REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto może być zarządcą nieruchomości po wejściu w życie ustawy „deregulacyjnej”?

Wojciech Sulczewski
nieruchomości Fot. Fotolia
nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kto może zostać zarządcą nieruchomości po wejściu z życie ustawy „deregulacyjnej”? Jakie zadania i obowiązki będzie pełnił zarządca nieruchomości? Radzi Wojciech Sulczewski.

REKLAMA

REKLAMA

Zarządca nieruchomości, podobnie jak pośrednik w obrocie nieruchomościami, padł swoistą „ofiarą” zapędów deregulacyjnych ujętych w I transzy „uwalnianych zawodów” zgodnie z ustawą z dnia 13 czerwca 2013 roku o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. Dotychczas, wszelkich wymogów oczekiwanych od osób fizycznych zamierzających zająć się zawodowo zarządzaniem nieruchomościami, szukać należało w Rozdziale 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami . O ile zgodzić się można, że słusznym jest zderegulowanie zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami (choć powinno się zachować pewne wymogi wobec kandydatów), o tyle niepokojącym jest analogiczne postąpienie z zawodem zarządcy nieruchomości.

REKLAMA

W myśl artykułu 185 ustawy o gospodarce nieruchomościami, zarządca nieruchomości podejmuje decyzje i czynności zmierzające do m.in. zapewnienia właściwej gospodarki finansowej nieruchomości, zapewnienia bezpiecznego użytkowania oraz prawidłowej eksploatacji nieruchomości, bieżącego administrowania nieruchomością, utrzymania jej w stanie co najmniej niepogorszonym zgodnie z jej przeznaczeniem, uzasadnionego inwestowania w nieruchomość.

Zarządca zatem dba o terminowe dokonywanie okresowych przeglądów nieruchomości : budowlanego, energetycznego, gazowego, instalacji wodnej, usuwanie śniegu oraz sopli z dachów i przyległych chodników, dokonywanie bieżących napraw jak i kompleksowych remontów. Powyższe zadania wymagają posiadania pewnej specjalistycznej wiedzy, umiejętności, które powinny być państwowo potwierdzane tak, aby klienci biur zajmujących się zarządzaniem byli spokojni o bezpieczeństwo swoje i innych osób, które stykają się z ich nieruchomościami. Jedynym zabezpieczeniem interesów klientów zarówno pośredników w obrocie nieruchomościami jak również zarządców nieruchomości pozostaje obowiązek posiadania przez powyższe podmiotu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami lub zarządzaniem nieruchomościami. Zasadniejszym byłoby, częściowe ułatwienie dostępu do zawodu przy jednoczesnym pozostawieniu pewnych wymogów.

Poniższe zestawienie dotyczy wymogów stawianych kandydatom chcącym zawodowo zarządzać nieruchomościami w świetle aktualnych i nowych uregulowań prawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dotychczasowe wymogi konieczne do uzyskania licencji zawodowej w zakresie zarządzania nieruchomościami

Nowe zasady dostępu do zawodu zarządcy nieruchomości

  • Posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych,
  • Brak karania za przestępstwa przeciwko mieniu / dokumentom / gospodarcze / fałszowanie pieniędzy / papierów wartościowych / znaków urzędowych / składanie fałszywych zeznań oraz za przestępstwa skarbowe,
  • Posiadanie wyższego wykształcenia,
  • Ukończenie studiów podyplomowych w zakresie zarządzania nieruchomościami lub ukończenie studiów, których program uwzględnia co najmniej minimalne wymogi przewidziane dla studiów podyplomowych,
  • Odbycie co najmniej półrocznej praktyki zawodowej w zakresie zarządzania nieruchomościami, potwierdzonej odpowiednimi zapisami w prowadzonym przez kandydata dzienniku praktyki zawodowej.

Wszelkie wymogi formalne zostają zniesione, licencje zawodowe w zakresie zarządzania nieruchomościami przestają obowiązywać. Znika także obowiązek odbycia praktyki zawodowej.

Zobacz także: Jak wspólnota mieszkaniowa może oszczędzać?

Zobacz także: Deregulacja zawodów wpłynie na działanie wspólnot mieszkaniowych

Zobacz także: Powołanie i odwołanie zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA