REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opłaty za wywóz śmieci w 2013 roku

Redakcja Dom
kosze, śmieci Fot. Fotolia
kosze, śmieci Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Opłaty za wywóz śmieci w tym odpadów komunalnych w 2013 roku będą zależeć od gminy. Gmina będzie ustalać wysokość opłat oraz sposób ich naliczania. Inne opłaty będziemy płacić za śmieci niesegregowane, inne za posegregowane śmieci. Jeśli zdecydujemy się na segregację, będziemy płacić mniej.

Ile będzie kosztować wywóz śmieci?

Nowy system wywozu śmieci nie musi oznaczać wzrostu cen. To ile będziemy płacić za wywóz  śmieci będzie zależeć od gminy.

REKLAMA

To gmina będzie ustalać, jaka będzie wysokość opłat oraz sposób naliczania opłat za wywóz śmieci. Każda z gmin będzie mogła dopasować system naliczania opłat do swoich potrzeb. Oznacza to bowiem, że gmina będzie miała możliwość łączenia różnych metod naliczania opłat za wywóz śmieci. Będzie mogła wybrać jedną z poniższych:

 • od liczby osób faktycznie zamieszkujących daną nieruchomość,
 • od powierzchni nieruchomości,
 • od ilości zużytej wody,
 • od gospodarstwa domowego (stawka ryczałtowa).

Aby, w obszarze jednej gminy rodzaje sposobu naliczania opłat mogły być różne, ustalając kryterium opłat będzie brane pod uwagę np. to czy dana części gminy wyposażona jest w wodociągi, wtedy stawka będzie oparta na ilości zużytej wody. W innej części gminy, stawka będzie mogła być naliczana w inny sposób.

Ulgi i dopłaty za wywóz śmieci

Gminy, ustalając opłaty za wywóz śmieci też różnicować będą mogły też zastosować system ulg lub dopłat dla osób, które mają gorszą sytuację materialną lub ich dochody mieszczą się w przedziale ustalonym przez gminę. Pieniądze za wywóz śmieci trafiać będą bezpośrednio do gminy. Z zebranych funduszy finansowany będzie wyłącznie system gospodarowania odpadami, ich odbiór, odzysk, wtórne wykorzystanie albo zniszczenie.

Co możemy zostać płacąc za wywóz śmieci?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– firma odpadowa odbierze od nas każdą ilość śmieci w ramach limitów, które zostaną ustalone przez gminę;

– nie będziemy musieli zawierać indywidualnej umowy na wywóz odpadów z firmą odbierającą odpady;

– segregacja śmieci będzie prostsza - gmina zorganizuje łatwy i przyjazny system sortowania śmieci;

REKLAMA

– zakończa się kłopoty ze starą lodówką lub meblami. W ramach opłat za śmieci, gmina zorganizuje wygodny system odbioru „problematycznych” odpadów np. zużytych baterii, sprzętu AGD i RTV, przeterminowanych leków, starych opon, mebli, itp.;

– powstaną nowoczesne sortownie i spalarnie. Będziemy odzyskiwać ze śmieci cenne surowce;
– sterty śmieci zaczną znikać z naszych lasów, a powietrze będzie wolne od trujących wyziewów ze spalanych odpadów;

– wszyscy solidarnie będziemy płacić za produkowane przez nas śmieci.

Opłaty za wywóz śmieci w wielu gminach już z zostały podjęte. Z przeprowadzonych badan przeprowadzonych w 1814 gminach, wynika że 99% samorządów ustaliło, że opłaty za odbiór śmieci będą naliczane – od mieszkańca. Średnia stawka za wywóz śmieci będzie wynosić:

– od mieszkańca – 9,05 zł. (śmieci posegregowane) i 14,54 zł. (śmieci zmieszane)
– od gospodarstwa domowego – 16,82 zł. (śmieci posegregowane) i 26,49 zł. (śmieci zmieszane)
– od zużycia wody – 5,65 zł. za m3 (śmieci posegregowane) i 7,73 zł. za m3 (śmieci zmieszane)
– od powierzchni lokalu – 0,65 zł. za m2 (śmieci posegregowane) i 1,10 zł. za m2 (śmieci zmieszane).

My również mamy wpływ na wysokość opłat za wywóz śmieci. Jeśli będziemy segregować śmieci – zapłacimy mniej.

Zobacz także: Masz już pojemnik do segregacji śmieci? Zobacz katalog produktów i pojemniki do segregacji śmieci!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  REKLAMA

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  Kto decyduje się na budowę domu na zgłoszenie?

  Budowa domu na zgłoszenie. 2,8 tys. domów jednorodzinnych o powierzchni budowy nieprzekraczającej 70 m kw. powstanie w ramach programu "Dom bez formalności”. 

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe 2024 - projekt ustawy ustala nowe warunki

  Wakacje kredytowe 2024 - ile kredytów obejmie nowa ustawa przedłużająca wakacje kredytowe? Jak zmieniają się warunki skorzystania z wakacji kredytowych? Ile razy będzie można wstrzymać opłacanie raty kredytowej i przez ile miesięcy?

  Czyste Powietrze. NFOŚiGW zaleca ostrożność przy kupnie pomp ciepła do czasu zmian w programie

  Po 13 czerwca 2024 r. dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście. Ma ona gwarantować, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.

  REKLAMA