste, gdyż kwestia ta wymaga pozwolenia, o które coraz trudniej. Gminy zaczęły bowiem walczyć z nadmiarem reklamowych banerów szpecących architekturę miasta.

Zobacz także: Utworzenie wspólnoty mieszkaniowej z mocy prawa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dach, poza świetnym miejscem ekspozycyjnym, równie dobrze spisuje się jako lokalizacja dla anten radiowych i telefonii komórkowej. Wszystko oczywiście zależy od lokalizacji i wysokości budynku. Jeśli żadna inna wspólnota nie ubiegła naszego pomysłu, a nasz budynek będzie spełniał warunki operatora, to zysk z najmu dachu może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. O ile oczywiście wszyscy mieszkańcy zgodzą się na jej zamontowanie. Zdarza się bowiem, iż osoby mieszkające na najwyższych piętrach budynku sprzeciwiają się umieszczeniu stacji bazowej w obawie przed szkodliwym promieniowaniem, choć nigdy nie wskazano wiarygodnych danych potwierdzających tę tezę.

Zobacz także: Zarządzanie nieruchomościami przez osoby trzecie

Na tym nie koniec możliwości dotyczących kwestii ścian budynku. Wartym zastanowienia pomysłem jest zgoda na umieszczenie bankomatu na elewacji bankomatu. Ta specyficzna forma wynajmu powierzchni może przynieść wspólnocie lub zarządcy miesięczny dochód w wysokości nawet kilkuset złotych.

Wynajem lokali użytkowych

REKLAMA

Wiele wspólnot, szczególnie tych w centrum miast, które znajdują się w pobliżu ruchliwych ulic, zarabia wynajmując wolne lokale parterowe lub piwniczne na punkty usługowe – sklepy, puby lub restauracje. Kwota naliczana jest za metr kwadratowy i naturalnie zależna jest od miasta, dzielnicy, ulicy i konkretnej lokalizacji. W większych miastach Polski sięga ona kilkuset złotych za m kw.

W dłuższej perspektywie może jednak stać się to bardzo uciążliwe. Spokojne w trakcie dnia kamieniczki wieczorem zaczynają tętnić życiem, a dobiegający z pubów hałas skutecznie może zakłócić spokój i sen jej mieszkańców.

Zobacz także: Zarząd nieruchomością wspólną

Uzyskanie dodatkowych przychodów jest również możliwe, gdy przez wspólny grunt przechodzą sieci lub  urządzenia energetyczne. Przedsiębiorstwa, do których należy wspomniana infrastruktura, nie są co prawda skore do ponoszenia dodatkowych wydatków, ale przyznanie należnych kwot drogą sądową jest wysoce prawdopodobne.

Zobacz także: Uprawnienie do zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej

Oryginalne sposoby

Rzadkim sposobem zarobku przez wspólnoty lub zarządców jest użyczenie budynku ekipie filmowej. Zgoda na kręcenie zdjęć na terenie obiektu nie przyniesie stałego dochodu, a jedynie wynagrodzenie za projekt. Ponadto, istnieje ryzyko, iż nakręcone sceny filmu, serialu telewizyjnego lub spotu reklamowego mogą przedstawić mieszkańców w złym świetle. Dodatkowo kilkutygodniowa praca ekipy filmowej może naruszyć ich spokój, a sukces filmowej produkcji – prywatność .

Poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodów jest czynnością żmudną i czasochłonną. Zwykle nie jest ona zawarta w ramach klasycznej umowy między wspólnotą a zarządcą nieruchomości. Niemniej, w celu zmotywowania zarządcy do większej inicjatywy warto zastanowić się nad zapisem, przyznającym dodatkowe wynagrodzenie z tytułu pozyskania źródła finansowania.

Zobacz także: Co zrobić, kiedy sąsiad nie płaci za czynsz?

Źródło: Admus Sp. z o.o.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA