REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Inspektor nadzoru inwestorskiego – jak i kiedy ustanowić, żeby osiągnąć maksimum korzyści?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marta Jeleń
Radca prawny LL.M.
Budowa. Fot. Fotolia
Budowa. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Inspektor nadzoru inwestorskiego jest jednym z 4 uczestników procesu budowlanego wymienionych w art. 17 Prawa budowlanego.

Kto uczestniczy w procesie budowlanym?

Inspektor nadzoru inwestorskiego (dalej: inspektor) jest jednym z 4 uczestników procesu budowlanego wymienionych w art. 17 Prawa budowlanego. Wszyscy uczestnicy są ze sobą ściśle powiązani, ich prace, działania mają wpływ na działania pozostałych uczestników. Rolą inwestora jest m.in. zapewnienie projektu, kierownika robót i inspektora nadzoru inwestorskiego w przypadkach prawem przewidzianych. Do projektanta należy m.in. zaprojektowanie budowli, objaśnienie projektu, a także wprowadzanie rozwiązań zamiennych zgłoszonych przez kierownika lub inspektora. Natomiast kierownik budowy m.in. kieruje robotami,  sporządza plan BIOZ, a także jest zobligowany do respektowania poleceń inspektora. Inspektor nadzoru inwestorskiego z kolei reprezentuje inwestora na placu budowy poprzez kontrolę zgodności realizacji inwestycji z projektem, pozwoleniem na budowę i przepisami; sprawdza jakość wykonywanych robót i wbudowanych materiałów celem zapobieżenia wbudowaniu materiałów wadliwych lub niedopuszczonych do stosowania w budownictwie; sprawdza i odbiera roboty ulegające zakryciu lub zanikające, uczestniczy w odbiorach, potwierdza faktycznie wykonane roboty i usunięcie wad (art. 25 Prawa budowlanego).

REKLAMA

Zobacz także: Pozwolenie na budowę – kiedy może zostać wydane?

Ponadto inspektor nadzoru inwestorskiego może wydawać polecenia kierownikowi budowy dotyczące np. usunięcia nieprawidłowości, wykonania prób lub badań także wymagających odkrycia robót, może żądać od kierownika dokonania poprawek bądź ponownego wykonania wadliwie wykonanych robót, a także może w określonych przypadkach wstrzymać wykonanie dalszych robót (art. 24 Prawa budowlanego). Inspektor może też zgłaszać projektantowi konieczność wprowadzenia rozwiązań zamiennych. Oczywiście inwestor może nałożyć na inspektora także inne obowiązki, jak np. rozliczanie budowy, przygotowanie procesu inwestycyjnego i nadzór nad wszelkimi pracami poprzedzającymi rozpoczęcie robót budowlanych.

Inspektor nadzoru inwestorskiego „adwokatem” inwestora, czyli po co w ogóle inwestorowi inspektor nadzoru…

W interesie inwestora jest, aby inspektor nadzoru inwestorskiego reprezentujący interesy inwestora, był osobą niezależną od pozostałych uczestników procesu budowlanego. Nie bez przyczyny przecież inspektora nadzoru inwestorskiego nazywa się często adwokatem inwestora na placu budowy. Trudno więc sobie wyobrazić, żeby „dobry adwokat” był powiązany czy zależny od pozostałych uczestników procesu budowlanego. W przypadkach, w których ustanowienie inspektora nie jest obligatoryjne, inwestorzy często wolą skorzystać z tzw. nadzoru autorskiego projektanta. Tylko czy na pewno interesy inwestora i projektanta będą zawsze w toku inwestycji i po  jej zakończeniu zbieżne? Ile znamy procesów budowlanych, po zakończeniu których wszyscy uczestnicy przedsięwzięcia pozostają w zgodzie, która trwa również przez okres gwarancji i rękojmi, w którym wykryto wady?

Kiedy ustanowić inspektora nadzoru inwestorskiego?

Bezwzględnie trzeba ustanowić inspektora w przypadkach, gdy obowiązek ten został nałożony na inwestora przez organ wydający pozwolenie na budowę (art. 19 Prawa budowlanego). Inwestor może inspektora powołać także w przypadkach, gdy nie jest to wymagane przez prawo. Zresztą coraz częściej inspektora powołują również inwestorzy budujący np. dom jednorodzinny. Inwestorzy bowiem zaczynają rozumieć, że nie można znać się na wszystkim, a dobry inspektor, który pilnuje kierownika robót, zgłasza projektantowi ewentualne możliwości rozwiązań zamiennych, pomaga niejednokrotnie ustrzec się przed poważnymi błędami projektowymi czy wykonawczymi, a często także zaoszczędzić znaczne kwoty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Zmiany w prawie budowlanym w 2013 roku

Jak zatem wybrać inspektora nadzoru inwestorskiego?

Przy wyborze inspektora nadzoru inwestorskiego warto sprawdzić, czy inspektor posiada niezbędną wiedzę i praktykę zawodową dostosowane do stopnia skomplikowania inwestycji i zakresu powierzonych zadań. Innymi słowy: czy inspektor nadzorował już kiedyś inwestycję podobną do naszej, kiedy i ile razy, czy posiada niezbędne uprawnienia? Zastanówmy się również, czy ustanowiony przez nas inspektor podoła swoim obowiązkom, czy będzie w stanie należycie nas reprezentować w kontaktach z kierownikiem budowy i projektantem.

Sprawdźmy też, czy nasz inspektor posiada OC odpowiednie do skali naszej inwestycji, czy nie powinniśmy np. poprosić , żeby inspektor się „doubezpieczył”.

REKLAMA

W końcu podpiszmy dobrą umowę z naszym inspektorem. Oprócz obowiązków ustawowych wynikających z Prawa budowlanego wpiszmy inne postanowienia, które są dla nas istotne, jak np. określenie, jak często inspektor ma pojawiać się na placu budowy, jak inspektor będzie nas powiadamiał o nieprawidłowościach na placu budowy, jak będziemy się komunikować  itp.

Pamiętajmy, że inspektor jest naszym reprezentantem, adwokatem, na placu budowy. Jego obecność może nam pomóc, ale też zaszkodzić, gdy powołamy inspektora jedynie ze względu na obowiązek nałożony przez organ wydający pozwolenie na budowę, nie bacząc na jego doświadczenie i wiedzę, albowiem plon niekompetencji inspektora w ostatecznym rozrachunku zbierze niestety inwestor.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA