REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Polacy za granicą – zakup mieszkania w Polsce przez pełnomocnika

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polacy, którzy pracują za granicą często planują zakup mieszkania w kraju. Udzielenie pełnomocnictwa jest skutecznym sposobem na sfinalizowanie transakcji na odległość. Co trzeba wiedzieć, planując zakup nieruchomości przez pełnomocnika?

Wielu Polaków wybrało pracę za granicą, by szybciej zebrać kapitał i skrócić drogę do własnego mieszkania. Korzystna sytuacja na rynku, czyli niskie ceny nieruchomości, mogą przyspieszyć decyzję o zakupie. Typowym problemem staje się wtedy przyjazd, ale można poradzić sobie na odległość dzięki funkcji pełnomocnika.

REKLAMA

Pełnomocnik załatwi formalności w Polsce

Udzielenie pełnomocnictwa pozwala na nadzorowanie transakcji zza granicy. Pełnomocnikiem może być każdy, kto ma zdolność do czynności prawnych. Częstym zabiegiem jest upoważnienie do podejmowania najważniejszych decyzji kogoś z rodziny.

Zobacz także: Koszty związane z budową domu i kupnem mieszkania – Vademecum

Akt notarialny pełnomocnictwa

By udzielić pełnomocnictwa, niezbędna jest wizyta u notariusza i sporządzenie aktu notarialnego. Potrzebne będą: dane mocodawcy i osoby upoważnionej. Jeśli dokument ma być przygotowany w innym kraju, trzeba pamiętać o jego legalizacji – do tego celu służy klauzula apostille (poświadczenie legalizacji dokumentów). W większości państw poświadczenie aktów prawnych wydaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Wybierz rodzaj i zakres pełnomocnictwa

REKLAMA

Pełnomocnik nie może dostać uprawnień do wszelkich działań prawnych, więc należy ustalić ich zakres. Jeśli celem upoważnienia jest kupno mieszkania w Polsce, należy do tego ograniczyć obowiązki upoważnionej osoby (uwzględniając formalności związane z transakcją).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Są dwa rodzaje pełnomocnictwa: ogólne i szczegółowe, więc wybór właściwego ma kluczowe znaczenie. W przypadku kupna i sprzedaży nieruchomości w grę wchodzi szczegółowe pełnomocnictwo.

Zobacz także: Czy warto negocjować na rynku mieszkaniowym?

Treść aktu notarialnego ma znaczenie

Oprócz danych mocodawcy i pełnomocnika oraz celu działań akt notarialny powinien zawierać konkretne punkty transakcji. Mocodawca może upoważnić pełnomocnika do kontaktów z klientem, z urzędami i do podpisania umowy. Inne ważne informacje, to chociażby maksymalna kwota, za którą upoważniona osoba może kupić mieszkanie.

Zobacz także: Czy przy zakupie nieruchomości należy sprawdzić formę jej własności?

Ile trwa pełnomocnictwo?

Pełnomocnictwo wygasa z chwilą śmierci jednej ze stron, ale w tym konkretnym przypadku kończy  się z chwilą realizacji celu. Po zakupie mieszkania pełnomocnik powinien zwrócić wypis aktu notarialnego – dopóki go ma, może z niego korzystać.

Koszty związane z pełnomocnictwem

W związku z tym, że pełnomocnictwo ma formę aktu notarialnego, do kosztów należy wliczyć wizytę u notariusza, sporządzenie aktu notarialnego (maksymalnie 30 zł + 22% VAT) i wypisów (maks. 6 zł + 22% VAT). Jeśli dokumenty przygotowywane są za granicą, w języku obcym, należy skorzystać też z usług tłumacza przysięgłego. Poza tym od pełnomocnika należy też uiścić opłatę skarbową – w wysokości 17 zł.

Zobacz także: Jakie mieszkanie opłaca się kupić pod wynajem?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

REKLAMA