Podatek od gruntów rolnych – od czego zależy jego wysokość?
REKLAMA
REKLAMA
Podatek rolny i jego stawki zależą od wielu czynników, a podstawą do obliczenia jest wpis do ewidencji gruntów. Dotyczy ziem sklasyfikowanych jako użytki rolne, które nie podlegają podatkowi od nieruchomości. Do tej grupy należy też wliczyć grunty zalesione, zadrzewione i zakrzewione, a także stawy rybne. Wysokość podatku gruntowego zależy od wartości ziemi i jej dóbr.
REKLAMA
Na początku warto wyjaśnić pojęcie hektara przeliczeniowego – to jednostka stworzona na potrzeby podatkowe.
Hektar przeliczeniowy to: 1 ha gruntów klasy IV, a podstawą jest 1 ha plonu zbóż na ziemi klasy IV.
Zobacz także: Podatek od nieruchomości budzi kontrowersje
Obliczając hektary przeliczeniowe, należy wziąć pod uwagę:
- klasy gruntów,
- okręgi podatkowe,
- rodzaje użytków rolnych.
Stawka podatku
Jakość gleby decyduje o ilości zboża, a ta z kolei wyznacza wartość ziemi. Dlatego kwota podatku zależy od średniej ceny skupu żyta w pierwszych trzech kwartałach roku poprzedzającego rok podatkowy. Ta kwota jest publikowana w „Monitorze Polskim” jako komunikat prezesa GUS-u, do 20 dni od końca III kwartału. Dla gruntów gospodarstw rolnych to 2,5 q, a dla pozostałych 5 q. Gminy mają wpływ na wysokość podatku i mogą ingerować w cenę skupu.
Grunty ze stawami oblicza się w zależności od rodzaju zarybienia. Przykładowo: łososie, trocie, pstrągi, palie to 1 ha przeliczeniowy.
By ustalić stawkę dla swojego gruntu, wystarczy zgłosić się do właściwego urzędu gminy – to najłatwiejszy sposób.
Przelicznik według okręgów podatkowych
Rozporządzenie ministra właściwego do spraw finansów publicznych określa okręgi podatkowe i ich liczbę – mamy 4 okręgi. W związku z tym gminy mają swój przelicznik. Na przykład powiat jeleniogórski w województwie dolnośląskim znajduje się w IV okręgu podatkowym. Oprócz tego do obliczenia hektara przeliczeniowego trzeba wziąć pod uwagę rodzaj gruntu i jego klasy według przelicznika:
Zwolnienie od podatku?
Istotną informacją jest to, że niektóre rodzaje gruntów są zwolnione od podatku. Do tej grupy zaliczamy np. użytki rolne klasy: V, VI i VIz.
Zobacz także: Podatek od nieruchomości i od miejsca postojowego 2013
REKLAMA
REKLAMA