Eksmisja a prawo do lokalu socjalnego
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Gmina powinna zapewnić osobom eksmitowanym lokal zastępczy, który będzie spełniał podstawowe zasady lokalu mieszkalnego. Eksmitowany ma prawo nie przyjąć lokalu zastępczego oferowanego przez inne podmioty nie będące reprezentantami gminy, ale jeśli eksmitowany otrzyma propozycję najmu lokalu od podmiotów innych niż gmina mimo to będzie musiał opuścić mieszkanie zajmowane do tej pory – taka sytuacja nie zwalnia go z konieczności opuszczenia mieszkania.
Prawa eksmitowanego
Tak jak wspomniano w Polsce nie dokonuje się eksmisji na bruk. Wobec tego osoba lub rodzina eksmitowana z zajmowanego lokalu, do którego nie posiada tytułu prawnego, powinna posiadać możliwość przeniesienia się do innego mieszkania. Jeśli wyrok sądu zastrzeże, że osoba eksmitowana ma prawo do mieszkania socjalnego, musi ona dostać od gminy propozycję przeniesienia się do innego lokalu. Taki zastępczy lokal mieszkalny może również zaoferować właściciel dotychczas zajmowanego mieszkania. Jeśli eksmitowany ma możliwość opuszczenia lokalu i przeniesienia się, eksmisja musi zostać wykonana. Wówczas komornik ma pełne prawo wykonania pełnej eksmisji. W sytuacji gdy osoba eksmitowana nie ma gdzie się przenieść po eksmisji mimo wyroku sądu orzekającego prawo do lokalu socjalnego, komornik nie może zmusić jej do opuszczenia mieszkania.
Skarga na czynności komornika
Jeśli komornik nieprawidłowo wykonał swoją pracę, na przykład bez względu na przepisy próbował usunąć dane osoby z lokalu mieszkalnego, można złożyć skargę na czynności komornika i dodatkowo wnieść o uchylenie lub zmianę tej czynności – eksmisji. Skargę składa się do sądu rejonowego, do którego przynależy komornik dokładnie do tygodnia od czasu dokonania czynności lub zawiadomienia o terminie jej dokonania. Skarga powinna zawierać opis czynności, jaką chcemy zaskarżyć, zwięzłe uzasadnienie dlaczego uważamy, że przebiegła ona nieprawidłowo i wniosek o uchylenie, zmianę lub dokonanie tej czynności. Co istotne, wniesienie skargi nie jest równoznaczne z przerwaniem dotychczas rozpoczętego postępowania komornika, dzieje się tak tylko wtedy, gdy sąd postanowi je natychmiast przerwać. Skarga na postępowanie komornika podlega stałej opłacie sądowej i wynosi 100 zł.
Zobacz także: Nielegalny wynajem mieszkania – konsekwencje i kary
Zobacz także: Procedura wejścia właściciela do lokalu zajmowanego przez najemcę
Zobacz także: Najem okazjonalny – kaucja, opłaty, zakończenie umowy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.