REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zgłosić informację o porzuconych odpadach?

Informacja o porzuconych odpadach przez stronę GIOŚ
Informacja o porzuconych odpadach przez stronę GIOŚ
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych może zgłosić przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zgłoszenia można dokonać anonimowo.

Informacja o porzuconych odpadach przez stronę GIOŚ

Ozdoba przekazał na konferencji w dniu 22 czerwca br. informację o nowej funkcjonalności strony Inspektoratu. Wyjaśnił, że za jej pośrednictwem można już zgłosić interwencję dotyczącą nieprawidłowości w gospodarce odpadowej.

REKLAMA

Wiceszef resortu klimatu i środowiska powiedział, że zgłoszenia można dokonać przez stronę gios.gov.pl, klikając ikonę "Zgłoś interwencję". Jest ona dobrze widoczna, jest podświetlona na czerwono i oznaczona wykrzyknikiem. Ozdoba dodał, że zgłoszenia można dokonać poprzez komputer lub smartfon.

REKLAMA

Klikając w tę ikonę przechodzimy do formularza zgłoszenia, gdzie mamy do wyboru kilka kategorii zgłoszenia. Ozdoba wyjaśnił, że za pośrednictwem formularza można zgłosić do Inspekcji m.in. nielegalne składowanie odpadów niebezpiecznych, komunalnych czy podpalenia związane z gospodarką odpadową.

Wiceminister podkreślił, że nowe narzędzie ma dać możliwość szybkiego zareagowania, zanim problem urośnie. "W Polsce mamy zinwentaryzowanych ponad 800 miejsc porzuceń czy miejsc nielegalnego gromadzenia odpadów. Ta skala mogłaby być mniejsza gdyby była odpowiednia reakcja i zgłaszanie tej problematyki" - zauważył.

Ozdoba zaapelował, że jeśli w naszym sąsiedztwie widzimy, iż w magazynie lub stodole pojawiają się podejrzane duże pojemniki, beczki, to zgłośmy to. Zapewnił, że po zgłoszeniu odpowiednie mechanizmy państwowe zareagują i być może pojawi się możliwość wykrycia problemu już na etapie jego powstawania, a nie wtedy, kiedy on urośnie. Zwrócił uwagę, że uprzątniecie, remediacja terenów, gdzie były np. składowane odpady niebezpieczne to gigantyczne koszty. Dodał ponadto, że jeśli dany proceder zostanie odpowiednio szybko wykryty, to później łatwiej jest również dochodzić odpowiedzialności.

Zgłoszenia trafią do GIOŚ do departamentu zwalczania przestępczości środowiskowej

REKLAMA

Przedstawiciel MKiŚ wyjaśnił ponadto, że zgłoszenia trafiać będą do GIOŚ do departamentu zwalczania przestępczości środowiskowej. Dodał, że w 2020 roku Inspekcja zwiększyła wykrywalność przestępstw o 22 proc. Wskazał, że w ub.r. skierowano ponad 600 aktów oskarżenia wobec osób podejrzewanych o takie czyny, kiedy w 2015 r. było tylko 44 takich aktów.

Uczestniczący w konferencji p.o. GIOŚ Marek Chibowski podkreślił, że, mimo iż w formularzu znajduje się miejsce na dane zgłaszającego - imię i nazwisko, adres, e-mail, telefon - nie trzeba ich wypełniać, co oznacza, że zgłoszenia można dokonać anonimowo.

Chibowski przyznał, że problem porzucanych odpadów nasila się na prywatnych posesjach. Wyjaśnił, że często zdarza się, że wynajmowane są magazyny, hale, stodoły na uboczu w miejscach mniej zamieszkałych, gdzie potem magazynowane są odpady. Takie miejsca są bardzo szybko wypełniane, a następnie osoby wynajmujące znikają. Problem potem mają właściciele gruntów, na których spada odpowiedzialność za utylizację takich odpadów.

Apel do właścicieli nieruchomości

Dlatego szef GIOŚ zaapelował do właścicieli nieruchomości, by się zastanowili, komu wynajmują np. powierzchnię magazynową, byli czujni.

Chibowski tłumaczył, że dostępny na stronie Inspektoratu formularz jest bardzo prosty. Na początku należy wybrać spośród kilku opcji kategorię zgłoszenia. Są to np. porzucenie, nielegalne składowanie odpadów - tych niebezpiecznych jak i komunalnych. Można także zgłosić nielegalny transport odpadów, również z zagranicy. Z formularza możemy również wybrać opcję zanieczyszczenia wody, powietrza i ziemi substancjami.

Kolejnym krokiem jest wskazanie miejsca np. nielegalnego porzucenia odpadów; zgłaszający uzupełnia informacje w miarę ich posiadania. Na końcu należy zweryfikować swoje zgłoszenie.

"Jeśli idziemy do lasu na spacer i widzimy porzucone odpady, widzimy nagle w mało zamieszkanym terenie duże ilości samochodów ciężarowych, które dowożą jakieś mausery (pojemniki), beczki - zgłośmy to. Profilaktyka i prewencja są dużo tańsze, niż potem podejmowanie działań i dokonywanie utylizacji, rekultywacji gruntów, remediacji" - zaapelował Chibowski.

Zaostrzenie kar za przestępstwa przeciwko środowisku

Wiceminister Ozdoba dodał, że liczy na to, iż jeszcze w tym roku uda się przyjąć odpowiednie przepisy nowelizacji Kodeksu karnego oraz Kodeksu wykroczeń, który istotnie będzie zaostrzać kary za przestępstwa przeciwko środowisku. Poinformował, że przygotowany przez resort klimatu i środowiska projekt czeka na wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu.

Projektowane przepisy przewidują m.in. możliwość zastosowania kary do 25 lat pozbawienia wolności za przestępstwa środowiskowe, w wyniku których dochodzi do śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób. Taka kara mogłaby mieć zastosowanie np. w przypadku, kiedy w związku z nielegalnym składowaniem odpadów dochodzi do zatrucia źródeł wody, co generuje znaczne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia obywateli - tłumaczyło ministerstwo.

Projekt przewiduje ponadto podniesienie zarówno dolnej, jak i górnej wysokości kar za przestępstwa środowiskowe, w tym m.in. na nielegalne składowanie odpadów.

autor: Michał Boroń

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA

  Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

  Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

  Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

  Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

  REKLAMA