REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można kupić ogródek działkowy?

Adam Kret
Ogródek działkowy.
Ogródek działkowy.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zastanawiasz się nad kupnem ogródka działkowego? W Internecie można znaleźć wiele ogłoszeń o sprzedaży rodzinnych ogródków działkowych (dawniej pracowniczych ogródków) – czy jednak zakup takiego obiektu jest tak samo prosty, jak każdej innej nieruchomości ? Okazuje się, że nie, a transakcja taka może być obarczona sporym ryzykiem.

Czym jest prawo do rodzinnego ogrodu działkowego?

Pokrótce, jest to wyłączne prawo członka Polskiego Związku Działkowców (PZD), do wyłącznego (bądź wspólnego z małżonkiem) korzystania z jednej działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym. Członek, który na podstawie uchwały PZD uzyskuje przydział działki, może z niej korzystać na prawie używania (swoista forma korzystania z działki, powołana na potrzeby Ustawy o Rodzinnych ogrodach działkowych) lub użytkowania na podstawie Kodeksu cywilnego (ta ostatnia forma dopuszczalna jest w sytuacji, w której PZD jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym gruntów).

REKLAMA

Zobacz także: Czy budowa grilla stacjonarnego wymaga pozwolenia?

Obydwie formy korzystania z działki są prawami niezbywalnymi – tj. nie podlegają normalnym zasadom obrotu, a także nie podlegają dziedziczeniu.

Członek – posiadacz działki – dysponuje jednak prawem własności w stosunku do: nasadzeń, urządzeń i obiektów znajdujących się na działce, wykonanych lub nabytych ze środków finansowych użytkownika działki.

Jak powinien wyglądać obrót ogrodami działkowymi

REKLAMA

Teoretycznie (na podstawie ustawy i statutu PZD) obrót działkami (tj. rozdysponowywanie ich i przydzielanie członkom PZD) leży wyłącznie w gestii Związku. Oznacza to, że jakikolwiek obrót działkami z pominięciem tego ostatniego jest niedopuszczalny i może skutkować pozbawieniem prawa do działki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściwy tryb przyznania działki, wymaga zgłoszenia do PZD i wstąpienia w poczet członków tej organizacji – po czym, oczekiwania na przydział działki (kryteriami przydziału są m.in. sytuacja majątkowa). Jest to sformalizowana procedura, z której wprost wynika:

Zobacz także: Najem lokalu komunalnego a dziedziczenie

- niepewność przydziału działki (a już na pewno niekonkretnej),

- długi okres oczekiwania.

Przydział działki może nastąpić jeśli:

- powstał nowy ogród lub istniejący został powiększony,

- większe działki zostały podzielone,

- poprzedni użytkownik działki zmarł (i nie pojawili się następcy) lub zrzekł się prawa do ogrodu działkowego.

Jak rzeczywiście wygląda procedura?

Powyższa procedura wynika wprost z ustawy i statutu PZD, jednakże potrzeby życiowe wykształciły procedury uproszczone, pozwalające na (w miarę) swobodny obrót działkami.

W sytuacji modelowej – przy „sprzedaży” ogródka działkowego, nowy nabywca wstępuje w poczet w PZD, po czym poprzedni nabywca zrzeka się swojego użytkowania, ze wskazaniem nabywcy jako osoby, której powinna być przekazana działka. Po uiszczeniu wpisowego, na mocy uchwały PZD nabywca otrzymuje przydział działki.

Ta procedura tak naprawdę jest obejściem zarówno ustawy, jak i statutu PZD i nie daje gwarancji przyznania działki.

Dlatego – zanim zapłacimy za działkę, poczekajmy do momentu jej przydzielenia (gwarantując sobie taki tryb w umowie nabycia).

Zobacz także: Lokal socjalny – komu i na jakich zasadach przysługuje?

Co w sytuacji zupełnego ominięcia PZD?

REKLAMA

Jeśli czynności prawnej dokonamy z wyłączeniem Polskiego Związku Działkowców – będzie ona nieważna – a co więcej, PZD ma prawo, w takiej sytuacji, do pozbawienia poprzedniego nabywcy (a w konsekwencji także nabywcy, który nieskutecznie działkę „nabył”) prawa użytkowania działki.

Instytucja prawa do działki w rodzinnym ogródku działkowym najbardziej przypomina w swojej konstrukcji spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Taki lokal także nie podlega normalnemu obrotowi.

Podobne konsekwencje mogą wynikać z próby obejścia przeniesienia użytkowania przez zastosowanie praw zależnych (najem, dzierżawa). Ich zastosowanie może wywołać identyczne skutki jak przeniesienie użytkowania.

Zobacz także: Zakup działki budowlanej – o czym należy pamiętać?

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA