Zmiany w prawie budowlanym w 2014 roku
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Opóźnienie w postępowaniu legislacyjnym sprawia, że zmiany w prawie budowlanym, które miały wejść w życie pod koniec 2013 roku, pojawią się jako obowiązujące prawdopodobnie w pierwszym kwartale roku 2014. Nowelizacja prawa budowlanego będzie obejmowała między innymi zasady realizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych i działek wokół tych budynków. Oprócz tego planowane są zmiany, które z założenia mają przyspieszyć czas oczekiwania na uzyskanie pozwolenia na budowę i tym samym usprawnić przebieg samej budowy.
Proponowane zmiany w prawie budowlanym 2014
Stworzony przez rządzących projekt nowelizacji ustawy o prawie budowlanym obejmuje wiele aspektów związanych z budowami różnych obiektów, jednak możliwe jest pogrupowanie tych propozycji i oczywiście wydzielenie najważniejszych zagadnień, które będą interesowały przeciętnego Polaka. Podstawową zmianą po nowelizacji stanie się zastąpienie konieczności uzyskania pozwolenia na budowę wyłącznie zgłoszeniem wraz z projektem budowlanym. Co istotne, projekt nie będzie musiał zawierać wszystkich warunków i uzgodnień, jakich inwestor dokonał z osobami zajmującymi się każdą z sieci infrastruktury technicznej i osobami zarządzającymi drogami gminnymi czy powiatowymi. Zmianie ulegnie również termin, w którym można wezwać inwestora do uzupełniania ewentualnych braków formalnych w dokumentach złożonych do tej pory w odpowiednim urzędzie gminy, po nowelizacji ustawy wyniesie on czternaście dni. Jeszcze jednym elementem, który przyspieszy budowę, będzie możliwość rozpoczęcia prac już po otrzymaniu decyzji podlegającej wykonaniu, bez konieczności oczekiwania na decyzję ostateczną. Dodatkowym ułatwieniem dla inwestorów stanie się także brak konieczności zgłaszania planowanego terminu rozpoczęcia budowy.
Budowa domów jednorodzinnych w 2014 roku
Po nowelizacji ustawy najwięcej zmieni się jednak w przepisach dotyczących budowy domów jednorodzinnych. Inwestor będzie musiał zlecić wykonanie projektu, zgłosić roboty budowlane na określonym terenie, ale także dopilnować aby tablica informacyjna z danymi dotyczącymi budowy została zawieszona w odpowiednim miejscu. Ułatwioną pracę będą mieli projektanci – od pierwszego kwartału 2014 roku nie będą musieli umieszczać w projektach warunków przyłączenia nieruchomości do sieci przesyłowych i dróg powiatowych i gminnych. Warto jednak pamiętać, że każda osoba będzie miała prawo zgłosić naruszenie przez określoną inwestycję interesu prawnego przez czternaście dni od daty pojawienia się informacji o planowanej budowie na stronie BIP.
Zobacz także: Umowa o roboty budowlane
Zobacz także: Czym jest teren budowy?
REKLAMA
REKLAMA