REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odpady

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Panele fotowoltaiczne - utylizacja - jak to zrobić, ile kosztuje

Panele fotowoltaiczne nadal cieszą się dużą popularnością. Ale że świadomość ekologiczna Polaków nieustannie się zmienia, to wiele osób już na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania zaczęło zadawać sobie pytanie – co zrobić po 25-30 latach, gdy panele nie będą nadawały się do dalszego użytkowania? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy.

Selektywna zbiórka odpadów budowlanych i rozbiórkowych (podział na 6 frakcji) od 2023 roku

Od 1 stycznia 2023 r. odpady budowlane i rozbiórkowe będą podlegać selektywnej zbiórce w podziale na co najmniej sześć frakcji. Nowe przepisy nie dotyczyć będą jednak gospodarstw domowych i punktów selektywnej zbiórki odpadów.

Czy instalacja pieca do termicznego przekształcania odpadów wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

Inwestor (producent mebli) w wyniku prowadzonej działalności wytwarza odpady w postaci płyt wiórowych, odpady z płyt mdf i hdf trociny oraz pył z cięcia płyt meblowych. Ten sam inwestor planuje zakup pieca 350 kW przeznaczonego do termicznego przekształcania w/w odpadów poprodukcyjnych. Czy w związku z tym powinien uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego zamierzenia inwestycyjnego?

Nowela ustawy śmieciowej z podpisem prezydenta

Ustawa śmieciowa. Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach - podała Kancelaria Prezydenta RP. Nowela ustanawia m.in. maksymalną opłatę śmieciową przy naliczaniu jej w oparciu o zużycie wody.

REKLAMA

Maksymalna opłata za śmieci przy metodzie "od wody"

Ustawa śmieciowa. Przy zastosowaniu metody "od wody" opłata za odpady nie będzie mogła być wyższa niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. około 150 zł. Jakie jeszcze zmiany zawiera nowela ustawy śmieciowej?

Jak zgłosić informację o porzuconych odpadach?

Informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych może zgłosić przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zgłoszenia można dokonać anonimowo.

Maksymalna opłata za śmieci uzależniona od ilości zużytej wody - zmiany w ustawie śmieciowej

Maksymalna wysokość opłaty za odpady, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł - poinformowało we wtorek 15 czerwca 2021 r. Centrum Informacyjne Rządu.

Koszty utrzymania mieszkania – kwiecień/maj 2021 r.

Koszty utrzymania mieszkania. Więcej niż 1000 złotych miesięcznie – tyle statystyczna polska rodzina wydaje już na utrzymanie i wyposażenie mieszkania. Powodów tak dużych kosztów jest kilka – śmieci, prąd, ale też drożejące meble, usługi remontowe czy woda.

REKLAMA

Niższe opłaty za wywóz śmieci - będą nowe przepisy

Niższe opłaty za wywóz śmieci Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało 29 kwietnia 2021 r., że w najbliższym czasie do Sejmu trafią kolejne zmiany zaakceptowane przez stronę samorządową, mające m.in. obniżyć koszty funkcjonowania systemu odpadowego dla mieszkańców.

Rozszerzona odpowiedzialność producentów a system odpadów komunalnych w Polsce

ROP a system odpadów komunalnych. Wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) nie sfinansuje całego systemu odpadów komunalnych w Polsce - podkreślono w raporcie Deloitte dla Konfederacji Lewiatan. Dodano, że wkład biznesu w system powinien zależeć m.in. od rodzaju wprowadzanego opakowania.

Nowy system gospodarki odpadami. Samorządy dopłacą do śmieci

Nowy system gospodarki odpadami. Rząd chce, by gminy mogły legalnie dopłacać do systemu gospodarki odpadami. Lokalne władze twierdzą, że to przekładanie z jednej kieszeni do drugiej, a kluczem do obniżenia stawek jest wdrożenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów.

Odpady, recykling, system kaucyjny. Duże zmiany już od 2022 roku?

Odpady, recykling, system kaucyjny. Unijny pakiet odpadowy narzuca Polsce – podobnie jak wszystkim krajom członkowskim – wysokie cele dotyczące recyklingu odpadów opakowaniowych. Ma on wzrosnąć do 65 proc. w 2025 roku oraz 70 proc. w 2030 roku. Prawdopodobnie w przyszłym roku rynek ten czeka rewolucja. Wdrożenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów oraz systemu kaucyjnego, nad którymi pracuje resort klimatu i środowiska, przeniesie koszty związane z prowadzeniem selektywnej zbiórki i recyklingiem na producentów stosujących opakowania. Dziś odpowiedzialne są za to gminy, które przerzucają opłaty na mieszkańców. Raport Eunomia Research & Consulting i firmy TOMRA wskazuje, że tak duża zmiana wymaga wielomiesięcznych przygotowań wszystkich uczestników systemu, dlatego jak najszybciej potrzebne są przepisy, które ją wdrożą.

