Kto może być zarządcą nieruchomości po wejściu w życie ustawy „deregulacyjnej”?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zarządca nieruchomości, podobnie jak pośrednik w obrocie nieruchomościami, padł swoistą „ofiarą” zapędów deregulacyjnych ujętych w I transzy „uwalnianych zawodów” zgodnie z ustawą z dnia 13 czerwca 2013 roku o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. Dotychczas, wszelkich wymogów oczekiwanych od osób fizycznych zamierzających zająć się zawodowo zarządzaniem nieruchomościami, szukać należało w Rozdziale 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami . O ile zgodzić się można, że słusznym jest zderegulowanie zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami (choć powinno się zachować pewne wymogi wobec kandydatów), o tyle niepokojącym jest analogiczne postąpienie z zawodem zarządcy nieruchomości.
REKLAMA
W myśl artykułu 185 ustawy o gospodarce nieruchomościami, zarządca nieruchomości podejmuje decyzje i czynności zmierzające do m.in. zapewnienia właściwej gospodarki finansowej nieruchomości, zapewnienia bezpiecznego użytkowania oraz prawidłowej eksploatacji nieruchomości, bieżącego administrowania nieruchomością, utrzymania jej w stanie co najmniej niepogorszonym zgodnie z jej przeznaczeniem, uzasadnionego inwestowania w nieruchomość.
Zarządca zatem dba o terminowe dokonywanie okresowych przeglądów nieruchomości : budowlanego, energetycznego, gazowego, instalacji wodnej, usuwanie śniegu oraz sopli z dachów i przyległych chodników, dokonywanie bieżących napraw jak i kompleksowych remontów. Powyższe zadania wymagają posiadania pewnej specjalistycznej wiedzy, umiejętności, które powinny być państwowo potwierdzane tak, aby klienci biur zajmujących się zarządzaniem byli spokojni o bezpieczeństwo swoje i innych osób, które stykają się z ich nieruchomościami. Jedynym zabezpieczeniem interesów klientów zarówno pośredników w obrocie nieruchomościami jak również zarządców nieruchomości pozostaje obowiązek posiadania przez powyższe podmiotu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami lub zarządzaniem nieruchomościami. Zasadniejszym byłoby, częściowe ułatwienie dostępu do zawodu przy jednoczesnym pozostawieniu pewnych wymogów.
Poniższe zestawienie dotyczy wymogów stawianych kandydatom chcącym zawodowo zarządzać nieruchomościami w świetle aktualnych i nowych uregulowań prawnych.
Dotychczasowe wymogi konieczne do uzyskania licencji zawodowej w zakresie zarządzania nieruchomościami | Nowe zasady dostępu do zawodu zarządcy nieruchomości |
| Wszelkie wymogi formalne zostają zniesione, licencje zawodowe w zakresie zarządzania nieruchomościami przestają obowiązywać. Znika także obowiązek odbycia praktyki zawodowej. |
Zobacz także: Jak wspólnota mieszkaniowa może oszczędzać?
Zobacz także: Deregulacja zawodów wpłynie na działanie wspólnot mieszkaniowych
Zobacz także: Powołanie i odwołanie zarządu wspólnoty mieszkaniowej
REKLAMA
REKLAMA