Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny
REKLAMA
REKLAMA
- Śmierdzący kompostownik to nie tylko Twój problem
- Sprawdź, czy umieściłeś swój kompostownik w dobrym miejscu
Śmierdzący kompostownik to nie tylko Twój problem
REKLAMA
Na wstępie pamiętajmy, że kompostownik lub pryzma kompostowa nie może być uciążliwy dla sąsiadów. Warto by estetycznie wyglądał (a najlepiej nie był widoczny z sąsiedniej posesji) i przede wszystkim nie powinien z niego dobywać się przykry zapach. Przy tym należy tu zastrzec, że prawidłowo prowadzony proces kompostowania nie jest nadmiernie "zapachowo" uciążliwy a rozchodzące się odory z kompostownika świadczą o zakłóceniu tego procesu. Najczęściej jak kompost zaczyna brzydko pachnieć wystarczy go przerzucić, by przywrócić prawidłowy proces kompostowania.
REKLAMA
Pamiętaj! Jeżeli Twój kompostownik będzie uciążliwy dla sąsiada i/lub źle usytuowany na Twojej posesji ( o czym piszę dalej) będzie on uprawniony do zgłoszenia naruszenia prawa do inspektora nadzoru budowlanego (który może nakazać rozbiórkę) i/lub złożyć pozew na podstawie art. 144 k.c.*, o zaprzestanie składowania kompostu z uwagi na immisję** (w tym wypadku zapach).
* W art. 144 kodeksu cywilnego wskazano, że „Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”.
**Immisje to wszelkie działania które zakłócają korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę (w tym pojęciu mieszczą się np. hałas, zapach, dym).
Sprawdź, czy umieściłeś swój kompostownik w dobrym miejscu
REKLAMA
Jak wspominałem, jako właściciel nieruchomości nie masz pełnej swobody, co do tego gdzie umieścisz swój kompostownik. Prawnie traktowany jest on jako zbiornik na odpadki, czy inny typ urządzenia sanitarno-gospodarczego. Przy tym zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych, nie każda sterta trawy czy chwastów na działce będzie kompostownikiem. Przejściowe zrzucenie kilku taczek ściętej trawy przy granicy działki sąsiada nie będzie stanowiła naruszania prawa. Jednak taki sąsiad będzie miał prawo do powództwa cywilnoprawnego o immisje, jeśli wykaże że sterty skoszonej trawy źle oddziaływają na jego nieruchomość.
Kwestie prawne dotyczące szczegółowych warunków lokalizacji tego typu rządzeń: reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Z przepisów przywołanego rozporządzenia w wynika, że
- kompostownik (o wielkości do 10 m3), powinien być ustawiony się w odległości nie mniejszej niż 7,5 m od granicy działki, a 15 m od domu.
- duży kompostownik (o pojemności do 50 m3), należy odsunąć aż 30 m od domu mieszkalnego, odległość od granicy działki 7,5 m.
Dla Państwa wygody odpowiedni przepis przywołujemy w ramce.
1. Odległość pokryw i wylotów wentylacji ze zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe, dołów ustępów nieskanalizowanych o liczbie miejsc nie większej niż 4 i podobnych urządzeń sanitarno-gospodarczych o pojemności do 10 m3 powinna wynosić co najmniej:
1) od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz do magazynów produktów spożywczych - 15 m;
2) od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego - 7,5 m.
2. W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej odległości, o których mowa w ust. 1, powinny wynosić co najmniej:
1) od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi - 5 m, przy czym nie dotyczy to dołów ustępowych w zabudowie jednorodzinnej;
2) od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego - 2 m.
3. Odległości pokryw i wylotów wentylacji z dołów ustępów nieskanalizowanych o liczbie miejsc większej niż 4 oraz zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe i kompostowników o pojemności powyżej 10 m3 do 50 m3 powinny wynosić co najmniej:
1) od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń wymienionych w ust. 1 pkt 1 - 30 m;
2) od granicy działki sąsiedniej - 7,5 m;
3) od linii rozgraniczającej drogi (ulicy) lub ciągu pieszego - 10 m.
4. Właściwy organ w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w porozumieniu z państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym, może ustalić dla działek budowlanych położonych przy zabudowanych działkach sąsiednich odległości mniejsze niż określone w ust. 1 i 2.
5. (… - skrót redakcji)
6. Odległości zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe i kompostowników o pojemności powyżej 50 m3 od budynków przeznaczonych na pobyt ludzi należy przyjmować zgodnie ze wskazaniem ekspertyzy technicznej, przyjętej przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 1225 ze zm.
Sławomir Biliński
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.