REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Inspektor nadzoru inwestorskiego – jak i kiedy ustanowić, żeby osiągnąć maksimum korzyści?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marta Jeleń
Radca prawny LL.M.
Budowa. Fot. Fotolia
Budowa. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Inspektor nadzoru inwestorskiego jest jednym z 4 uczestników procesu budowlanego wymienionych w art. 17 Prawa budowlanego.

Kto uczestniczy w procesie budowlanym?

Inspektor nadzoru inwestorskiego (dalej: inspektor) jest jednym z 4 uczestników procesu budowlanego wymienionych w art. 17 Prawa budowlanego. Wszyscy uczestnicy są ze sobą ściśle powiązani, ich prace, działania mają wpływ na działania pozostałych uczestników. Rolą inwestora jest m.in. zapewnienie projektu, kierownika robót i inspektora nadzoru inwestorskiego w przypadkach prawem przewidzianych. Do projektanta należy m.in. zaprojektowanie budowli, objaśnienie projektu, a także wprowadzanie rozwiązań zamiennych zgłoszonych przez kierownika lub inspektora. Natomiast kierownik budowy m.in. kieruje robotami,  sporządza plan BIOZ, a także jest zobligowany do respektowania poleceń inspektora. Inspektor nadzoru inwestorskiego z kolei reprezentuje inwestora na placu budowy poprzez kontrolę zgodności realizacji inwestycji z projektem, pozwoleniem na budowę i przepisami; sprawdza jakość wykonywanych robót i wbudowanych materiałów celem zapobieżenia wbudowaniu materiałów wadliwych lub niedopuszczonych do stosowania w budownictwie; sprawdza i odbiera roboty ulegające zakryciu lub zanikające, uczestniczy w odbiorach, potwierdza faktycznie wykonane roboty i usunięcie wad (art. 25 Prawa budowlanego).

REKLAMA

Zobacz także: Pozwolenie na budowę – kiedy może zostać wydane?

Ponadto inspektor nadzoru inwestorskiego może wydawać polecenia kierownikowi budowy dotyczące np. usunięcia nieprawidłowości, wykonania prób lub badań także wymagających odkrycia robót, może żądać od kierownika dokonania poprawek bądź ponownego wykonania wadliwie wykonanych robót, a także może w określonych przypadkach wstrzymać wykonanie dalszych robót (art. 24 Prawa budowlanego). Inspektor może też zgłaszać projektantowi konieczność wprowadzenia rozwiązań zamiennych. Oczywiście inwestor może nałożyć na inspektora także inne obowiązki, jak np. rozliczanie budowy, przygotowanie procesu inwestycyjnego i nadzór nad wszelkimi pracami poprzedzającymi rozpoczęcie robót budowlanych.

Inspektor nadzoru inwestorskiego „adwokatem” inwestora, czyli po co w ogóle inwestorowi inspektor nadzoru…

W interesie inwestora jest, aby inspektor nadzoru inwestorskiego reprezentujący interesy inwestora, był osobą niezależną od pozostałych uczestników procesu budowlanego. Nie bez przyczyny przecież inspektora nadzoru inwestorskiego nazywa się często adwokatem inwestora na placu budowy. Trudno więc sobie wyobrazić, żeby „dobry adwokat” był powiązany czy zależny od pozostałych uczestników procesu budowlanego. W przypadkach, w których ustanowienie inspektora nie jest obligatoryjne, inwestorzy często wolą skorzystać z tzw. nadzoru autorskiego projektanta. Tylko czy na pewno interesy inwestora i projektanta będą zawsze w toku inwestycji i po  jej zakończeniu zbieżne? Ile znamy procesów budowlanych, po zakończeniu których wszyscy uczestnicy przedsięwzięcia pozostają w zgodzie, która trwa również przez okres gwarancji i rękojmi, w którym wykryto wady?

Kiedy ustanowić inspektora nadzoru inwestorskiego?

Bezwzględnie trzeba ustanowić inspektora w przypadkach, gdy obowiązek ten został nałożony na inwestora przez organ wydający pozwolenie na budowę (art. 19 Prawa budowlanego). Inwestor może inspektora powołać także w przypadkach, gdy nie jest to wymagane przez prawo. Zresztą coraz częściej inspektora powołują również inwestorzy budujący np. dom jednorodzinny. Inwestorzy bowiem zaczynają rozumieć, że nie można znać się na wszystkim, a dobry inspektor, który pilnuje kierownika robót, zgłasza projektantowi ewentualne możliwości rozwiązań zamiennych, pomaga niejednokrotnie ustrzec się przed poważnymi błędami projektowymi czy wykonawczymi, a często także zaoszczędzić znaczne kwoty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Zmiany w prawie budowlanym w 2013 roku

Jak zatem wybrać inspektora nadzoru inwestorskiego?

Przy wyborze inspektora nadzoru inwestorskiego warto sprawdzić, czy inspektor posiada niezbędną wiedzę i praktykę zawodową dostosowane do stopnia skomplikowania inwestycji i zakresu powierzonych zadań. Innymi słowy: czy inspektor nadzorował już kiedyś inwestycję podobną do naszej, kiedy i ile razy, czy posiada niezbędne uprawnienia? Zastanówmy się również, czy ustanowiony przez nas inspektor podoła swoim obowiązkom, czy będzie w stanie należycie nas reprezentować w kontaktach z kierownikiem budowy i projektantem.

Sprawdźmy też, czy nasz inspektor posiada OC odpowiednie do skali naszej inwestycji, czy nie powinniśmy np. poprosić , żeby inspektor się „doubezpieczył”.

REKLAMA

W końcu podpiszmy dobrą umowę z naszym inspektorem. Oprócz obowiązków ustawowych wynikających z Prawa budowlanego wpiszmy inne postanowienia, które są dla nas istotne, jak np. określenie, jak często inspektor ma pojawiać się na placu budowy, jak inspektor będzie nas powiadamiał o nieprawidłowościach na placu budowy, jak będziemy się komunikować  itp.

Pamiętajmy, że inspektor jest naszym reprezentantem, adwokatem, na placu budowy. Jego obecność może nam pomóc, ale też zaszkodzić, gdy powołamy inspektora jedynie ze względu na obowiązek nałożony przez organ wydający pozwolenie na budowę, nie bacząc na jego doświadczenie i wiedzę, albowiem plon niekompetencji inspektora w ostatecznym rozrachunku zbierze niestety inwestor.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA