Ulga inwestycyjna – czy fiskus może przyjść do naszego mieszkania?
REKLAMA
REKLAMA
Oględziny miejsca zamieszkania mogą mieć związek przede wszystkim ze skorzystaniem z ulgi inwestycyjnej. Kontrola będzie miała miejsce, jeśli okaże się niezbędna do zweryfikowania zgodności stanu faktycznego z danymi wynikającymi ze złożonej przez podatnika deklaracji lub wniosku o zwrot podatku z tytułu poniesienia wydatków na cele mieszkaniowe. Innymi słowy, ma na celu sprawdzenie, czy wydatki takie rzeczywiście miały miejsce.
REKLAMA
Ile trzeba przechowywać dokumenty?
Skorzystanie przez podatnika z przysługującej mu ulgi podatkowej na dokonane remonty i modernizacje budynku lub lokalu mieszkalnego wymaga posiadania faktur potwierdzających takie zakupy. Żeby móc skorzystać z ulgi, tj. obniżyć w zeznaniu podatkowym podstawę do opodatkowania o kwotę poniesionych wydatków na mieszkanie, wydatki te muszą również być wydatkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
Zobacz także: Rozliczenie podatku za 2012 rok – o czym trzeba pamiętać?
Warto pamiętać, ze fiskus może najpierw, w celu potwierdzenia prawa do ulgi remontowej, zwrócić się o okazanie faktur zakupowych. Dokumenty te podatnik powinien przechowywać przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku – tyle czasu ma urząd na ich weryfikację. Niestety, może się okazać, iż samo przedłożenie przez podatnika faktury zakupu np. paneli podłogowych, nie jest dla urzędu wystarczającym dowodem na to, iż faktycznie zostały one w danym lokalu położone. Fiskus zdecyduje się wtedy na oględziny mieszkania.
Kto ustala termin?
Po tym, jak fiskus otrzyma od podatnika zgodę na dokonanie oględzin jego lokalu mieszkalnego, ustala w porozumieniu z nim termin wizyty. Nie dotrzymanie terminu nie skutkuje żadnymi sankcjami. Jeżeli mającego podlegać badaniu mieszkania podatnik nie udostępni pracownikom urzędu w uzgodnionym terminie, zostanie wyznaczona nowa data.
A jeśli się nie zgodzimy?
Opisane wyżej działanie organu podatkowego przyjmuje charakter niezbędnych do ustalenia faktycznego stanu czynności sprawdzających. Może się jednak zdarzyć, iż organ będzie mógł dokonać oględzin mieszkania bez zgody podatnika. Stanie się tak, jeśli wszczęta zostanie kontrola podatkowa, a urząd będzie dysponował nakazem przeprowadzenia oględzin z prokuratury. Co ważne, tutaj podatnik nie ma wpływu na ustalenie terminu oględzin.
Zobacz także: OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia mieszkania
Katarzyna Miazek, Tax Care
Karolina Zawłocka, księgowa Tax Care
REKLAMA
REKLAMA