REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podatek od gruntów rolnych – od czego zależy jego wysokość?

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Grunt Fot. Fotolia
Grunt Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Hektar przeliczeniowy to podstawa rozliczenia dla wszystkich właścicieli ziemi rolnej. Ta jednostka kalkulacyjna pozwala na obliczenie powierzchni gruntu i wysokości podatku, który trzeba od niego zapłacić. Jak wygląda przelicznik?

Podatek rolny i jego stawki zależą od wielu czynników, a podstawą do obliczenia jest wpis do ewidencji gruntów. Dotyczy ziem sklasyfikowanych jako użytki rolne, które nie podlegają podatkowi od nieruchomości. Do tej grupy należy też wliczyć grunty zalesione, zadrzewione i zakrzewione, a także stawy rybne. Wysokość podatku gruntowego zależy od wartości ziemi i jej dóbr.

REKLAMA

Na początku warto wyjaśnić pojęcie hektara przeliczeniowego – to jednostka stworzona na potrzeby podatkowe.

Hektar przeliczeniowy to: 1 ha gruntów klasy IV, a podstawą jest 1 ha plonu zbóż na ziemi klasy IV.

Zobacz także: Podatek od nieruchomości budzi kontrowersje

Obliczając hektary przeliczeniowe, należy wziąć pod uwagę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • klasy gruntów,
  • okręgi podatkowe,
  • rodzaje użytków rolnych.

Stawka podatku

Jakość gleby decyduje o ilości zboża, a ta z kolei wyznacza wartość ziemi. Dlatego kwota podatku zależy od średniej ceny skupu żyta w pierwszych trzech kwartałach roku poprzedzającego rok podatkowy. Ta kwota jest publikowana w „Monitorze Polskim” jako komunikat prezesa GUS-u, do 20 dni od końca III kwartału. Dla gruntów gospodarstw rolnych to 2,5 q, a dla pozostałych 5 q. Gminy mają wpływ na wysokość podatku i mogą ingerować w cenę skupu.

Grunty ze stawami oblicza się w zależności od rodzaju zarybienia. Przykładowo: łososie, trocie, pstrągi, palie to 1 ha przeliczeniowy.

By ustalić stawkę dla swojego gruntu, wystarczy zgłosić się do właściwego urzędu gminy – to najłatwiejszy sposób.

Przelicznik według okręgów podatkowych

Rozporządzenie ministra właściwego do spraw finansów publicznych określa okręgi podatkowe i ich liczbę – mamy 4 okręgi. W związku z tym gminy mają swój przelicznik. Na przykład powiat jeleniogórski w województwie dolnośląskim znajduje się w IV okręgu podatkowym. Oprócz tego do obliczenia hektara przeliczeniowego trzeba wziąć pod uwagę rodzaj gruntu i jego klasy według przelicznika:

Zwolnienie od podatku?

Istotną informacją jest to, że niektóre rodzaje gruntów są zwolnione od podatku. Do tej grupy zaliczamy np. użytki rolne klasy: V, VI i VIz.

Zobacz także: Podatek od nieruchomości i od miejsca postojowego 2013

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA