REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest III filar?

Redakcja Dom
Oszczędzanie Fot. Fotolia
Oszczędzanie Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

III filar jest jedną z form oszczędzania na emeryturę, inaczej nazywany jest Indywidualnym Kontem Emerytalnym, w skrócie IKE. Żeby zacząć inwestować w III filarze niezbędne jest otworzenie takiego indywidualnego konta, można to zrobić w towarzystwie ubezpieczeniowym, w funduszu inwestycyjnym, w biurze maklerskim lub w banku. Co warto wiedzieć o III filarze?

III filar pozwala oszczędzać na emeryturę. Wśród Polaków pokutuje wiele mitów na jego temat, dlatego warto wiedzieć, czym tak naprawdę jest III filar i jakie daje nam możliwości.

REKLAMA

Oszczędzanie w ramach III filaru zaczynamy od założenia Indywidualnego Konta Emerytalnego. Założyć możemy je w funduszu inwestycyjnym, w towarzystwie ubezpieczeniowym, w banku i w biurze maklerskim. Tak duży wybór instytucji, w których można rozpocząć oszczędzanie zapewnia nam różne formy odkładania pieniędzy i inwestowania – obligacje, lokaty bankowe, fundusze inwestycyjne i instrumenty finansowe oferowane przez biura maklerskie.

Zobacz także: Co to jest bancassurance?

Zalety III filaru

Zaletą oszczędzania w III filarze jest zwolnienie z 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych, zwanego inaczej podatkiem Belki.

Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z wybranej przez nas instytucji finansowej lub chcemy skorzystać z innej formy inwestowania możemy przenieść nasze Indywidualne Konto Emerytalne do innej instytucji dokonując wypłaty transferowej.

Trzeba mieć świadomość, że nie można posiadać jednocześnie więcej niż jedno IKE.

REKLAMA

Posiadanie Indywidualnego Konta Emerytalnego nie wymaga od nas regularnych wpłat. Nie ma też ustalonej minimalnej kwoty, jaka ma wpłynąć na nasze konto. Ale nie oznacza to też pełnej dowolności, wyznaczona jest górna granica wpłat w ciągu roku, kwota ta ustalana jest co roku i jest to prognozowana trzykrotność średniej miesięcznej pensji. W 2013 roku kwota ta została ustalona na poziomie 11 139 złotych. Jeśli przekroczymy limit wpłat to instytucja finansowa zobowiązana jest zwrócić nam tę kwotę w sposób określony w umowie.

Pieniądze zgromadzone na Indywidualnym Koncie Emerytalnym można wypłacić w każdej chwili. Jednak, jeśli zdecydujemy się na wypłatę przed 60. rokiem życia lub przed uzyskaniem uprawnień emerytalnych i ukończeniem 55. roku życia, będziemy musieli zwrócić wcześniej odliczony podatek od zysków kapitałowych. Wypłata wypłacana jest w całości lub w ratach. Warunkiem jest dokonywanie wpłat w ciągu pięciu dowolnych lat. Inne zasady obowiązują osoby urodzone przed 1948 roku.

W przypadku naszej śmierci środki zgromadzone na koncie zostaną wypłacone osobie wskazanej przez nas, musimy tylko pamiętać o wydaniu takiej dyspozycji, najlepiej jest to zrobić w czasie zawierania umowy.

Wszelkie działania związane z oszczędzaniem w ramach III filaru mogą być podejmowane przez pełnomocnika.

Zobacz także: W co inwestować w 2013?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA