Deklaracje śmieciowe - w Toruniu złożyli prawie wszyscy
REKLAMA
REKLAMA
Toruń doskonale radzi sobie z wdrażaniem nowej ustawy o gospodarowaniu odpadami. Deklaracje o wysokości stawek za odbiór odpadów złożyło prawie sto procent właścicieli nieruchomości, śmieci są odbierane regularnie, a segregacja przynosi efekty.
REKLAMA
Z wyliczeń Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Toruniu wynika, że segregacja idzie dobrze i torunianie się do niej przykładają. Tylko przez pierwsze 10 dni obowiązywania nowej ustawy masa odpadów suchych wzrosła z 77 do 121 ton, papieru z 11 do 19 ton, a tworzyw sztucznych z 13 do 19 ton. Szkło utrzymało się na tym samym poziomie.
Zobacz także: Jak segregować śmieci? Infografika
REKLAMA
W najbliższych dniach właściciele toruńskich nieruchomości otrzymają informację z indywidualnym numerem rachunku bankowego, na który należy wpłacać opłatę za wywóz odpadów. Oczywiście dotyczy to tylko tych właścicieli, którzy złożyli deklarację o wysokości opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Wysokość opłaty zależy od danych wskazanych w deklaracjach składanych do Urzędu Miasta Torunia.
Pierwszą opłatę należało uiścić do 31 lipca 2013 roku. Robi się to przelewem na wskazany rachunek bankowy albo w kasie Urzędu Miasta Torunia przy ul. Grudziądzkiej 126b. Kasy urzędu czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-17.00.
Warto podkreślić, że w Toruniu deklaracje złożyło 96,7% mieszkańców i niemal wszyscy chcą segregować odpady.
– To niezły wynik, ale chcielibyśmy mieć już te 100%. Ciągle czekamy na deklaracje od tych właścicieli nieruchomości, którzy są do tego obowiązani, a jeszcze tego nie uczynili – mówił dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMT Marcin Kowallek na konferencji prasowej 19 lipca 2013 r.
Gdy ktoś nie złoży deklaracji, zgodnie z art. 6 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wysokość opłaty może zostać naliczona odgórnie przez urzędników. Nie byłaby to jednak żadna kara, lecz po prostu odgórne ustalenie stawki. Pod uwagę należy przy tym wziąć uzasadnione szacunki, w tym średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze. Miasto nie chce jednak naliczać opłat odgórnie. Wszyscy spóźnialscy, bez żadnych konsekwencji, mają jeszcze szanse na złożenie deklaracji.
Czyste formularze deklaracji wydają i wypełnione druki przyjmują:
- Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia, ul. Legionów 220
- Punkty Informacyjne Urzędu Miasta Torunia: ul. Wały gen. Sikorskiego 8, Grudziądzka 126b, Poznańska 52 i Dziewulskiego 38
Druki dostępne są także na stronie torun.pl w zakładce „Gospodarka odpadami”.
Zobacz także: Ustawa "śmieciowa" - obowiązki gminy
Źródło: UM Toruń
REKLAMA
REKLAMA