REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nowe opłaty za śmieci – jak wpłyną na funkcjonowanie wspólnoty mieszkaniowej?

Subskrybuj nas na Youtube
Śmieci Fot. Fotolia
Śmieci Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowe opłaty za śmieci zaczną obowiązywać od 1 lipca 2013 roku. Większość gmin przedstawiła już sposób naliczania nowych opłat za śmieci. Nowelizacja ustawy największy wpływ może mieć na funkcjonowanie wspólnot mieszkaniowych. Jaka jest tego przyczyna?

Opłaty za śmieci

Obowiązująca od 1 stycznia 2012 roku tzw. ustawa śmieciowa przerzuca z właścicieli nieruchomości na gminy obowiązek zapewnienia odbioru, wywozu i utylizacji odpadów w zamian za odgórną, jednakową opłatę na terenie całej gminy. Samorządowcy otrzymali cztery możliwości naliczania stosownych stawek: od gospodarstwa domowego, zużytej wody, powierzchni mieszkalnej lub liczby osób zamieszkujących gospodarstwo. Nowelizacja ustawy z dnia 25 stycznia 2013 r., jak informuje Ministerstwo Środowiska, umożliwia władzom lokalnym prowadzenie bardziej racjonalnej i elastycznej polityki przy ustalaniu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, gdyż dopuszcza możliwość dowolnego łączenia różnych metod ich naliczania.

REKLAMA

Zobacz także: W jaki sposób podejmowane są uchwały we wspólnocie mieszkaniowej?

REKLAMA

– Oznacza to, że na obszarze jednej gminy samorząd będzie mógł stosować różne metody ustalania wysokości opłaty. Przykładowo, dla części gminy wyposażonej w wodociągi stawka liczona będzie według zużycia wody, natomiast dla pozostałych – na podstawie ilości mieszkańców zamieszkujących określoną nieruchomość. Ponadto, stawki opłat mogą być zróżnicowane w zależności od powierzchni lokalu mieszkalnego, liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość, odbierania odpadów z terenów wiejskich lub miejskich oraz od rodzaju zabudowy.informuje Mariusz Łubiński, prezes Admus Sp. z o.o.

Rada gminy może również wprowadzić zwolnienia z opłat śmieciowych czy nawet ustanowić dopłaty dla właścicieli nieruchomości. Z drugiej strony ustawa ma pomóc w racjonalnym gospodarowaniu odpadami. Zakłada niższe opłaty dla nieruchomości segregujących odpady, niż w przypadku odpadów mieszanych. Gminy miały czas do końca grudnia 2012 roku na ustalenie wysokości opłaty śmieciowej, jednak wiele z nich wstrzymało się z tą decyzją do czasu wejścia w życie nowelizacji do ustawy. Te gminy, które już uchwaliły metodę oraz stawki opłat za odbiór odpadów komunalnych, mogą, ale nie muszą, zastosować się do wprowadzonych zmian. Samorządy mają czas do 1 lipca 2013 na uchwalenie wszelkie potrzebnych przepisów i procedur odpowiadających wymogom ustawy.

Zobacz także: Co zrobić, kiedy sąsiad nie płaci za czynsz?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koszty i segregacja

Ustawa z pewnością uderzy we wspólnoty mieszkaniowe, które do tej pory same, kierując się rachunkiem ekonomicznym, wybierały firmę odbierającą śmieci.

– W przypadku Wspólnot, korzystających z usług profesjonalnego zarządcy, podwyżki cen mogą być bardziej odczuwalne, gdyż ci świadcząc usługi dla wielu Wspólnot Mieszkaniowych mogli negocjować preferencyjne wysokości opłat za wywóz odpadów ze wszystkich osiedli. Niestety nowa ustawa zabiera im taką możliwość.wskazuje Mariusz Łubiński. Wyższa składka wynika również z konieczności zorganizowania przez gminę kompleksowego systemu odbioru śmieci. Do tej pory właściciele nieruchomości płacili za usługę, teraz będą płacić podatek za odbiór śmieci przez gminę. W ramach opłaty za odbiór odpadów, gmina zrealizuje przetarg, ustali wynagrodzenie dla podwykonawcy oraz będzie odpowiadać za zarządzanie tym procederem, np. stworzy odpowiednią komórkę w Urzędzie Gminnym i zatrudnią pracownika na etacie. Cena całego przedsięwzięcia będzie więc sporo wyższa niż w przypadku samej usługi odbioru worka sprzed naszej posesji.

Zobacz także: Powołanie i odwołanie zarządu wspólnoty mieszkaniowej

REKLAMA

Przepisy nakazują segregację śmieci, stąd też wiele samorządów ustala bardzo wysokie, często wręcz zaporowe stawki za odpady mieszane. Zdaniem ustawodawcy, rozdzielanie śmieci powinno być bardziej opłacalne, a oszczędności dla właściciela nieruchomości mocniej odczuwalne. Taka forma perswazji, w zamyśle twórców, winna skłonić do zwiększenia przypadków segregacji odpadów i późniejszego recyklingu. Oświadczenie, jak również odpowiedzialność za to, czy będzie dokonywana segregacja śmieci czy też nie, spoczywa na właścicielach nieruchomości, w tym na wspólnocie mieszkaniowej. I tu może pojawić się problem wspólnot związany z egzekwowaniem konieczności segregacji śmieci wśród mieszkańców. Wystarczy bowiem, że jeden z mieszkańców nie dokona rozdziału odpadów, a wspólnota utraci zniżkę, otrzymując stosowną karę pieniężną. Ogromne znaczenie w kwestii wykonywalności deklaracji segregowania śmieci będzie miał zatem czynnik edukacyjny. Zarządy, jak również Zarządzający nieruchomością, będą musieli dołożyć wszelkich starań, żeby pokazać realne korzyści wynikające z takiego stanu rzeczy. Niemniej ciężko będzie kogoś zmusić do segregacji, gdy ten uprze się, by tego nie robić. Niemożliwa staje się również całodobowa kontrola lokatorów, dlatego tak ważną kwestią będzie edukacja w tym zakresie oraz pomoc wspólnoty poprzez przykładowe rozdawanie darmowych worków.

Niewątpliwym plusem nowej ustawy jest eliminacja procederu podrzucania śmieci pod osłoną nocy. Dzięki ustawie, stało się to działanie bezsensowne, gdyż opłatą zostaną objęci wszyscy. Zniknie więc poranny widok worków śmieci zalegających przed zamkniętą furtką ogrodzenia osiedlowego kontenera.

Zobacz także: Jak wspólnota mieszkaniowa może rozliczać zużycie ciepła?

Źródło: Admus

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA