REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można kupić ogródek działkowy?

Adam Kret
Ogródek działkowy.
Ogródek działkowy.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zastanawiasz się nad kupnem ogródka działkowego? W Internecie można znaleźć wiele ogłoszeń o sprzedaży rodzinnych ogródków działkowych (dawniej pracowniczych ogródków) – czy jednak zakup takiego obiektu jest tak samo prosty, jak każdej innej nieruchomości ? Okazuje się, że nie, a transakcja taka może być obarczona sporym ryzykiem.

Czym jest prawo do rodzinnego ogrodu działkowego?

Pokrótce, jest to wyłączne prawo członka Polskiego Związku Działkowców (PZD), do wyłącznego (bądź wspólnego z małżonkiem) korzystania z jednej działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym. Członek, który na podstawie uchwały PZD uzyskuje przydział działki, może z niej korzystać na prawie używania (swoista forma korzystania z działki, powołana na potrzeby Ustawy o Rodzinnych ogrodach działkowych) lub użytkowania na podstawie Kodeksu cywilnego (ta ostatnia forma dopuszczalna jest w sytuacji, w której PZD jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym gruntów).

REKLAMA

Zobacz także: Czy budowa grilla stacjonarnego wymaga pozwolenia?

Obydwie formy korzystania z działki są prawami niezbywalnymi – tj. nie podlegają normalnym zasadom obrotu, a także nie podlegają dziedziczeniu.

Członek – posiadacz działki – dysponuje jednak prawem własności w stosunku do: nasadzeń, urządzeń i obiektów znajdujących się na działce, wykonanych lub nabytych ze środków finansowych użytkownika działki.

Jak powinien wyglądać obrót ogrodami działkowymi

REKLAMA

Teoretycznie (na podstawie ustawy i statutu PZD) obrót działkami (tj. rozdysponowywanie ich i przydzielanie członkom PZD) leży wyłącznie w gestii Związku. Oznacza to, że jakikolwiek obrót działkami z pominięciem tego ostatniego jest niedopuszczalny i może skutkować pozbawieniem prawa do działki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściwy tryb przyznania działki, wymaga zgłoszenia do PZD i wstąpienia w poczet członków tej organizacji – po czym, oczekiwania na przydział działki (kryteriami przydziału są m.in. sytuacja majątkowa). Jest to sformalizowana procedura, z której wprost wynika:

Zobacz także: Najem lokalu komunalnego a dziedziczenie

- niepewność przydziału działki (a już na pewno niekonkretnej),

- długi okres oczekiwania.

Przydział działki może nastąpić jeśli:

- powstał nowy ogród lub istniejący został powiększony,

- większe działki zostały podzielone,

- poprzedni użytkownik działki zmarł (i nie pojawili się następcy) lub zrzekł się prawa do ogrodu działkowego.

Jak rzeczywiście wygląda procedura?

Powyższa procedura wynika wprost z ustawy i statutu PZD, jednakże potrzeby życiowe wykształciły procedury uproszczone, pozwalające na (w miarę) swobodny obrót działkami.

W sytuacji modelowej – przy „sprzedaży” ogródka działkowego, nowy nabywca wstępuje w poczet w PZD, po czym poprzedni nabywca zrzeka się swojego użytkowania, ze wskazaniem nabywcy jako osoby, której powinna być przekazana działka. Po uiszczeniu wpisowego, na mocy uchwały PZD nabywca otrzymuje przydział działki.

Ta procedura tak naprawdę jest obejściem zarówno ustawy, jak i statutu PZD i nie daje gwarancji przyznania działki.

Dlatego – zanim zapłacimy za działkę, poczekajmy do momentu jej przydzielenia (gwarantując sobie taki tryb w umowie nabycia).

Zobacz także: Lokal socjalny – komu i na jakich zasadach przysługuje?

Co w sytuacji zupełnego ominięcia PZD?

REKLAMA

Jeśli czynności prawnej dokonamy z wyłączeniem Polskiego Związku Działkowców – będzie ona nieważna – a co więcej, PZD ma prawo, w takiej sytuacji, do pozbawienia poprzedniego nabywcy (a w konsekwencji także nabywcy, który nieskutecznie działkę „nabył”) prawa użytkowania działki.

Instytucja prawa do działki w rodzinnym ogródku działkowym najbardziej przypomina w swojej konstrukcji spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Taki lokal także nie podlega normalnemu obrotowi.

Podobne konsekwencje mogą wynikać z próby obejścia przeniesienia użytkowania przez zastosowanie praw zależnych (najem, dzierżawa). Ich zastosowanie może wywołać identyczne skutki jak przeniesienie użytkowania.

Zobacz także: Zakup działki budowlanej – o czym należy pamiętać?

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

REKLAMA

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

REKLAMA

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA