REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż?

Subskrybuj nas na Youtube
podłoga, drewno, salon, wnętrza, mieszkanie, nieruchomości. Fot. Fotolia
podłoga, drewno, salon, wnętrza, mieszkanie, nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży powinno odbywać się pod kątem przyszłego nabywcy. Pierwszą rzeczą, na którą kupujący zwraca uwagę podczas zakupu mieszkania jest jego ogólny wygląd, potem są instalacje, okna oraz reszta stałego wyposażenia (drzwi, szafy). Zobacz jak dobrze przygotować mieszkanie do sprzedaży, aby zachęcić nabywcę do jego kupna.

Oferta - powinna być atrakcyjna dla kupującego

Konkurencja ofert deweloperskich, które obecnie mogą uwzględniać dofinansowanie w ramach programu MDM, to dla właścicieli gotowych mieszkań na sprzedaż realne zagrożenie. Dlatego perspektywa doprowadzenia do transakcji zależy w dużym stopniu od atrakcyjności zaproponowanej przez nich ceny. Trudno jednoznacznie wskazać uniwersalne warunki, które zadowolą obie strony. To wypadkowa różnych czynników, jak sytuacja rynkowa, lokalizacja, stan lokalu i in. Zawsze warto założyć sobie pewien margines z kwotą na negocjacje – ale nie za duży, bo do negocjacji może wówczas w ogóle nie dojść.

REKLAMA

Wystrój - im mniej - tym lepiej

Szeroko pojęte wykończenie pomieszczeń może być traktowane jako atut, ale i wada oferty. Przyszły lokator ma często własną wizję wystroju, której realizacja sprawi, że poczuje się dobrze w swoich nowych 4 ścianach. Dlatego przed jego wizytą lepiej schować mocno zindywidualizowane elementy dekoracji, jak pamiątki, zdjęcia rodzinne czy eksponaty związane z naszymi zainteresowaniami. Oczywiście zawsze może okazać się, że trafimy na bratnią duszę, ale założenie takie obarczone jest dużym ryzykiem. Pamiętajmy przy tym, że atrakcyjne wnętrze to wnętrze wysprzątane.

Remont - czasami wystarczy tylko odmalować ściany

REKLAMA

W niektórych przypadkach wskazane jest też odświeżenie aranżacji, np. poprzez pomalowanie ścian. Nawet do najdrobniejszych prac wykończeniowych należy się przyłożyć, by nie przyniosły odwrotnych do zamierzonych skutków (zacieki, widoczne niedoskonałości ścian). – Aby uzyskać całościowy, pozytywny efekt, staranne malowanie można poszerzyć o wcześniejsze wyrównanie gładzią  szpachlową pokrywanej powierzchni i zabezpieczenie jej gruntemwskazuje Marek Zając z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej

– W łazience lub kuchni warto też sprawdzić, czy okolice narażone na działanie wody nie wymagają poprawek, np. w postaci warstwy silikonu.  Również na tym etapie trzeba pamiętać o rozsądnym podejściu do chwalenia się wyrazistymi akcentami.

Napraw powstałe usterki

Prace remontowe to także okazja do pozbycia się niektórych drobnych, ale dokuczliwych usterek. Nawet jeśli nie zostaną one zauważone przed transakcją, to późniejsze ich odkrycie pozostawi niesmak po byłych właścicielach lokalu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stwórz taką atmosferę, w której kupujący będzie czuł się dobrze

Stworzenie klimatu, w którym przyszły lokator poczuje się dobrze, polega m.in. na ukazaniu wnętrza w jak najlepszym świetle. Dosłownie. Czyste odsłonięte okna i przyjemne oświetlenie sprzyjają pozytywnym efektom przestrzennym nawet w dość ciasnych pokojach.  – Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wrażenia optyczne jest kolor ścian: jasne, chłodne barwy powiększają pomieszczenia dodaje Marek Zając z Bolix.

Dbaj o relacje z sąsiadami

Choć obecnie więzi międzysąsiedzkie są dużo luźniejsze niż kiedyś, warto dbać przynajmniej o ich poprawność. Skutkować to może nie tylko pomocą w nagłej potrzebie, lecz także dobrym słowem o nas w trakcie ewentualnej rozmowy z bardziej dociekliwymi nabywcami naszego mieszkania.

Lokalizacja - podkreślaj zalety

Lokalizacja to jeden z elementów oferty, na który nie mamy wpływu. Budynek stoi i już. Możemy jednak w negocjacjach podkreślać jej walory. Dla niektórych będzie to bliskość centrum, dla innych przeciwnie, oddalenie od Starówki. W każdym przypadku można jednak eksponować rzeczywiste argumenty przemawiające za daną opcją. Podobnie jak z wykończeniem domu, chodzi tu o wydobycie faktycznych walorów, a nie o ukrywanie wad. A te znajdą się zawsze, jeśli osoba szukająca nowego lokum będzie tylko tego chciała.

Zobacz także:  Home Staging – jak zarobić na sprzedaży mieszkania?

Zobacz także:  Sprzedaż mieszkania – sprawnie i z głową

Źródło: Bolix

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA