REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Plac zabaw na terenie wspólnoty mieszkaniowej

Plac zabaw. Fot. Fotolia
Plac zabaw. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Plac zabaw na terenie wspólnoty mieszkaniowej według prawa budowlanego jest terenem prywatnym. W związku z tym budowa placu zabaw na terenie wspólnoty mieszkaniowej nie wymaga zgłoszenia właściwemu organowi nadzoru budowlanego. Jakie wymagania techniczne i normy bezpieczeństwa powinien spełniać plac zabaw?

Inicjatywę wybudowania placu zabaw należy rozpocząć od uregulowania kwestii formalnych. Z uwagi na określoną formę własności, nie są one byt rozbudowane. Jak wskazuje Mariusz Łubiński, prezes Admus Sp. z o.o. – Plac zabaw usytuowany na nieruchomości należącej do wspólnoty mieszkaniowej nie jest, w rozumieniu prawa budowlanego, miejscem publicznym, a terenem prywatnym. Wykonanie placu zabaw na terenie należącym do wspólnoty mieszkaniowej nie wymaga zatem zgłoszenia właściwemu organowi nadzoru budowlanego, ani pozwolenia na budowę. Inaczej niż w przypadku spółdzielni mieszkaniowej. Wpływa to niezwykle korzystnie na czas realizacji przedsięwzięcia. W rozumieniu prawa plac zabaw jest obiektem zaliczanym do tzw. małej architektury, wyposażonym w urządzenia rekreacyjne i zabawowe.

REKLAMA

Fot. Fotolia

Zobacz także:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymagania techniczne i normy

Brak konieczności zgłoszenia obiektu do nadzoru budowlanego nie oznacza jednak całkowitej samowoli budowlanej mieszkańców. Plac zabaw powinien bowiem spełniać dość rygorystyczne wymagania techniczne, zgodne z przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych budynków i ich usytuowania. Wynika z nich, że odległość placu od ulicy, okien oraz zsypów śmieci powinna wynosić minimum 10 metrów. Nasłonecznienie placu zabaw dla dzieci powinno wynosić co najmniej 4 godziny liczone w dniach równonocy w godz. 10–16, a w warunkach miejskich co najmniej 2 godziny.

Zobacz także: Jak zaskarżyć uchwałę wspólnoty mieszkaniowej?

Projekt placu zabaw powinien również wypełniać określone wymogi bezpieczeństwa. Urządzenia stanowiące wyposażenie placu zabaw bezwarunkowo muszą spełniać normy PN-EN 1176 i PN-EN 1177. Dyrektywy te określają ogólne wymagania dotyczące urządzeń i nawierzchni amortyzujących, jak również poruszają zagadnienia związane z eksploatacją i zarządzaniem placów zabaw. To w oparciu o nie, Inspektor Nadzoru Budowlanego przeprowadza kontrolę placu.zaznacza Mariusz Łubiński. Warto również pamiętać, iż poza sprecyzowanymi wymogami zawartymi w powyższych normach, place zabaw – jak każdy obiekt architektoniczny i muszą także być zgodne z literą prawa budowlanego oraz ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów.

Zobacz także: Jak wspólnota może zarabiać?

Co z projektem?

Projektant powinien dostosować miejsce i wyposażenie placu zabaw do oczekiwań mieszkańców w zgodzie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. W tym celu warto zapamiętać kilka praktycznych porad.

Po pierwsze – przy projektowaniu placu zabaw warto wykorzystać naturalne ukształtowanie terenu i podłoża. Walor atrakcyjności placu z pewnością podniesie otaczający krajobraz oraz roślinność, zapewniająca cień i wpływająca na estetykę. Po drugie, plac zabaw powinien być ogrodzony, by utrudnić wstęp zwierzętom i zapobiec ewentualnemu opuszczeniu placu przez małe dzieci. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy nasza wspólnota wraz z terenem mieści się w pobliżu ruchliwej drogi lub torów kolejowych. Rekomendowana przez normę PN-EN 1176 wysokość ogrodzenia wynosi 1m, przy czym bardziej należy zwrócić uwagę na wytrzymałość i zabezpieczenie krawędzi ogrodzenia. Bramy wejściowe powinny otwierać się na zewnątrz, a teren wokół nich utwardzony. Przy czym ich szerokość powinna umożliwiać wjazd na teren służbom ratunkowym. Należy zadbać o miejsca siedzące dla rodziców i opiekunów.dodaje Mariusz Łubiński.

Zobacz także: Obowiązki członków wspólnoty mieszkaniowej

Kwestia doboru urządzeń i narzędzi, dostępnych na placu zabaw leży w gestii wspólnoty. Dotyczy to także jakości wykonanych elementów. Jeśli zarząd chce kupić tanią huśtawkę bez certyfikatów potwierdzających bezpieczeństwo, może to zrobić bez jakichkolwiek przeszkód. Musi się jednak liczyć z możliwością wystąpienia niebezpiecznych wydarzeń na placu, za które ponosi odpowiedzialność. Przepisy w tym obszarze są dość ogólnikowe, gdyż wynika z nich jedynie, iż należy zadbać o odpowiednie rozmieszczenie urządzeń, tak by zminimalizować ryzyko wypadków z udziałem dzieci bawiących się na dwóch oddzielnych sprzętach. Powinno się również wydzielić strefy dedykowane młodszym i starszym dzieciom, dzięki czemu Ci pierwsi nie będą mogli korzystać z bardziej złożonych urządzeń. Niezmiernie ważne jest także przygotowanie bezpiecznego podłoża, o czym wyraźnie mówi wspomniana norma PN-EN 1177. Wymaga ona, by pod urządzeniami wyższymi niż 60 cm znajdowała się odpowiednia nawierzchnia amortyzująca, np. specjalne powierzchnie syntetyczne.

Zobacz także: Nabycie lokalu przez wspólnotę mieszkaniową

Na terenie placu powinny się również znajdować kosze na śmieci oraz miejsca siedzące dla rodziców, usytuowane tak, by dokładnie mogli obserwować swoje dzieci.

Trzeba też pamiętać, iż każdy nowo wybudowany plac zabaw będzie sprawdzany przez kontrolera i tylko inwestycje przeprowadzone w sposób profesjonalny, wykonane bez żadnych błędów projektowo-wykonawczych, zostaną dopuszczone do użytku. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieścisłości, błędów w wykonaniu lub niezgodności z przepisami, plac zabaw może nie otrzymać akceptacji komisji dokonującej jego odbioru.

Co musi wspólnota?

Utrzymanie placów zabaw należy do obowiązków właścicieli nieruchomości, a zatem wszystkie naprawy, kontrole są finansowane wyłącznie z funduszów wspólnoty. To przede wszystkim obowiązek konserwacji i naprawy urządzeń, corocznej kontroli przeprowadzanej przez specjalistę, wywóz śmieci oraz pielęgnacja zieleni.

Zobacz także: Deregulacja zawodów wpłynie na działanie wspólnot mieszkaniowych

Źródło: Admus

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA