REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Inspektor nadzoru inwestorskiego – jak i kiedy ustanowić, żeby osiągnąć maksimum korzyści?

Marta Jeleń
Radca prawny LL.M.
Budowa. Fot. Fotolia
Budowa. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Inspektor nadzoru inwestorskiego jest jednym z 4 uczestników procesu budowlanego wymienionych w art. 17 Prawa budowlanego.

Kto uczestniczy w procesie budowlanym?

Inspektor nadzoru inwestorskiego (dalej: inspektor) jest jednym z 4 uczestników procesu budowlanego wymienionych w art. 17 Prawa budowlanego. Wszyscy uczestnicy są ze sobą ściśle powiązani, ich prace, działania mają wpływ na działania pozostałych uczestników. Rolą inwestora jest m.in. zapewnienie projektu, kierownika robót i inspektora nadzoru inwestorskiego w przypadkach prawem przewidzianych. Do projektanta należy m.in. zaprojektowanie budowli, objaśnienie projektu, a także wprowadzanie rozwiązań zamiennych zgłoszonych przez kierownika lub inspektora. Natomiast kierownik budowy m.in. kieruje robotami,  sporządza plan BIOZ, a także jest zobligowany do respektowania poleceń inspektora. Inspektor nadzoru inwestorskiego z kolei reprezentuje inwestora na placu budowy poprzez kontrolę zgodności realizacji inwestycji z projektem, pozwoleniem na budowę i przepisami; sprawdza jakość wykonywanych robót i wbudowanych materiałów celem zapobieżenia wbudowaniu materiałów wadliwych lub niedopuszczonych do stosowania w budownictwie; sprawdza i odbiera roboty ulegające zakryciu lub zanikające, uczestniczy w odbiorach, potwierdza faktycznie wykonane roboty i usunięcie wad (art. 25 Prawa budowlanego).

REKLAMA

Zobacz także: Pozwolenie na budowę – kiedy może zostać wydane?

Ponadto inspektor nadzoru inwestorskiego może wydawać polecenia kierownikowi budowy dotyczące np. usunięcia nieprawidłowości, wykonania prób lub badań także wymagających odkrycia robót, może żądać od kierownika dokonania poprawek bądź ponownego wykonania wadliwie wykonanych robót, a także może w określonych przypadkach wstrzymać wykonanie dalszych robót (art. 24 Prawa budowlanego). Inspektor może też zgłaszać projektantowi konieczność wprowadzenia rozwiązań zamiennych. Oczywiście inwestor może nałożyć na inspektora także inne obowiązki, jak np. rozliczanie budowy, przygotowanie procesu inwestycyjnego i nadzór nad wszelkimi pracami poprzedzającymi rozpoczęcie robót budowlanych.

Inspektor nadzoru inwestorskiego „adwokatem” inwestora, czyli po co w ogóle inwestorowi inspektor nadzoru…

W interesie inwestora jest, aby inspektor nadzoru inwestorskiego reprezentujący interesy inwestora, był osobą niezależną od pozostałych uczestników procesu budowlanego. Nie bez przyczyny przecież inspektora nadzoru inwestorskiego nazywa się często adwokatem inwestora na placu budowy. Trudno więc sobie wyobrazić, żeby „dobry adwokat” był powiązany czy zależny od pozostałych uczestników procesu budowlanego. W przypadkach, w których ustanowienie inspektora nie jest obligatoryjne, inwestorzy często wolą skorzystać z tzw. nadzoru autorskiego projektanta. Tylko czy na pewno interesy inwestora i projektanta będą zawsze w toku inwestycji i po  jej zakończeniu zbieżne? Ile znamy procesów budowlanych, po zakończeniu których wszyscy uczestnicy przedsięwzięcia pozostają w zgodzie, która trwa również przez okres gwarancji i rękojmi, w którym wykryto wady?

Kiedy ustanowić inspektora nadzoru inwestorskiego?

Bezwzględnie trzeba ustanowić inspektora w przypadkach, gdy obowiązek ten został nałożony na inwestora przez organ wydający pozwolenie na budowę (art. 19 Prawa budowlanego). Inwestor może inspektora powołać także w przypadkach, gdy nie jest to wymagane przez prawo. Zresztą coraz częściej inspektora powołują również inwestorzy budujący np. dom jednorodzinny. Inwestorzy bowiem zaczynają rozumieć, że nie można znać się na wszystkim, a dobry inspektor, który pilnuje kierownika robót, zgłasza projektantowi ewentualne możliwości rozwiązań zamiennych, pomaga niejednokrotnie ustrzec się przed poważnymi błędami projektowymi czy wykonawczymi, a często także zaoszczędzić znaczne kwoty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Zmiany w prawie budowlanym w 2013 roku

Jak zatem wybrać inspektora nadzoru inwestorskiego?

Przy wyborze inspektora nadzoru inwestorskiego warto sprawdzić, czy inspektor posiada niezbędną wiedzę i praktykę zawodową dostosowane do stopnia skomplikowania inwestycji i zakresu powierzonych zadań. Innymi słowy: czy inspektor nadzorował już kiedyś inwestycję podobną do naszej, kiedy i ile razy, czy posiada niezbędne uprawnienia? Zastanówmy się również, czy ustanowiony przez nas inspektor podoła swoim obowiązkom, czy będzie w stanie należycie nas reprezentować w kontaktach z kierownikiem budowy i projektantem.

Sprawdźmy też, czy nasz inspektor posiada OC odpowiednie do skali naszej inwestycji, czy nie powinniśmy np. poprosić , żeby inspektor się „doubezpieczył”.

REKLAMA

W końcu podpiszmy dobrą umowę z naszym inspektorem. Oprócz obowiązków ustawowych wynikających z Prawa budowlanego wpiszmy inne postanowienia, które są dla nas istotne, jak np. określenie, jak często inspektor ma pojawiać się na placu budowy, jak inspektor będzie nas powiadamiał o nieprawidłowościach na placu budowy, jak będziemy się komunikować  itp.

Pamiętajmy, że inspektor jest naszym reprezentantem, adwokatem, na placu budowy. Jego obecność może nam pomóc, ale też zaszkodzić, gdy powołamy inspektora jedynie ze względu na obowiązek nałożony przez organ wydający pozwolenie na budowę, nie bacząc na jego doświadczenie i wiedzę, albowiem plon niekompetencji inspektora w ostatecznym rozrachunku zbierze niestety inwestor.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA