REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można kupić ogródek działkowy?

Adam Kret
Ogródek działkowy.
Ogródek działkowy.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zastanawiasz się nad kupnem ogródka działkowego? W Internecie można znaleźć wiele ogłoszeń o sprzedaży rodzinnych ogródków działkowych (dawniej pracowniczych ogródków) – czy jednak zakup takiego obiektu jest tak samo prosty, jak każdej innej nieruchomości ? Okazuje się, że nie, a transakcja taka może być obarczona sporym ryzykiem.

Czym jest prawo do rodzinnego ogrodu działkowego?

Pokrótce, jest to wyłączne prawo członka Polskiego Związku Działkowców (PZD), do wyłącznego (bądź wspólnego z małżonkiem) korzystania z jednej działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym. Członek, który na podstawie uchwały PZD uzyskuje przydział działki, może z niej korzystać na prawie używania (swoista forma korzystania z działki, powołana na potrzeby Ustawy o Rodzinnych ogrodach działkowych) lub użytkowania na podstawie Kodeksu cywilnego (ta ostatnia forma dopuszczalna jest w sytuacji, w której PZD jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym gruntów).

REKLAMA

Zobacz także: Czy budowa grilla stacjonarnego wymaga pozwolenia?

Obydwie formy korzystania z działki są prawami niezbywalnymi – tj. nie podlegają normalnym zasadom obrotu, a także nie podlegają dziedziczeniu.

Członek – posiadacz działki – dysponuje jednak prawem własności w stosunku do: nasadzeń, urządzeń i obiektów znajdujących się na działce, wykonanych lub nabytych ze środków finansowych użytkownika działki.

Jak powinien wyglądać obrót ogrodami działkowymi

REKLAMA

Teoretycznie (na podstawie ustawy i statutu PZD) obrót działkami (tj. rozdysponowywanie ich i przydzielanie członkom PZD) leży wyłącznie w gestii Związku. Oznacza to, że jakikolwiek obrót działkami z pominięciem tego ostatniego jest niedopuszczalny i może skutkować pozbawieniem prawa do działki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściwy tryb przyznania działki, wymaga zgłoszenia do PZD i wstąpienia w poczet członków tej organizacji – po czym, oczekiwania na przydział działki (kryteriami przydziału są m.in. sytuacja majątkowa). Jest to sformalizowana procedura, z której wprost wynika:

Zobacz także: Najem lokalu komunalnego a dziedziczenie

- niepewność przydziału działki (a już na pewno niekonkretnej),

- długi okres oczekiwania.

Przydział działki może nastąpić jeśli:

- powstał nowy ogród lub istniejący został powiększony,

- większe działki zostały podzielone,

- poprzedni użytkownik działki zmarł (i nie pojawili się następcy) lub zrzekł się prawa do ogrodu działkowego.

Jak rzeczywiście wygląda procedura?

Powyższa procedura wynika wprost z ustawy i statutu PZD, jednakże potrzeby życiowe wykształciły procedury uproszczone, pozwalające na (w miarę) swobodny obrót działkami.

W sytuacji modelowej – przy „sprzedaży” ogródka działkowego, nowy nabywca wstępuje w poczet w PZD, po czym poprzedni nabywca zrzeka się swojego użytkowania, ze wskazaniem nabywcy jako osoby, której powinna być przekazana działka. Po uiszczeniu wpisowego, na mocy uchwały PZD nabywca otrzymuje przydział działki.

Ta procedura tak naprawdę jest obejściem zarówno ustawy, jak i statutu PZD i nie daje gwarancji przyznania działki.

Dlatego – zanim zapłacimy za działkę, poczekajmy do momentu jej przydzielenia (gwarantując sobie taki tryb w umowie nabycia).

Zobacz także: Lokal socjalny – komu i na jakich zasadach przysługuje?

Co w sytuacji zupełnego ominięcia PZD?

REKLAMA

Jeśli czynności prawnej dokonamy z wyłączeniem Polskiego Związku Działkowców – będzie ona nieważna – a co więcej, PZD ma prawo, w takiej sytuacji, do pozbawienia poprzedniego nabywcy (a w konsekwencji także nabywcy, który nieskutecznie działkę „nabył”) prawa użytkowania działki.

Instytucja prawa do działki w rodzinnym ogródku działkowym najbardziej przypomina w swojej konstrukcji spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Taki lokal także nie podlega normalnemu obrotowi.

Podobne konsekwencje mogą wynikać z próby obejścia przeniesienia użytkowania przez zastosowanie praw zależnych (najem, dzierżawa). Ich zastosowanie może wywołać identyczne skutki jak przeniesienie użytkowania.

Zobacz także: Zakup działki budowlanej – o czym należy pamiętać?

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA