REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wspólnota może zarabiać?

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnota mieszkaniowa może zarabiać na każdym elemencie nieruchomości należącym do części wspólnych. Najpopularniejsze metody jakie stosuje wspólnota mieszkaniowa, żeby zarabiać to np. wynajem lokalu użytkowego, bankomat w ścianie budynku i reklamy umieszczane na elewacji. Przeczytaj, jak może zarabiać wspólnota i czego jej nie wolno.

REKLAMA

Dodatkowe źródło przychodów skutecznie wspomaga budżet wspólnoty, finansuje niezbędny remont, wręcz pozwala uzyskać dodatkowy przychód właścicielom mieszkań. Możliwości w tym zakresie jest wiele, od wynajmu pomieszczeń na restauracje lub sklep, przez billboardy reklamowe, aż po bankomat w ścianie budynku. Okazuje się jednak, że możliwość dodatkowego zarobku nie jest ograniczona wyłącznie pomysłowością mieszkańców lub zarządcy, ale również – a nawet przede wszystkim – obowiązującymi przepisami prawnymi. Wiele planowanych inicjatyw może bowiem wymagać pozwoleń odpowiednich urzędów i instytucji.

REKLAMA

Decyzja o uzyskiwaniu dodatkowego źródła przychodu z wynajmu lokalu, dachu lub ściany wykracza poza zwykły zarząd. Jak tłumaczy Mariusz Łubiński z Admus Sp. z o.o. – Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej, zanim podpisze umowę na wynajem części wspólnej, powinien przyjąć w tej sprawie stosowną uchwałę, podpartą wymaganą ilością głosów. Zdarza się bowiem, iż mieszkańcy pomimo oczywistych korzyści ekonomicznych nie zgadzają się na zakrycie odremontowanej elewacji wielkim billboardem.

Zobacz także: Wywieszanie na klatce informacji o zadłużonych lokalach w Polsce jest zakazane

Co przynosi największy zysk?

Najpopularniejszą, przynoszącą największe zyski, formą uzyskania dodatkowych przychodów jest udostępnienie reklamodawcom powierzchni reklamowej w postaci ściany lub dachu. Nie jest to jednak zadanie proste, gdyż kwestia ta wymaga pozwolenia, o które coraz trudniej. Gminy zaczęły bowiem walczyć z nadmiarem reklamowych banerów szpecących architekturę miasta.

Zobacz także: Utworzenie wspólnoty mieszkaniowej z mocy prawa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dach, poza świetnym miejscem ekspozycyjnym, równie dobrze spisuje się jako lokalizacja dla anten radiowych i telefonii komórkowej. Wszystko oczywiście zależy od lokalizacji i wysokości budynku. Jeśli żadna inna wspólnota nie ubiegła naszego pomysłu, a nasz budynek będzie spełniał warunki operatora, to zysk z najmu dachu może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. O ile oczywiście wszyscy mieszkańcy zgodzą się na jej zamontowanie. Zdarza się bowiem, iż osoby mieszkające na najwyższych piętrach budynku sprzeciwiają się umieszczeniu stacji bazowej w obawie przed szkodliwym promieniowaniem, choć nigdy nie wskazano wiarygodnych danych potwierdzających tę tezę.

Zobacz także: Zarządzanie nieruchomościami przez osoby trzecie

Na tym nie koniec możliwości dotyczących kwestii ścian budynku. Wartym zastanowienia pomysłem jest zgoda na umieszczenie bankomatu na elewacji bankomatu. Ta specyficzna forma wynajmu powierzchni może przynieść wspólnocie lub zarządcy miesięczny dochód w wysokości nawet kilkuset złotych.

Wynajem lokali użytkowych

REKLAMA

Wiele wspólnot, szczególnie tych w centrum miast, które znajdują się w pobliżu ruchliwych ulic, zarabia wynajmując wolne lokale parterowe lub piwniczne na punkty usługowe – sklepy, puby lub restauracje. Kwota naliczana jest za metr kwadratowy i naturalnie zależna jest od miasta, dzielnicy, ulicy i konkretnej lokalizacji. W większych miastach Polski sięga ona kilkuset złotych za m kw.

W dłuższej perspektywie może jednak stać się to bardzo uciążliwe. Spokojne w trakcie dnia kamieniczki wieczorem zaczynają tętnić życiem, a dobiegający z pubów hałas skutecznie może zakłócić spokój i sen jej mieszkańców.

Zobacz także: Zarząd nieruchomością wspólną

Uzyskanie dodatkowych przychodów jest również możliwe, gdy przez wspólny grunt przechodzą sieci lub  urządzenia energetyczne. Przedsiębiorstwa, do których należy wspomniana infrastruktura, nie są co prawda skore do ponoszenia dodatkowych wydatków, ale przyznanie należnych kwot drogą sądową jest wysoce prawdopodobne.

Zobacz także: Uprawnienie do zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej

Oryginalne sposoby

Rzadkim sposobem zarobku przez wspólnoty lub zarządców jest użyczenie budynku ekipie filmowej. Zgoda na kręcenie zdjęć na terenie obiektu nie przyniesie stałego dochodu, a jedynie wynagrodzenie za projekt. Ponadto, istnieje ryzyko, iż nakręcone sceny filmu, serialu telewizyjnego lub spotu reklamowego mogą przedstawić mieszkańców w złym świetle. Dodatkowo kilkutygodniowa praca ekipy filmowej może naruszyć ich spokój, a sukces filmowej produkcji – prywatność .

Poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodów jest czynnością żmudną i czasochłonną. Zwykle nie jest ona zawarta w ramach klasycznej umowy między wspólnotą a zarządcą nieruchomości. Niemniej, w celu zmotywowania zarządcy do większej inicjatywy warto zastanowić się nad zapisem, przyznającym dodatkowe wynagrodzenie z tytułu pozyskania źródła finansowania.

Zobacz także: Co zrobić, kiedy sąsiad nie płaci za czynsz?

Źródło: Admus Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA