REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w prawie budowlanym w 2014 roku

Justyna Hek
Materiały budowlane, magazyn. Fot. Fotolia
Materiały budowlane, magazyn. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w prawie budowlanym miały wejść w życie pod koniec ubiegłego roku, jednak ze względu na opóźnienie w postępowaniu legislacyjnym, przewiduje się, że będą one obowiązywały od lutego lub marca 2014 roku. Zmiany obejmą między innymi zasady budowy jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Sprawdź jakie przepisy budowlane wejdą w życie w pierwszym kwartale 2014 roku.

REKLAMA

Opóźnienie w postępowaniu legislacyjnym sprawia, że zmiany w prawie budowlanym, które miały wejść w życie pod koniec 2013 roku, pojawią się jako obowiązujące prawdopodobnie w pierwszym kwartale roku 2014. Nowelizacja prawa budowlanego będzie obejmowała między innymi zasady realizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych i działek wokół tych budynków. Oprócz tego planowane są zmiany, które z założenia mają przyspieszyć czas oczekiwania na uzyskanie pozwolenia na budowę i tym samym usprawnić przebieg samej budowy.

Proponowane zmiany w prawie budowlanym 2014

Stworzony przez rządzących projekt nowelizacji ustawy o prawie budowlanym obejmuje wiele aspektów związanych z budowami różnych obiektów, jednak możliwe jest pogrupowanie tych propozycji i oczywiście wydzielenie najważniejszych zagadnień, które będą interesowały przeciętnego Polaka. Podstawową zmianą po nowelizacji stanie się zastąpienie konieczności uzyskania pozwolenia na budowę wyłącznie zgłoszeniem wraz z projektem budowlanym.  Co istotne, projekt nie będzie musiał zawierać wszystkich warunków i uzgodnień, jakich inwestor dokonał z osobami zajmującymi się każdą z sieci infrastruktury technicznej i osobami zarządzającymi drogami gminnymi czy powiatowymi. Zmianie ulegnie również termin, w którym można wezwać inwestora do uzupełniania ewentualnych braków formalnych w dokumentach złożonych do tej pory w odpowiednim urzędzie gminy, po nowelizacji ustawy wyniesie on czternaście dni. Jeszcze jednym elementem, który przyspieszy budowę, będzie możliwość rozpoczęcia prac już po otrzymaniu decyzji podlegającej wykonaniu, bez konieczności oczekiwania na decyzję ostateczną. Dodatkowym ułatwieniem dla inwestorów stanie się także brak konieczności zgłaszania planowanego terminu rozpoczęcia budowy.


Budowa domów jednorodzinnych w 2014 roku

Po nowelizacji ustawy najwięcej zmieni się jednak w przepisach dotyczących budowy domów jednorodzinnych. Inwestor będzie musiał zlecić wykonanie projektu, zgłosić roboty budowlane na określonym terenie, ale także dopilnować aby tablica informacyjna z danymi dotyczącymi budowy została zawieszona w odpowiednim miejscu. Ułatwioną pracę będą mieli projektanci – od pierwszego kwartału 2014 roku nie będą musieli umieszczać w projektach warunków przyłączenia nieruchomości do sieci przesyłowych i dróg powiatowych i gminnych. Warto jednak pamiętać, że każda osoba będzie miała prawo zgłosić naruszenie przez określoną inwestycję interesu prawnego przez czternaście dni od daty pojawienia się informacji o planowanej budowie na stronie BIP.

Zobacz także:  Umowa o roboty budowlane

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Czym jest teren budowy?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

REKLAMA

Pilne: rząd zdecydował teraz oszczędzanie na Koncie Mieszkaniowym łatwiejsze i z wyższym oprocentowaniem

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

Takich okazji długo nie będzie: jeśli kupować mieszkanie, to właśnie teraz, na rynku wtórnym

Coraz więcej okazji na kupno mieszkania do niższej niż rynkowa cenie. Ale tylko na rynku wtórnym i właśnie teraz. Czas na okazje szybko się skończy, a ceny używanych mieszkań znów dorównają tym u deweloperów.

REKLAMA