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe w Warszawie chcą zmiany nowej uchwały śmieciowej

Uchwała śmieciowa w Warszawie 2021. Kilkadziesiąt stołecznych spółdzielni i wspólnot apeluje o to, by miasto zmieniło nowe zasady naliczania opłat za wywóz śmieci, które wejdą w życie 1 kwietnia 2021 roku. Wybrana metoda jest najmniej sprawiedliwa społecznie, zwłaszcza w sytuacji pandemii - podkreślają.

Sąd nie wstrzymał stołecznej uchwały śmieciowej

Uchwała śmieciowa w Warszawie. Wojewódzki Sąd Administracyjny nie wstrzymał wykonania stołecznej uchwały śmieciowej, która ma wejść w życie w 1 kwietniu 2021 roku. Wniosek Prokuratury Okręgowej w tej sprawie sąd uznał za "zbyt ogólny" i niedostateczne uzasadniony.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) - czym jest, do czego służy?

Zużyty sprzęt RTV i AGD, jak i opony, akumulatory, gruz po remoncie, czy też meble – wszystkie te odpady możemy nieodpłatnie oddać w gminnym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). PSZOK to specjalnie zorganizowane dla mieszkańców gminy miejsce, w którym mogą oni pozostawić odpady komunalne, w szczególności te, których nie należy wrzucać do przydomowych pojemników/worków lub pergoli. Działają one we wszystkich gminach w wersji stacjonarnej, a dodatkowo niektóre jednostki samorządowe oferują również ich mobilne wersje. Gdzie szukać informacji na ich temat?

Warszawa: opłata za śmieci będzie uzależniona od zużycia wody?

Proponujemy zmianę metody naliczania opłat za gospodarowanie odpadami z obecnie obowiązującej stawki na stawkę od zużycia wody – powiedział 13 października 2020 r. wiceprezydent stolicy Michał Olszewski. "Jest to metoda, która w odbiorze społecznym, a także wśród ekspertów, uznawana jest za najbardziej czytelną" – dodał.

Ciechanów pierwszym miastem ze stałym innowacyjnym systemem segregacji odpadów

Ciechanów (Mazowieckie) jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie na stałe zamontowano bezdotykowe pojemniki do segregacji odpadów w zabudowie wielorodzinnej. Dzięki nim można m.in. kontrolować zbiórkę selektywną. Urząd Miasta chce wyposażyć w podobne rozwiązania kolejne osiedla.

Ministerstwo Klimatu: odbieranie, a zbieranie odpadów komunalnych to nie to samo

Przedsiębiorca wyłącznie odbierający odpady komunalne nie musi posiadać zezwolenia na zbieranie odpadów w bazie magazynowo-transportowej. Takie objaśnienie przepisów Minister Klimatu wydał na wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Obowiązek zbierania odbieranych odpadów komunalnych - objaśnienia prawne Ministra Klimatu

Na wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Minister Klimatu wydał objaśnienia prawne w sprawie obowiązku zbierania odbieranych odpadów komunalnych. Minister Klimatu potwierdza obowiązywanie zasady swobody podejmowania działalności gospodarczej odnośnie prowadzenia działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych niezależnie od działalności w zakresie zbierania tych odpadów

Zmiany prawne w gospodarce odpadami

Ułatwienia dla gmin i mieszkańców w zakresie gospodarki odpadami, zaostrzenie kar za zaśmiecanie i określenie stopniowych, racjonalnych poziomów recyklingu przez gminy to niektóre z propozycji zmian, których celem jest uelastycznienie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi i obniżenie kosztów jego funkcjonowania – poinformował wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Coraz więcej śmieci w gospodarstwach domowych

Statystyczny Polak wytwarza 7 kg więcej śmieci niż rok temu. Czy to kolejny efekt pandemii i przebywania w domu? A może brak działań proekologicznych przyczynia się do takiej sytuacji?

Czym grozi palenie śmieci w kominku?

Rocznie w Polsce produkuje się średnio 58 milionów m3 odpadów komunalnych. To jakby zapełnić śmieciami po dach Stadion Narodowy aż 58 razy. Część z odpadów staje się paliwem opałowym – wielu Polaków uważa, że palenie śmieci jest bardziej ekologiczne, niż ich segregowanie. Jakie są jednak skutki wrzucania śmieci do kominka?

Czy palenie odpadów komunalnych jest bezpieczne dla środowiska?

Czy segregacja odpadów komunalnych i ich składowanie są bezpieczne dla środowiska? w praktyce rozkładowi ulegają tylko substancje organiczne i tylko one umożliwiają gromadzenie się biogazu bogatego w metan i tlenek węgla.

Opłaty za wywóz śmieci w 2013 roku

Opłaty za wywóz śmieci w tym odpadów komunalnych w 2013 roku będą zależeć od gminy. Gmina będzie ustalać wysokość opłat oraz sposób ich naliczania. Inne opłaty będziemy płacić za śmieci niesegregowane, inne za posegregowane śmieci. Jeśli zdecydujemy się na segregację, będziemy płacić mniej.

REKLAMA